İstanbul Havalimanı'nda çalışan 400 taksi bağlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Havalimanı’nda çalışan 700 takside yaptığı denetimde taksimetreleri standartlara uygun olmayan 400 taksinin çalışma iznini kaldırdı.

İstanbul Havalimanı'nda çalışan 400 taksi bağlandı
İstanbul Havalimanı'nda çalışan 400 taksi bağlandı
GİRİŞ 23.07.2021 08:03 GÜNCELLEME 23.07.2021 08:03
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İstanbul Havalimanı’nda hizmet veren taksileri kullananlar, İBB’ye yaklaşık 1 yıldır taksimetre ücretlerinin farklı olduğu konusunda şikayette bulunuyordu. Son olarak bir aile, İstanbul Havalimanı’ndan 2 ayrı taksiye bindi, Pendik’e gitti. Peş peşe giden 2 taksiden biri 282 lira yazarken diğeri 304 lira yazdı. Aile hemen şikayetçi oldu. Bunun üzerine İBB yetkilileri harekete geçti.

YÜZDE 10 DAHA FAZLA

Ekipler 16 Temmuz’da, İstanbul Havalimanı’nda hizmet veren 700 takside denetim yaptı. 400 taksinin NTaksi denilen kendi yazılımlarını kullandıkları ve bu yazılımın İBB’nin taksimetre yazılımı olan İ-Taksi’yle entegre olmadığı belirlendi. NTaksi yazılımının, İBB’nin belirlediği taksimetre ücretiyle uyumlu olmadığı, bu yazılımla yüzde 8-10 arasında daha fazla taksimetre ücreti alındığı iddia edildi.

‘BÜTÜNÜYLE DENETİM DIŞI’

İBB yetkilileri, “Havalimanı taksicileri kendi yazılımlarını geliştirmişler. Bütünüyle denetim dışı. Çalışmaları durduruldu. Fakat bayramda çalışamayıp mağdur olmamaları için geçici olarak açıldı. Pazartesi günü, İstanbul Taksiciler Odası ve Havaalanı Taksiciler Kooperatifi’yle bir araya gelinerek çözüm sağlanacak” derken, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu şu açıklamayı yaptı:

“İ-taksi İBB’nin. Ancak taksiler Bi-taksi, Ntaksi gibi özel firmalarla da çalışabiliyorlar. İBB diyor ki ‘İ-taksimi kullanacaksınız, farklı bir aplikasyon kullanılıyorsa benim sistemime entegre olacak.’ Havalimanı taksileri de Ntaksi’yi kullanmış ama İ-Taksi’yle entegre edilmemiş. NTaksi’nin taksimetresini ben de test ettim. Fakat fazla yazma yok. Bu iddialara katılmıyorum.”

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • meraci83 1 ay önce Şikayet Et
  Ekrem imınoğlu nun yeni gundiliğine benziyor. Pek inandırıcı gelmiyor açıkçası!.
  Cevapla
 • KARACADAĞLI 1 ay önce Şikayet Et
  Ekrem Müdafaa’nın Madrabazlığını Ustalığını Burada da Görüyoruz Zaten Sıradan Bir İnsan Pendik Gibi Yere Taksiyle Gitmez Parası Olan Gider Bu Bir! Uçağa Binen Adam Sabiha Gökçen’e Ayarlar Bu İki! Nerden Bakarsanız Tutarsızlık… 29 Temmuz’da UKOME’de Karar Alması İçin Bunu Bir Baskı Aracı Olarak Yapıyor. Biliyorsunuz 5000 Taksi Kararını Alamadı Çünkü; Ekrem Müdafaa Çoğunlukta Değil… Ey İstanbul Halkı Size Çok Geçmiş Olsun Dünyanın En Büyük MADRABAZIYLA Baş Ediyorsunuz…
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  pendik e taksiyle gidilmezmis..savunmasi bu olan biri bu soygunin bir parcssi olmali
  Cevapla
 • Arif olan 1 ay önce Şikayet Et
  Taksiler tekrar Emniyet müdürlüğü bünyesine alınmalı. Ibb bünyesinde bu iş siyasal ve rantsal çıkar haline geliyor. Hangi siyasi parti kazanırsa anında rant çalışması yapıyor. Hatırlayın. Binali bey seçimden hemen önce UBER ZENGİNLİKTİR demişti. İnanın araştırılsın. Kesinlikle uber işinde bir çıkar sağlama durumu olabilir. Ekrem bey ise seçilir seçilmez pandemi kapanma işsizlik vs umursamadan 6.000 PLAKA vermeye kalktı. Yani YOK BİRBİRLERİNDEN FARKI. Bu rant işine döndü. Acilen belediyeden alınıp emniyet müdürlüğü bünyesine verilmeli.
  Cevapla
 • Göktürk 1 ay önce Şikayet Et
  Koltuk yasakları kalktığı halde Bilet fiyatlarını gram düşürmeyen Otobüs Firmalarına da YAPTIRIM uygulayın. Yeter artık. iki saatlik yola 100 TL kesiyorlar.
  Cevapla
 • Enes 1 ay önce Şikayet Et
  ekremin menfaati olmasa hiç umrunda olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle