GÖKHAN füzesi müjdesi! Hipersonik hızlara çıkacak: Savunma sistemleri çaresiz...

TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan OKUMUŞ, GÖKTUĞ Hava Hava Füzesi Ailesi ile GÖKHAN RamJet İtkili Hava Hava Füzesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 24.07.2021 16:33 GÜNCELLEME 24.07.2021 16:33
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

TRT 1’deki Yerli Ve Milli Programı’na konuk olan TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan OKUMUŞ, hava hava füzesi alanındaki çalışmalara değindi. Okumuş, GÖKHAN füzesinin hipersonike yakın hızlarda çalışacağını açıkladı.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Müdürü Gürcan OKUMUŞ tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirdiğimiz BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN Füzeleri, süpersonik hızlarda çalışan füzelerimiz. 1 Mach’ın üzerini süpersonik, 5 Mach’ın üzerini ise hipersonik olarak tanımlıyoruz. Biz daha önceki SOM gibi projelerimizde, süpersonik hızlara gelmemiştik. GÖKTUĞ Projesi ile süpersonik hızlarda çalışmaya başladık. Artık ses altında hıza sahip sistemlere yönelik karşı tedbirler, daha güçlü. Ama süpersonik hızda seyir yapan bir sisteme karşı hava savunma füzelerinin işleri çok zorlaşıyor. Dolayısıyla hedef, uçak ise bir uçağın yüksek süpersonik hızlardaki bir füzeden kurtulması çok kolay değil.

TÜBİTAK-SAGE Müdürü Okumuş

Tabi hipersonik füzeler, 5 Mach’ın üzerinde hıza sahipler. Bunların hava savunma sistemleri tarafından durdurulması artık çok çok daha zor. Dolayısıyla bunlar artık savunma sanayiinde yüksek teknoloji ile çalıştığınız durumda, sahip olmanız gereken teknolojiler. Biz de bu anlamda GÖKTUĞ Projesi ile süpersonik hızlarda çalışan hava hava füzemizi geliştiriyoruz. GÖKHAN Projesi ile de artık RamJet ile çalışan bir hava hava füzemiz olacak. Yine süpersonik bir füze olacak (GÖKHAN), hipersonike yakın hızlarda çalışacak ama çok daha önemli avantajları olacak.

İHA’LARA HAVA HAVA FÜZESİ ENTEGRASYONU

GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirdiğimiz hava hava füzelerinin de yine İHA’lardan kullanılmasına yönelik çalışmalara başladık. Artık operasyonel konsept, dünyada da değişiyor. Türkiye de bunun açıkçası sürükleyicisi gibi oldu İHA teknolojisinde geldiği noktada.”

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST
YAZDIR
YORUMLAR 86
 • zafer42 1 ay önce Şikayet Et
  Masallah,hergün yeni icatlari takip ediyoruz,daha iyisini bekliyoruz insallah.
  Cevapla
 • Ssss 1 ay önce Şikayet Et
  Cok geri kaldik ama yinede baslamisiz.insallah ilerleriz.
  Cevapla
 • Abdurrahman 1 ay önce Şikayet Et
  Yazık şu harcanan paralarla kaç heykel yapılırdı.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Çok iyi ve hızlı yol aldık alıyoruz.allah a hamd olsun.bu millet en iyisini hep yapar.yeterki şu chpkk ve avaneleri susturalım.onlara yonetimde yer vermeyelim.çoğu satilmış malesef.tarih boyuncada hep böyle olmuştur.heykelci parti
  Cevapla
 • Cafer 1 ay önce Şikayet Et
  Bunların hiç birinin kıymeti yok uçan heykel yapın düşmanın üzerine gönderin füzeden daha etkili olur millet ittifakıylada barış olur.
  Cevapla
 • Vtndş 1 ay önce Şikayet Et
  Ne yaptın..........Cafer........
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Neyse diyeceğim bir iki laf yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle