Yunan stratejistten Avrupa'ya Türkiye uyarısı: İhtimal vermeyen Osmanlı'ya bakmalı

Türkiye’nin deniz yolları için yaptığı hamleleri kaleme alan Yunan stratejist, “Osmanlılar, Avrupalıların Asya'ya giden yolunu kapatmış ve alternatif deniz yolları bulunana kadar Avrupa kendini kaos ve kıtlık içinde bulmuştu” uyarısı yaptı.

Yunan stratejistten Avrupa'ya Türkiye uyarısı: İhtimal vermeyen Osmanlı'ya bakmalı
Yunan stratejistten Avrupa'ya Türkiye uyarısı: İhtimal vermeyen Osmanlı'ya bakmalı
GİRİŞ 13.07.2021 15:52 GÜNCELLEME 13.07.2021 15:52
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Yunan Jeostratejik Analist Vasilis Kopsacheilis yayın organı Liberal'de kaleme aldığı makalede, Türkiye'nin stratejik konumu ve bu yöndeki politikalarının merkezinde yer alan düşünceyi yorumladı.

COVID-19 pandemisiyle ilgili birçok analiz düzeyi olduğunu belirten Kopsacheilis makalesinde, 'En önemlilerinden biri, Batılı tüketici pazarlarının Afrika'nın stratejik hammaddelerine, Doğu Asya'daki üretim hatlarına olan güçlü bağımlılığının ortaya çıkması ve başta nakliye olmak üzere tedarik zincirindeki artan maliyetlerdir.' ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİNİN CEBİNE YANSIYOR

Bu hattaki aksaklıkların, 'önemli ürünlerin kıtlığı' ve 'maliyetlerin artmasına' neden olduğunu belirten Kopsacheilis, etkenlerin tümünün nihayetinde tüketicinin hayatına ve cebine yansıdığını belirtiyor.

Kopsacheilis'e göre, Liberal Batı toplumlarında tüketiciye yönelik baskılar, ekonomik ve sosyal düzenlerini, dolayısıyla oylarını etkiler. İstikrarsızlaştırmanın diğer parametreleri dikkate alındığında, durumun kötüleşmesi, Avrupa'da tarihsel sonuçlar doğurabilir.

'Osmanlılar, Avrupalıların Asya'ya giden yolunu kapatmış ve alternatif deniz yolları bulununcaya kadar Avrupa kendisini siyasi kaos ve kıtlık içinde bulmuştu. Bugün yine, ticaret yollarını kontrol etme çabası, Türkiye'nin jeostratejik vizyonunun temel taşıdır.' ifadelerine yer verildi.

'BÖYLE BİR SENARYOYA İHTİMAL VERMEYENLER OSMANLI'YA BAKMALI'

Yunan uzmana göre, stratejik yollar üzerindeki bir tıkanıklığı ihtimal dışı görenlerin, Osmanlı'nın İstanbul'u fethettikten sonra, Avrupa için stratejik deniz yollarını nasıl eline aldığına bakmalı. İstanbul'un fethi, işlerin gidişatını değiştirdi.

'TÜRKİYE'NİN JEOSTRATEJİK VİZYONUNUN TEMEL TAŞIDIR'

Kopsacheilis makalesinin devamın, şu ifadelere yer verdi:

Argonaut seferinden günümüze kadar ticaret yollarının kontrolünün yüzyıllar boyunca tarihin kahramanlarını belirlediği bir gerçektir. O dönemde Osmanlılar, Avrupalıların Asya'ya giden yolunu kapatmış ve alternatif deniz yolları bulununcaya kadar Avrupa kendisini siyasi kaos ve kıtlık içinde bulmuştur. Bugün, aynı tarihsel deneyim, Türkiye'nin stratejik düşüncesinin merkezinde yer almaktadır. Ticaret yollarını kontrol etme çabası, jeostratejik vizyonunun temel taşıdır.

KAYNAK: STAR.COM.TR
ETİKETLER
deniz yolu
YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Hacivat 2 ay önce Şikayet Et
  Yunan algi operasyonu yapiyor avrupayi kandirip türkiyeye saldirmasi icin osmanli yikilali 100 yili gecti
  Cevapla
 • Bozkurt 2 ay önce Şikayet Et
  Kilometre taşı yerine heykel yapılsın CHP'nin de gönlünü alırsınız.
  Cevapla
 • Serkan 2 ay önce Şikayet Et
  Ya düşman bile gördü CHP ve IYI parti bi göremedi. HDP nin gözü kör olsun. Göremesin.
  Cevapla
 • Hoca Nasrettin 2 ay önce Şikayet Et
  Gördü gördü. İkisi de gördü. O nedenle karşı çıkıyorlar, bunlar da bizim içimizdeki Yunanlar.
  Cevapla
 • Samsunlu 2 ay önce Şikayet Et
  Bizim gavurlar da okusa bari! Zihni açılır belki. Erdoğan'ın liderliğini bizden başka herkes görüyor.Biz hala oyunda oynaştayız.. yazık.
  Cevapla
 • Akt 2 ay önce Şikayet Et
  Akt Yunanlılar diyorki ey Avrupa Türkiye zengin olmasın biz Türkiye den korkuyoruz tetbir alın Sanki şimdiki zamanda yolları kapatacakmışda aç kalacaklarmışda. Sinsi yunan. Yollarımız herkese açık insanlık ve ticaret için yol kapatılırmı Yani Türkiye para kazanmasın diye yazmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle