Tasfiye kararı alınan 21 şirket için yeni karar!

Tasfiye kararı alınan 21 tasarruf finansman şirketinin çözümlemesini TMSF sağlayacak.

Tasfiye kararı alınan 21 şirket için yeni karar!
Tasfiye kararı alınan 21 şirket için yeni karar!
GİRİŞ 28.07.2021 10:58 GÜNCELLEME 28.07.2021 10:59
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) intibak planını reddettiği 21 tasarruf finansman şirketinin tasfiye sürecini Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yürütecek.

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununun 50/A maddesinde yapılan değişiklikle, tasfiye komisyonunun TMSF tarafından atanacağı ve tasfiye işlemlerinin bu komisyon tarafından yürütüleceği hüküm altına alındı.

BDDK, AYRINTILI İNCELEMEYE TABİ TUTACAK

Konuya ilişkin BDDK'dan yapılan açıklamaya göre, Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu ile yasal çerçeve kazanan tasarruf finansman şirketleri için BDDK intibak süreci devam ediyor.

BDDK'ya sunulan intibak planları reddedilen toplam 21 tasarruf finansman şirketinin tasfiye süreçlerini TMSF yürütecek. Bu doğrultuda BDDK'nın tasfiye kararı aldığı şirketlerin çözümlemesini TMSF sağlayacak. BDDK da intibak süreci devam eden şirketlerin mali bünyelerini ve kurumsal yönetimlerini ayrıntılı bir incelemeye tabi tutacak.

TASARRUF SAHİPLERİNİN HAKLARI KORUNACAK

TMSF tarafından yerine getirilecek tasfiye işlemleri, mevduat sigortası dahil herhangi bir devlet garantisi anlamına gelmese de tasarruf sahiplerinin haklarının korunması için tüm önlemler alınacak.

Şirketlerin tasfiyesine karar verme yetkisi ile tasfiye sürecini yürütme yetkisinin aynı kurum bünyesinde toplanmamasının, tasfiye süreçlerinin verimliliğine katkı sağlaması bekleniyor.

Öte yandan bankalar dahil muhtelif şirketlerin çözümleme, tasfiye ve yönetimi konusunda ihtisas kurumu olan TMSF kontrolündeki tasfiye komisyonları ile tasfiye sürecinin daha hızlı ve etkin bir şekilde nihayetlendirilmesi amaçlanıyor.

İntibak sürecini tamamlayan tasarruf finansman şirketleri mali ve kurumsal yönetim süreçlerinde önemli kazanımlar sağlayarak BDDK'nın yayımladığı "Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik" ile belirlenen yasal çerçeveye uyumlu faaliyet koşullarına kavuşacak. Böylece tasarruf finansman şirketleri ekonomiye katma değer sağlayan yapılara dönüşecek.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • YUNUS 1 ay önce Şikayet Et
  gercekten büyük sıkıntı nekadar sürecek belli değil arıyoruz telefona çevap vermiyorlar kesin bilgi vermiyorlar kayıt almıyorlar nasıl olacak bilmiyoruz umarım fazla sürmez
  Cevapla
 • Seher 1 ay önce Şikayet Et
  Biz mağdurlar nasıl bir yol izleyeceğiz bize bir yol gösterin ne yapacağız bir bilen var mı
  Cevapla
 • devlet ve cumhur 1 ay önce Şikayet Et
  bunları kapatacağınıza kayyum atayıp işleri devam ettirseydiniz daha iyi değilmiydi. hem 7.000 kişi işsiz kaldı. hemde 1-2-3 yıldır bunlara para yatırıpta günü yaklaşan insanları mağdur ettiniz. 2-3 yıldır o insanların parası nasıl eridi kimsenin umrunda değil. ----Mesela adam 2 yılda peşinatla toplam 200.000 yatırdı. Günü geldi 400.000 alması lazım ki ev alsın. Sen şimdi kalkar bu adama ana para 200.000 verirsen ne alacak o parayla... çok mağdur var çook.... Bunları birilerinin reise söylemesi lazım... Yoksa milleti reise düşman ediyorlar......
  Cevapla
 • serkan 1 ay önce Şikayet Et
  paralar nasıl alınacak detay denilmiş ama hiçbir bilgi yok. İnsan ları çok mağdur ettiler bunun hakkı çıkar Allah yanlarına koymaz kimlerin suistimali varsa...
  Cevapla