Bayramda 3 milyon 700 bin kurbanlık satıldı

TÜDKİYEB Başkanı Çelik, kurbanlık sayısının geçen yıla göre düşük kaldığını tahmin ettiklerini belirterek, "Kurban Bayramı'nda 2 milyon 750 bin küçükbaş, 950 bin büyükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 700 bin baş civarında kurbanlık satıldı." dedi.

Bayramda 3 milyon 700 bin kurbanlık satıldı
Bayramda 3 milyon 700 bin kurbanlık satıldı
GİRİŞ 25.07.2021 12:04 GÜNCELLEME 25.07.2021 12:05
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik, AA muhabirine, vatandaşların gerek yurt içi gerekse yurt dışında vekaletle kurban kesimini tercih etmeleri nedeniyle, kurban pazarlarına ilginin azaldığını, özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde, beklenen yüksek satışların olmadığını söyledi.

Kurbanlıkların küçük şehirlerde nüfusa oranla daha fazla satıldığına dikkati çeken Çelik, kendi şehirlerinde ya da yakın yerlerde kurbanlıklarını satan yetiştiricilerin iyi para kazandığını anlattı.

"Yetiştiriciler maliyetlerine yakın satış yaptı"

Bu yıl belediyelerin işgaliye ücretleri ve diğer masrafların yüksek olmasının yetiştiricileri olumsuz etkilediğini belirten Çelik, yetiştiricilerin maliyetlerine yakın satış yapmak zorunda kaldığını söyledi.

Çelik, büyük şehirlerde belediyelerin yeterli hizmeti verememesinin de satıcılar için sıkıntıya neden olduğunu kaydetti.

Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı kurbanlıkların bir kısmının yetiştiricilerin ellerinde kaldığını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Kurban pazarlarında yaptığımız gözlemlere göre, satılan hayvan sayısının geçen yıla göre düşük kaldığını tahmin ediyoruz. Bu yıl Kurban Bayramı'nda 2 milyon 750 bin küçükbaş, 950 bin büyükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 760 bin baş civarında kurbanlık hayvan satıldı."

Marketlerde kurbanlık satışı yapılmasının da pazarlardaki yetiştiricileri sıkıntıya soktuğunun altını çizen Çelik, bu uygulamanın tekrar değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Çelik, bu yıl yetiştiricilerin, kurbanlıklarının yaklaşık yüzde 25'ini satamadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Et ve Süt Kurumu küçükbaş hayvanlarda birinci kalite toklu kurbanlıkların et kilogramını 42 liradan, ikinci kalite koyunların et kilogramını 38 liradan satın alacağını açıkladı. Bu fiyatı, girdi maliyetleri yüksek olan yetiştiricilerimiz düşük bulmuştur. ESK'nin elde kalan kurbanlıkları alım fiyatlarından memnun kalmayan yetiştiricilerimiz hayvanlarını memleketlerine götürmek durumunda kaldı. Yetiştiricilerimiz telaşa kapılmasın. Ellerinde kalan hayvanlarını kurban fiyatlarından daha yüksek fiyata satacaklardır."

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • bekir 6 ay önce Şikayet Et
  Marketlerde kurbanlıkların 7 hisse olduğuna inanmıyorum 20 hisse olarak kesiyorlar bence
  Cevapla
 • ismet 6 ay önce Şikayet Et
  et kurumu caninızı sıkmayın kurbandan daha pahalıya saracaksınız diyor elinde hayvan kalanlara yaniki et pahalanacak akla ziyan biz acaba zamlanan bir şeyi ne zaman almayıp protesto edeceğiz kuzu karkas 40 lira markette kasapta 85 lira şaşılacak durum
  Cevapla
 • gökhan 6 ay önce Şikayet Et
  diyorki diyor et diyor pahalı ben diyor ne zaman 40 lira et yiyecem olmaz diyor 85 e yerim ben diyor.kuzu karkas diyor mmm çok lezetlı dıyor
  Cevapla
 • Selman 6 ay önce Şikayet Et
  Ne anlatıyon sennnn yazdığın anlaşılmıyor biraderrr
  Cevapla
 • mirac ardak 6 ay önce Şikayet Et
  ne maliyetine satısı dalgami geçiyorsun 33 tl ye ayakta canli hayvan sattiniz 1 hafta sonra Kesime 25 tl ye gidecek kiloda 8 tl her hayvandan 5 bin tl ekstra kâr yaptiniz
  Cevapla
 • Umurbey 6 ay önce Şikayet Et
  Çok biliyorsan gelip sen yapsana .25 TL'ye zarar zaten 33 TL'ye kafa kafaya çıkıyor.senin yem fiyatından haberin yok galiba
  Cevapla
 • Köylü 6 ay önce Şikayet Et
  Yurrru be kim tutar seni klavye delikanlısı
  Cevapla
 • samii 6 ay önce Şikayet Et
  Canan kaftancuoğlu ve avanesi merak etmeyin siz ve avanenizin tükettiği et miktarının yarısı değildir. Siz bir oturuşta domuzun 3 te 1 ini yersiniz. Biz kurbanın 3 te 1 ini 1 ayda yeriz.
  Cevapla
 • Aaaaaa 6 ay önce Şikayet Et
  Sen bir oturuşta yediğin haramları soyle, kurban senin neyine hirsiz sevici
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle