Merkez Bankası'ndan güzel haber: 98 milyar dolara yaklaştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Haziran ayı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri’ne göre Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 6,1 artarak 97,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Merkez Bankası'ndan güzel haber: 98 milyar dolara yaklaştı
Merkez Bankası'ndan güzel haber: 98 milyar dolara yaklaştı
GİRİŞ 28.07.2021 13:14 GÜNCELLEME 28.07.2021 15:22
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran ayı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri’ni açıkladı. Buna göre, Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 6,1 artarak 97,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 19,5 artarak 55,6 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 7,8 azalarak 40,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 3 azalarak 22,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın yaklaşık 17,1 milyar dolar anapara, 5,6 milyar dolar faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 65,1 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 23,7 milyar dolar bir ay vadeli.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,1 azalarak 45 milyar dolar olarak gerçekleşti.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Sizce 1 ay önce Şikayet Et
  Faizleri düşürün vadeleri uzatın piyasada para akışı dönsün
  Cevapla
 • KİMYA 1 ay önce Şikayet Et
  Yorum yapmanız için öncellikle kitap ve makaleler okumanız ve bilgi sahibi olmanız gerekir. Bilmediğiniz bir konu hakkında rast gele konuşmanız çaresizlik ve bilgi eksikliğidir. Bu nedenle ekonomi hakkında yorum yapmanız anlamsızdır.
  Cevapla
 • tuğra 1 ay önce Şikayet Et
  Bay kemal.hani merkez de para kalmadı?hani bir savaş halinde ekmek alacak para yoktu?senin hakıl ve zihniyetine dükürüyüm hemi!
  Cevapla
 • İstanbullu 1 ay önce Şikayet Et
  Bazı muhalif troller habere üzülmüş görünüyor yorumlarında ...
  Cevapla
 • Vay vay 1 ay önce Şikayet Et
  Kim borçlu olduğuna sevinirki kardeş
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Heeey::))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle