İnternet ve cep telefonu faturasını ödemeyenler dikkat: BTK'dan yeni düzenleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), milyonlarca internet ve GSM hattı kullanıcısını ilgilendiren önemli bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

İnternet ve cep telefonu faturasını ödemeyenler dikkat: BTK'dan yeni düzenleme
İnternet ve cep telefonu faturasını ödemeyenler dikkat: BTK'dan yeni düzenleme
GİRİŞ 12.07.2021 08:07 GÜNCELLEME 12.07.2021 08:09
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliğinde değişiklik öngören taslağı kamuoyu görüşüne açan BTK, faturalarla ilgili önemli bir düzenlemeye gidiyor. Düzenlemede mücbir sebepler dışında işletmeciler tarafından hizmetin kesintisiz olarak sürdürülmesini esas alan BTK, hukuka aykırı ya da hileli bir faaliyetin varlığı konusunda kuvvetli bir şüphenin bulunması halinde ise aboneye bilgi vererek iletişimi kısıtlayabilecek ya da durdurabilecek.

FATURA SON ÖDEME TARİHİNE DİKKAT

Düzenlemeyle faturaların son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde, abonenin bilgilendirilerek iletişimin öncelikle kısıtlanma tedbiri uygulanmak üzere durdurulabilmesine de olanak tanınıyor.

GSM'de abone hattının acil arama hizmeti ve işletmeci müşteri hizmetleri numarası hariç olmak üzere, giden aramalara ve kısa mesajlara kapatılması kısıtlanma olarak tanımlanırken, internette ise bu bağlantı hızının düşürülmesi ile olacak. Abone hattının, acil arama hizmeti hariç olmak üzere, gelen ve giden aramalar ile kısa mesajlara kapatılması ve internet erişim hizmetlerinin sona erdirilmesi ise durdurulma olarak uygulanacak.

AÇMA KAPAMA BEDELİ BİR KEREYE MAHSUS ALINMAYACAK

Hizmet kısıtlanmadan veya durdurulmadan makul bir süre öncesinde aboneler kısa mesaj, arama veya sesli yanıt sistemi ile bilgilendirilecek. Açma kapama ücreti uygulanacak durumlar için asgari yedi gün önce olacak şekilde borcun ödenmemesi halinde kısıtlama ya da durdurma işleminin yapılacağı tarih bilgisi ve alınacak açma kapama ücreti tutarı aboneye bildirilecek.

İşletmeci tarafından, abonenin faturasını ödememesi nedeni ile hizmetin kısıtlanması ya da durdurulması ve hattın tekrar hizmete açılması durumunda, bir takvim yılındaki ilk açma-kapama işlemi için aboneye herhangi bir ad altında ücret yansıtılamayacak. Ancak başka bir açma-kapama durumu söz konusu olursa bu kez bedel aboneden tahsil edilecek.

24 SAAT İÇİNDE AÇILACAK

Hizmetin kısıtlandığı dönemde, aboneye en fazla kısıtlamanın başladığı tarihi takip eden ilk fatura kesim tarihine kadar ücret yansıtılabilecek. Yeni fatura döneminin başlaması ile birlikte, hizmet durdurulacak veya hizmetin durdurulması uygulamasında olduğu gibi ücret yansıtılmaksızın, hizmet kısıtlı olarak sunulmaya devam edilecek.

Faturanın son ödeme tarihinde ödenmemesi nedeni ile hizmetin durdurulması durumunda, hizmetin durdurulduğu tarihten itibaren aboneye cihaz ücreti ve telsiz kullanım, ruhsatname ücreti hariç herhangi bir hizmet bedeli yansıtılamayacak. Ödeme yapıldıktan sonra en geç 24 saat içinde hizmetin sunumuna devam edilecek.

Hizmetin durdurulması halinde, abone tarafından aksi talep edilmedikçe, sözleşmenin feshi durdurmayı müteakip asgari 3 ay sonra gerçekleştirilebilecek.

Ayrıca hizmetin kısıtlanması veya durdurulması uygulaması, abonenin borcunu zamanında ödemediği hattı ile sınırlı olarak uygulanacak, ancak kişinin faturasını düzenli ödemediğinin tespiti halinde diğer faturaları için de kısıtlama kararı resen alınabilecek.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 17
 • Onur 1 yıl önce Şikayet Et
  Sahtekarlar belki adam maaşını alamadı .tuttufurittiler hemen kapama açma ücreti yansitiyorsunuz.bu yaptığınızı gavur yapmaz
  Cevapla
 • kenan 1 yıl önce Şikayet Et
  btk sürekli vatandaş aleyhinde ne varsa onu yapmanın peşinde. Arkadaş yanlış faturalar, hizmet alamadığımız zamanların faturadan düşülmesine de karışsana o zaman..
  Cevapla
 • Melih 1 yıl önce Şikayet Et
  Hem kısıtlama var hem açma kapama ücreti hemde gecikme faizi bir kabahat üç ceza birden buna adalet diyorlar. Tüketicinin hiçmi hakkı yok
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Yok malesef zamanında odemesi gerekiyor
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  ben zamanında yapıyordum ödememi 18 iydi son ödemesi maaşımı 15 inde alıyorum ancak 12 sine çekti gsm şirketi son ödeme tarihini şimdi benim burada günahım ne. Allah a havale ediyorum bunları da bunlara fırsat verenleri de.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Faturasız hat kullan ben öyle yapıyorum
  Cevapla
 • Bu örnek 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkenin her işi ucu açık sahtekarlar oralardan sızsın diyemi acaba gsm şirketleri avukata veriyor avkatta milleti soyuyor borcunu ödesene avukattan sıyrılamoyor millet basit ve herkese kolaylaştırıcı kanunlarımız yok her yönüyle perişan bir anayasal düzen var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle