Tüm Türkiye'ye yayılacak! Ücretsiz dağıtılması planlanıyor

Pazar gıdalarında yıllardır süren büyük israfa dur demek için harekete geçtiler. Atıkları toplayarak vatandaşlara dağıtıp turşu, salça kompost olarak değerlendirilmesi sağlanacak.

Tüm Türkiye'ye yayılacak! Ücretsiz dağıtılması planlanıyor
Tüm Türkiye'ye yayılacak! Ücretsiz dağıtılması planlanıyor
GİRİŞ 20.07.2021 11:18 GÜNCELLEME 20.07.2021 11:18
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi, pazar gıdalarını hiçbir ek maliyete girmeden ‘yerinde’ ayrıştırıp yenilebilir olanları turşu konserve yapıyor. Yenilmeyenler ise kompost haline dönüştürülüyor. Proje sayesinde iki ayda 139 ton atık gıda toplandı. Pilot projenin yurt geneline yayılması hedefleniyor.

Her semtin, her mahallenin vazgeçilmezi pazarlar. Sabah erkenden yüzlerce hatta binlerce kasa meyve sebze kamyonlarla taşınır, tezgahlar, tenteler kurulur ve o getirilen yüzlerce, binlerce kasa meyve sebze evlere dağılır.

Bu döngü her hafta devam eder. En büyük israf da bu pazarlarda yaşanıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de belediyelerin topladığı çöplerdeki organik atık miktarı yüzde 54.6, yani evimize giren ürünlerin büyük bir kısmı yenmeden atığa dönüşüyor.

FİRE YÜZDE 35 CİVARINDA 

Hal ve pazarlardaki fire ise yüzde 30-35 civarında. Kuraklığın kıtlığa dönüşmesi endişelerinin yaşandığı bu noktada Diyarbakır’da örnek bir proje başlatıldı.

Kayapınar Belediyesi ve Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğiyle başlatılan Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi Projesi’nde pazar yerlerindeki gıdalar ek maliyet gerektirmeden ‘yerinde’ ayrıştırılmaya başlanmış.

Bu ayrıştırma sırasında yenilebilir olanları değerlendirmek için bir aşevi kurulmuş. 30 günlük çalışma sonucunda altı tona yakın sebze meyve ayrıştırılmış.

Bu gıdalardan domates sosu, turşu, türlü, reçel yapılarak 2 bin 568 adet konserve ve paketli ürün haline getirilmiş. Bu ürünler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Gıda Bankası’na verilmiş. Yenilemeyecek olanlar ise kompost haline getiriliyor.

139 TON TOPLANDI 

AK Parti İzmir Milletvekili ve AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ceyda Bölünmez Çankırı’nın desteğiyle başlatılan proje, henüz ikinci ayında ama bu kadar kısa süre içerisinde günde ortalama üç ton olmak üzere 139 ton atılan gıdanın pazarlardan kompost üretimi için toplanmış.

ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

Eylül ayına kadar 300 tona yakın gıdanın toplanması ve üç aylık süreçte 100 tona yakın kompostun çiftçiye ücretsiz dağıtılması planlanıyor. Türkiye geneline yayılması hedefleniyor.

AK Parti İstanbul Milletvekili M. Belma Satır Başkanlığında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dilekçe Komisyonu Kayapınar’da projeyi incelediler. AK Partili Çankırı, “Gıda israfı, üzerinde durmamız gereken en temel konuların başında geliyor.

İSRAFLA YÜZLEŞMEK 

Sıfır Atık Projesi sayesinde gıda israfıyla da yüzleşmekte ve mücadele etmekteyiz. Kompostla başlayan projemizin yanına bir de Aşevi Projesi ekledik.

Günlük bin 200 kişilik sıcak yemeği ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefliyoruz. TBMM Dilekçe Komisyonu tarafından da incelenen projemizin ülke genelinde yaygınlaştırılmasını arzu ediyoruz” dedi.

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ünal Koç da “Projemiz ile israfın azaltılmasını, kadın istihdamının artırılmasını, ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ve çiftçilerimizin desteklemeyi amaçlıyoruz” dedi.

HEDEF BÜYÜKŞEHİRLER 

Gastronomi dünyasının önemli ödüllerinden Basque Culinary World Prize’da iki yıl üst üste dünyanın en iyi 10 şefi arasına giren Ebru Baybara Demir ise şunları söyledi:

“Tarımda sulamanın azaltılması, toprağın yapısının tekrar geri döndürülmesine ilişkin önemli olan bu projeyi, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan 900’ün üzerinde pazarda gerçekleştirirsek günlük üç ton organik atık miktarı 2 bin 700 tona ulaşacak.”

KOMPOSTLU TOPRAK 60 TON SU TUTUYOR 

Kompost kullanımı ile topraktaki organik madde miktarı %1 artığında toprak, dönüm başına 60 ton su tutabilme kapasitesine sahip oluyor. Çiftçiye ücretsiz dağıtılacak kompost toprağın iyileştirilmesinde ve su kaynaklarının yaklaşık yüzde 75’nin kullanıldığı tarım alanındaki tüketimde tasarruf sağlanmasında etkili olacaktır.

SORGÜL BUĞDAYI KURAKLIKTA UMUT OLDU 

Topraktan Tabağa Tarımsal Kooperatif kurucularından Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir, bölgede kuraklığın yüzde 80’lere kadar ulaştığını belirterek, “Bazı bölgelerde buğdaylar başak bile vermedi.

Sulamaya çok ihtiyacı olmayan Sorgül buğdayı ise kuraklıktan etkilenmedi. 300 ton rekolte elde ettik. Şimdi bu buğdayı kuraklığın vurduğu Konya’da ektik” dedi. 

AK Parti İzmir Milletvekili ve AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ceyda Bölünmez Çankırı ve Şef Ebru Baybara Demir, pazar yerinde organik atık gıdaların ayrıştırılmasına yardım etti.

ÇÖPÜN ÇÖPÜ DE KOMPOST OLUYOR 

Kayapınar Belediyesi tarafından kurulan Aşevi’nde pazar yerlerinden toplanan kullanılabilir gıdalar turşu, salça ve konserve oluyor. Buradan çıkan organik atıklar ise kompost yapılmaya gönderiliyor.

YORUMLAR 12
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  Bazı İstanbul gibi büyük şehirlerde buna gerek kalmıyor zaten,pazar dağılırken,pazara ellerinde torbalarıyla gelen dar gelirliler işe yarar ne varsa topluyorlar zaten.
  Cevapla
 • abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  iyi ya işe yarar ne varsa topluyorlar israf olmuyor. bunlar da aynı şeyi yapıyor. organize edilirse yere de dökülmez ayrı bir yerde toplanır. kuş gözü kadar çürüğü olan elma mesela atılmaz sirke yapılmak üzere toplanır gibi. dar gelirli ne kadar çok geliri olsa da idaresini bilemeyen kişidir.
  Cevapla
 • adem 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar israf ederseniz o kadar bela ile uğraşırsınız
  Cevapla
 • esteban41 1 yıl önce Şikayet Et
  O iş zor. Kimse malını bedava vermez. Yeminle söylüyorum dün arefe günü eve 50 mt mesafedeki manavın yanındaki çöp konteyneri tepeleme marul doluydu. hatta yerde kasa ile marul vardı. Bende manava gittim. Kadının biri sordu manava marullar yenmeyecek kadar kötümü alsaydık gibilerinden konuştu. manav oralı bile olmadı. İşte böyle çöpe atar parasız vermezler.
  Cevapla
 • Batmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel bir haber.Allah razı olsun.
  Cevapla
 • Enesuri 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu duruma geldik he
  Cevapla
 • Sen 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar sözcü manşetlerini okur daha sarhoş olmadan erkeklik taslarlar bu ülkede savaş çıksa düşmanın kucağına atlar
  Cevapla
 • Gürkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen haberi bir daha ama baştan sona oku
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle