Son dakika haberi: Ekonomiye ilişkin yeni düzenleme kabul edildi

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Son dakika haberi: Ekonomiye ilişkin yeni düzenleme kabul edildi
Son dakika haberi: Ekonomiye ilişkin yeni düzenleme kabul edildi
GİRİŞ 18.07.2021 07:40 GÜNCELLEME 18.07.2021 08:12
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

İşte yapılan değişiklikler:

ASGARİ ÜCRET

Kanuna göre, güvenlik korucularının aylık ücretlerinin, asgari ücretin altına düşmesi halinde aradaki fark tazminat olarak ödenecek.

 

Diş protez laboratuvarlarında, diş protez teknisyenleri ve diş protez teknikerlerine ait iş ve işlemlerde yardımcı olmak üzere 31 Aralık 2011 ile 23 Kasım 2015 arasında Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasında düzenlenmiş olan protokol kapsamında eğitim almış olan kişiler, yardımcı personel olarak çalışabilecek.

 • Kambiyo mevzuatı uyarınca faaliyet gösterecek firmalara, faaliyet izni veya yetki belgesi verilmesi aşamasında hem katılımcıların mali gücünün tespiti hem de piyasaya girişlerin kontrolü amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına ücret alma yetkisi verilecek.

 

 • Fabrikalarda kullanılan oksijen, azot ve argon ihtiyacını karşılayacak hava ayrıştırma tesislerinin ormanlık alanlarda kurulabilmesine izin verme yetkisi Tarım ve Orman Bakanlığında olacak.

 

 • 2020'de meydana gelen depremlerde, binaları zarar gören vatandaşlar için devletin konut kredisi açma ve bina yaptırma yükümlülükleri ile ilgili yapılacak iş ve işlemlerde olası mağduriyetlerin giderilerek hak kayıplarının söz konusu olmaması, afetzedelere eşit ölçüde yardım eli uzatılabilmesi ve uygulama birliği sağlanması amacıyla düzenleme yapılacak.

 

 • Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda tabip ve eczacı olarak çalışanlara, döner sermayeden ek ödeme yapılacak.

 

 • Sağlık Bakanlığının, götürü bedel üzerinden sağlık hizmeti sunmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile protokol yapmasına imkan veren ve süresi sona eren protokol, daimi düzenlemeye dönüştürülecek.

Üniversitelerin ortak oldukları kooperatiflerde üye hakkı kaldırılıyor

 • Düzenlemeyle Kooperatifler Kanunu'nun, üniversitelerin ortak oldukları kooperatiflerin yönetim kurullarında üye bulundurabilme haklarını düzenleyen maddesi yürürlükten kaldırılacak. Böylece kooperatiflerde üniversitelere yönelik bu özel uygulamadan vazgeçilerek üniversiteler dahil her ortağın yönetime seçilme açısından eşit olması amaçlanıyor.

 

 • İmar ve Gecekondu Mevzuatına Aykırı Yapılara Uygulanacak Bazı İşlemler ve İmar Kanununun Bir Maddesinin Değiştirilmesi Hakkında Kanunun kapsamında yapılan uygulamalarda; umumi hizmet alanları için yapılan her türlü terk ve kesintinin, parselasyon planındaki düzenleme ortaklık payı kesintisinden az olması durumunda, önceki terk ve kesintilerin oranını parselasyon planındaki düzenleme ortaklık payı oranına tamamlayan fark kadar düzenleme ortaklık payı kesintisi yapılabilecek. Yapılan bu kesinti, tamamlayıcı mahiyette olacak, mükerrer uygulama olarak değerlendirilmeyecek. Ancak toplam kesinti oranı her halükarda yüzde 45'i geçemeyecek.

 

 • Terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesine ve ek gözaltı süreleri getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021'den itibaren 1 yıl uzatılacak.mayacak ve bu nitelikteki gerçek ve tüzel kişileri kanunun uygulanmasıyla ilgili idari süreçlerde Kurum nezdinde temsil edemeyecek.

 

 • Rekabet Kurulu Başkanı ve üyeleri, üyeliklerinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle, görevden ayrıldıkları tarihten önceki iki yıl içinde kanun kapsamındaki soruşturmaların konusu sektörlerde faaliyet gösteren tüzel kişilerde görev alamayacak ve bu nitelikteki gerçek ve tüzel kişileri kanunun uygulanmasıyla ilgili idari süreçlerde Rekabet Kurumu nezdinde temsil edemeyecek.

 

 • Görevden ayrıldıkları tarihten önceki iki yıl içinde soruşturmada raportör olarak görevlendirilen meslek personeli ile bu süre içinde soruşturmayı yürüten personelin gözetiminden sorumlu daire başkanı ve ilgili daire başkan yardımcısı ile başkan yardımcısı, Rekabet Kurumundan ayrılmalarından itibaren iki yıl süreyle, ilgili soruşturmaların konusu olan sektörlerde faaliyet gösteren tüzel kişilerde görev alamayacak.

 

 • Ticaret politikası önlemlerinden kaçınmak için kendi beyanlarıyla eşyanın gümrük kıymetini artırmalarını müteakiben ödenmiş veya tahakkuk ettirilmiş vergilerin geri verilmesi veya kaldırılması önlenerek, dünya piyasa fiyatlarından daha düşük fiyatlardan ithal edilen eşyaların gözetim uygulaması kapsamında izlenmesi ve ticaret politikası önlemlerinin etkisizleştirilmesinin önüne geçilmesi sağlanacak.
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  nerden nereye,1982 li yıllarda İstanbul Doğu Sanayi Sitesi nde kauçuk işleri söktöründe işe başlamıştım,ve işe yeni girmeme rağmen asgari ücretten çok alıyordum.ama şimdi yurdumuza yerleşen 12 milyon mülteci işimize ortak olduğu için asgari ücretle bile iş bulmak zorlaştı,bide günübirlik diye birşey çıktı,işveren sıkışık zamanda işyerine 1-2 haftalık mülteci işçi alıyor,sigortasız çalıştırdıktan sonra 1-2 haftada işine son veriyor,yevmiylerinide günübirlik elden ödüyor.
  Cevapla
 • Ferhat 2 ay önce Şikayet Et
  Koruculara hak verildi ama 4 yıllık lisans okuyupta halen 4/b süresiz sözleşmelilere hak verilmiyor
  Cevapla
 • Evrene86 2 ay önce Şikayet Et
  En düşük emekli maaşı diyip durmuşşunuz. Hayatınızda doğru dürüst çalışıp primlerinizi doğru dürüst yatırsaydınız alırdınız. Toplam 25 yıl 1000 liradan yatırırsanız 50 yaşında emekl olursanız 60-70-80-90 yaşına emekli maaşı alırsanız ortalama 25 yıl 1000 tlden maaş bağlanırsa size yine iyi üstüne birde devlet size hastane ücretsiz hizmet veriyor. Zamanında 3000 tlden yatırsaydınız primlerinizi şimdi alırdınız o asgari ücret maaşınızı. 1500 tl size yiyecek olarak yeter zamanında yan gelip yatmasaydınız. Yada sigortalı işte çalışsaydınız. Her şeyi çok iyi biliyorsunuz devletin kıymetinide bilip şükür edin. 45 yaşında emekli olanlar yerine şuan bu gençler çalışıyor.
  Cevapla
 • TaTaNGa 2 ay önce Şikayet Et
  Kardeş Devlet demek öyle bişeydir işte.Gerekirse sana sövene bile bakmak zorundasın.Eskiden e devlet mi vardi da buyuklerimiz takip etmedi he?Oyle oturdugun yerden konuşmakla olmuyo
  Cevapla
 • terazi 2 ay önce Şikayet Et
  sanırım devlette çalışıyorsunuz ayda 4 binde yatar 5 binde sgk pirimi küçük esnaf ayda 3 bin nereden bulup yatıracak bir devletin kamu öz evladı diğer çalışanlar üvey olmamalı madem öyle 2 yıl vekillik yapana 15 bin aylık neye göre hangi pirime göre veriliyor ileri memleketlerde kamusu özeli 1900 ile 2200 euro arası maaş bağlanır canım abim hakkaniyetli olan kamuda acil zorunlu emekliliktir kamu huzurevi gibi kimseye faydası olmayan ihtiyarlar hizmetlerine teşekkür edip emekli edilsede devlet kurtulsa iyi olmazmı
  Cevapla
 • Akın 2 ay önce Şikayet Et
  Bu bir korucularla ilgili hata düzeltmesi asgari ücretliyi ilgilendiren bir durum yok.
  Cevapla
 • Özcan 2 ay önce Şikayet Et
  Uzmanlar varken koruculara gerek yoktur. Bir ilçede 150 kayıtlı korucu var, yazık değil mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle