7 bin lira maaşla yerli çoban bulamıyorlar

Erzurum'da hayvancılıkla uğraşan aileler, dolgun maaş tekliflerine rağmen hayvanlarını otlatacak çoban bulmakta zorlandıklarını söylüyor.

7 bin lira maaşla yerli çoban bulamıyorlar
7 bin lira maaşla yerli çoban bulamıyorlar
GİRİŞ 26.07.2021 16:30 GÜNCELLEME 26.07.2021 17:22
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Köylüler çareyi kendi hayvanlarını otlatmakta veya yabancı uyruklu çoban getirmekte buluyor. Aziziye İlçesi Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, "Erzurum'da büyükbaş hayvan sayımız 900 bine ulaştı. Hayvanın çok olması çoban ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Benim bölgemde 100 tane köy var ve hepsinde hayvancılık var. Merada hayvancılık yaptığımız için çoban ihtiyacımız var. Kendi köylerimizde çoban bulamıyoruz. Iğdır, Ağrı gibi çevre illerden çoban getirmekle birlikte yabancı uyruklu Afgan, Suriyeli çoban buluyoruz" diye konuştu.

'GENÇLERE KIZ BİLE VERMİYORLAR ONLAR DA KÖYDEN KAÇIYOR'

Köyde yaşayan gençlerin çobanlık yapmaması için birçok neden oluğunu belirten Karaman, şunları söyledi: "Hayvancılık bölgesiyiz ama şehir merkezine yakınız. Gençleri köyde tutamıyoruz. Köyde duran gençlerin herhangi bir sosyal aktivitesi olmuyor. Şehirde yaşamak istiyorlar. İhtiyarların da çobanlık yapma şansı yok. Köyde duran gençleri artık evlendiremez olduk. Çobana kimse kız vermek istemiyor. Gençler asgari ücretle, sigortalı bir işte çalışarak evlenip yuva kurma hayaliyle köyden uzaklaşıyor. Hükümetimiz, köydeki insanları köyde tutmak için çalışma başlattı.

Gençleri çobanlık yapmaya teşvik etmemiz lazım. Eğer devlet sigortasını öder ve maaşını verirse bu insanları tutabiliriz. Hem işsizlik oranı azalır hem de gençleri elde tutmuş oluruz. Şu an en düşük çoban maaşı 6-7 bin lira arasında değişiyor. Öyle çobanlar var ki bir yılda 150 bin lirayla memleketlerine dönüyorlar. Buradaki yerli insanları nasıl elde tutabiliriz bunu planlamamız lazım" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 24
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  Resimdeki adam Erol Taş benziyor
  Cevapla
 • avcı 1 yıl önce Şikayet Et
  kendi işinin çobanı olmak gibisi yoktur...
  Cevapla
 • Reis 1 yıl önce Şikayet Et
  Çobana on bin tl bile az. Bi kere adın çoban hayatta üç sıfır geriden başlıyorsun. 5 ay her şey den ayrı gece gündüz yaylada sın bu ne demek bilirmisin. Kolayca hayvanlarını sen otlat.
  Cevapla
 • Osmanlı torunu 1 yıl önce Şikayet Et
  Taşımalı eğitimin faydaları (!) saymakla bitmiyor.
  Cevapla
 • Turistomer 1 yıl önce Şikayet Et
  Hergün 24 saat boyunca hayvanlara bakacan yaz kış demeden bu sisteme kölelik denir buda ancak bizde yaşanır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle