Kamu işçileri zam teklifini bekliyor

Yarım milyondan fazla kamu işçisi, toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetten bu hafta gelecek yeni teklifi bekliyor.

Kamu işçileri zam teklifini bekliyor
Kamu işçileri zam teklifini bekliyor
GİRİŞ 24.07.2021 07:49 GÜNCELLEME 24.07.2021 07:49
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Toplamda 600 binden fazla kamu işçisini yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde, bu hafta hükümetten bu yeni teklif bekleniyor. Görüşmeleri Türk-İş adına yürüten Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar “Kendilerine de ilettik. Artık daha geç olmadan hemen önümüzdeki hafta yeni teklifi bekliyoruz. Biz de o teklifi kendi içimizde değerlendireceğiz” dedi.

Ağar ilk teklifin hayal kırıcı olduğunu belirtirken, şunları söyledi: “İlerleyen bir süreç var. 1 Ocak itibariyle toplu sözleşme görüşmelerine başlayan işyerlerinin 30 Ağustos itibarıyla grev kararı alması gerekiyor. Grev kararı sonrasında da 60 günlük bir süreç var. Ama sonuçta artık tekliflerin belli bir aşamaya gelmesi gerekiyordu.

Genelde temmuz ortasında son teklifler verilmiş oluyordu. O nedenle haftaya sürecin hızlanmasını bekliyoruz. Gelen teklifi tek başımıza değerlendirmeyeceğiz. Üyelerimize soracağız, tatmin edici olup olmadığına bakacağız. Gelen geri dönüşlere bakacağız, üyelere sorup öyle bir karar alacağız.”

9+5 ÖNERİLDİ

Türk-İş ve Hak-İş bu seneki görüşmeler için ortak hareket etme kararı aldı. Bu kapsamda iki konfederasyonun da onayını alan teklif en düşük brüt ücretin 4 bin 800 liraya yükseltilmesi, 2021-2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı oldu. Buna karşılık hükümetten gelen karşı teklifte, brüt ücreti 3 bin 577-3 bin 750 lira arası olanlara 100 lira, brüt ücreti 3 bin 750-4 bin lira arası olanlara 60 lira seyyanen zam ile yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı verilmesi yer aldı.

Görüşmeler sırasında konfederasyon temsilcilerine bu teklifin ilk teklif olduğu ve devamında yeni bir teklifin geleceği mesajı da iletildi.
Kamu işçileri için yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri ağustos ayına kadar sonuçlanmazsa, uzun yıllardır olmayan bir süreç de gündeme gelecek. Yasal mevzuat gereği 2 Ağustos itibarıyla 4.2 milyon memur ve 2.2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023’te yapılacak zamların belirlenmesi için masaya oturulması gerekiyor. Bu nedenle ağustos ayına kadar kamu işçileriyle olan müzakereler sonuçlanmazsa, iki ayrı masada pazarlıklar eş zamanlı olarak yürüyecek.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen de görüşmeler öncesi taleplerini ortaklaşa belirleme kararı aldı. Konfederasyonların ortak talepleri arasında, maaş ve aylıklara oransal zammın yanında, seyyanen zam ve refah payı verilmesi, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi maddeler yer alıyor. Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, ortak taleplerini 26 Temmuz’da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunacak. Memurlarla olan pazarlıkların ağustos ayının 3. haftasına kadar tamamlanması gerekiyor. Eğer bu süreçte anlaşma sağlanamazsa zam oranına Hakem Kurulu karar verecek.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER DE VAR

Kamu işçileri için yürütülecek toplu sözleşmeler, uzun yıllar sonra ilk kez yarım milyondan fazla çalışanı ilgilendiriyor. Son yapılan toplu sözleşmede 180 bin civarında kamu işçisi için masaya oturulurken, bu yıl taşerondan kadroya geçen çalışanların da dahil olmasıyla Türk-İş bünyesinde 330 binden fazla, Hak-İş bünyesinde ise 300 bin civarında çalışan kapsama girecek.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
zam teklifi
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Huseyin 2 ay önce Şikayet Et
  Dr dışı sağlıkçılara kurumlarını en düşük ücrete sahip, en az 1000 TL iyileştirme bekliyor, şahitler sigortaya yansıması, 3600 ek göstermenin her unvanı verilmesi gerek.yipranma 4 yıka 1 şeklinde herunvana verilmeli
  Cevapla
 • Genç işsizler 2 ay önce Şikayet Et
  Özel şirket personeliyken, beleş (kpss.siz/kurasız) kadro verilen taşeronlar; maaş haricinde tediye-ikramiye-bayramlık-ek ödeme-sosyal haklar-yemek-ulaşım-...- vs.ler alıyorlar. Taşeronların sendikaları bunların üstüne %20 de zam istiyorlar. Taşeronlara gösterilen ilginin/alakanın İŞSİZlerimize de gösterilmesi ve kamuya KPSS ile personel alımların arttırılmasını istiyoruz.
  Cevapla
 • adem 2 ay önce Şikayet Et
  hep kamu işçilerine zam yapılıyor özeli kimse görmüyor çok saçma adaletsizlik var
  Cevapla
 • Abdurrahman 2 ay önce Şikayet Et
  Herkes ağlarken herkes açlıktan tatile giderken verin zammı
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Kim gidiyor tatile işci mi?
  Cevapla
 • Lemi 2 ay önce Şikayet Et
  Gariban çalışana verdikleri değer ...
  Cevapla
 • Gariban mı !!! 2 ay önce Şikayet Et
  Gariban görmesek inandıracaklar. Beleş kadro alan taşeronların, maaş haricinde bir sürü yan ödemeleri var. Gariban arıyorsanız ; fabrikalarda sadece asgari ücret karşılığında ağır şartlarda çalışmak zorunda kalanlara bakın. Gariban arıyorsanız ; üniversite mezunu yüzbinlerce işsizimize bakın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle