Putin'den çok konuşulacak dolar çıkışı: Hala devam ediyorlar

Küresel ekonominin pandeminin etkilerinden kurtulduğunu belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "ABD iki yıldır yüzde 15 bütçe açığı veriyor. Peki bu bütçe açığını nasıl kapatıyorlar? Para basarak. Bu da enflasyona neden oluyor" dedi.

Putin'den çok konuşulacak dolar çıkışı: Hala devam ediyorlar
Putin'den çok konuşulacak dolar çıkışı: Hala devam ediyorlar
GİRİŞ 27.07.2021 16:46 GÜNCELLEME 27.07.2021 16:46
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küresel ekonominin salgının etkilerinden kurtulduğunu ancak enflasyon risklerinin sürdüğünü belirterek, "ABD'nin bütçe açığını kapatmak için dolar basması tüm küresel ekonomiyi etkiliyor." dedi.

Putin, Rus yetkililerle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda, ülke ekonomisindeki güncel konulara dair değerlendirmelerde bulundu.

"TÜM KÜRESEL EKONOMİYİ ETKİLİYOR"

ABD'de enflasyonun yüzde 5'i aştığını belirten Putin, "ABD iki yıldır yüzde 15 bütçe açığı veriyor. Peki bu bütçe açığını nasıl kapatıyorlar? Para basarak. Bu da enflasyona neden oluyor. ABD ekonomisinin ve doların rezerv para olarak önemi göz önünde bulundurulduğunda, ABD'nin bütçe açığını kapatmak için dolar basması tüm küresel ekonomiyi etkiliyor." diye konuştu.

"TOPARLANMA DEVAM EDİYOR"

Rus ekonomisinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkilerinden nasıl kurtulduğuna dair bazı istişareler yapılması gerektiğini anlatan Putin, "Küresel ekonomideki toparlanmanın bir bütün olarak devam ettiğini görebiliyoruz, ancak bu süreç aynı zamanda enflasyon riskleriyle de bağlantılı devam ediyor." dedi.

"ATILAN ADIMLARIN DENGELİ OLMASI GEREKİYOR"

Rusya'daki enflasyonun önemli bir düzeyde olmadığını ancak yine de hedeflenen seviyelerin üzerinde olduğuna işaret eden Putin, "Hükümet ve Rusya Merkez Bankası makroekonomik adımlar ve sektörel düzenlemelerle bu enflasyona yönelik adımlar atacak. Atılan tüm adımların koordineli ve dengeli olması önemlidir." şeklinde konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • Rumuz 1 ay önce Şikayet Et
  Doların taktı bitiyor
  Cevapla
 • Mehmet niyazi 1 ay önce Şikayet Et
  Yıllardır basıyor doların karsılıgını bilen varmi bas dagit dunyayı yönet
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Putin e mi inanacağız?
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Siz devlet başkanından daha iyi biliyorsunuz, size inanalım
  Cevapla
 • hüsam 1 ay önce Şikayet Et
  Ozaman oku araştır.
  Cevapla
 • Abdullah Er 1 ay önce Şikayet Et
  bir gün bu sahtekârlıkları öyle bir patlıcak ki bütün dünya krıza girse de İnşaaEllah kurtulacak. terörist abd den
  Cevapla
 • Ordulu 1 ay önce Şikayet Et
  Yıllardır kimsenin haberi olmadan basıyordur. Ama onlara denetliyen İsrail olduğu için kimse ses çıkarmıyor. Adamlar da askeri casusluk üstünlüğü olduğu için konuşamıyorsun bile ! Kâfirler düzenlerini kurmuş ve biz halen seyrediyoruz malesef.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle