Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor! Seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate düşecek

Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak "Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi" kapsamında inşası süren Çerkezköy-Kapıkule hattındaki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Halkalı-Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresinin 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 saat 35 dakikaya inecek.

Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor! Seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate düşecek
Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor! Seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate düşecek
GİRİŞ 22.07.2021 16:22 GÜNCELLEME 22.07.2021 16:23
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak "Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi" kapsamında inşası süren Çerkezköy-Kapıkule hattındaki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Haziran 2019'da yapımına başlanan Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında yüzde 44 fiziki ilerleme sağlandı. Projenin çevre mühendisi İhsan Gökhan Özbahçali, AA muhabirine, saatte 200 kilometre hıza uygun, sinyalli ve elektrifikasyonlu inşa edilecek hattın 153 kilometre uzunluğunda olacağını söyledi. Özbahçali, "Proje kapsamında 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadüğün yapım çalışmaları devam ediyor." dedi.

Özbahçali, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ı hızlı tren ağına bağlayacak projeyle Halkalı-Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresinin 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 saat 35 dakikaya ineceğini ifade etti.Hızlı tren hattı çalışmalarının Bulgaristan sınırı olan Kapıkule Sınır Kapısı'na kadar geldiğini anlatan Özbahçali, "O bölgede viyadük ve köprü çalışmalarımız tamamlandı. Yollar hazırlandı. Ürettiğimiz traversler de ilerleyen dönemde bölgede rayların döşenmesinde kullanılacak." diye konuştu.

ÇEVRECİ PROJE

Özbahçali, hızlı tren projesinin çevreci bir proje olduğunu, çalışmalarda çıkan toprağın mera alanlarının ıslahında kullanıldığını aktardı. Bugüne kadar 2 milyon metrekareye yakın mera alanının ıslah edildiğini aktaran Özbahçali, bu konuda olumlu dönüşler aldıklarını, ıslah edilen mera alanlarında ot veriminin de arttığını dile getirdi.

Özbahçali, projenin, hat güzergahı boyunca organik toprağın korunarak tekrar kullanılması, yaban hayatı için geçişler yapılması ve ses perdesi imalatı gibi tüm çevresel önlemlerin de dikkate alınarak tasarlandığını vurguladı. Toplam uzunluğu 229 kilometre olan Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı tamamlandığında Türkiye ve Trans Avrupa ağları yüksek standartta birbirine bağlanacak.

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • BizSizOnlar 6 ay önce Şikayet Et
  çin bizim tüm dış borcu üstlenmeli sadece bu yola karşılık
  Cevapla
 • Suat 6 ay önce Şikayet Et
  Allah aşkına yapmayın etmeyin bu millet e iyilik yapan yaranamıyor o yüzden yapmayın
  Cevapla
 • mustafa 6 ay önce Şikayet Et
  Demir ağlar la ördük Ana yurdu dört baştan..... anlayana sivrinisnek saz anlamayana ........
  Cevapla
 • ... 6 ay önce Şikayet Et
  anlamayana kulağına sazı soksan az
  Cevapla
 • Zihni Sinir 6 ay önce Şikayet Et
  Ne var bunda ben de yaparım.Chp'ciğim de yapar..Ama hızlı heykel var mı..yok..Yap bir hızlı heykel mega procesi...Bak n'oluyo..Bütün dünya bize hayran oluyor..Proceyi görmek için avrupadan caponyadan insanlar görmeye gelmezse taş heykel olayım. :))
  Cevapla
 • Mehmet 6 ay önce Şikayet Et
  Heykel yerine Çömlek yapsalar, kurban eti ile güveç yapardık.
  Cevapla
 • Osmanlı 6 ay önce Şikayet Et
  Edirbede bu projeyi bilen bürokrat ve meşhur zenginler çiftçilerden topraklarını beleşe aldı. Ayrıca yunana bulgara satılan evlerin sayısına baksınlar. Edirne artık gecut ve mafya bozuntusundan geçilmiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle