Bakan Kurum duyurdu: En muhteşem projelerden biri olacak

Trabzon’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ortahisar ilçesinde ’Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel atma törenine katıldı.

GİRİŞ 10.07.2021 12:37 GÜNCELLEME 10.07.2021 15:29
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Trabzon'un büyük dönüşümü için çok önemli adım attıklarını ve Çömlekçi Mahallesinde kentsel dönüşüme başladıklarını söyleyen Bakan Kurum, "TOKİ Başkanlığı’mızla 90 bin metrekarelik alanda 2 etapta başlattığımız dönüşüm projesinin 30 bin metrekarelik büyüklüğündeki 1’inci etabında, 130 konut ile 20 dükkan inşa ediyoruz. Konutlarımızın 25'i 2+1, 30'u 3+1, 75'i 4+1 olacak. 6 bin metrekare büyüklüğündeki 20 dükkanı ve 396 araçlık kapalı otoparkıyla TOKİ'mizin yaptığı en muhteşem projelerinden biri olacak.

Yatırım değeri 120 milyon lira olan projemizi 2022 Ocak ayında tamamlayacağız, hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Projemizi tamamladığımızda, Trabzon'umuzun eşsiz sahili ve Tanjant yolu arasında kalan bu alanın çehresi tamamen değişecek, yepyeni bir yaşam alanı olacak" diye konuştu.

’PROJELERİMİZİ YATAY MİMARİYE UYGUN TASARLADIK’

Yüz binlerce projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Bakan Kurum, "Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 2012 yılında kentsel dönüşümü başlatırken verdiği ’Bedeli ne olursa olsun’ sözünü yerde bırakmadık. Bugüne kadar 1,5 milyon konutun dönüşümünü milletvekillerimizle belediye başkanlarımızla vatandaşlarımızla hep birlikte başardık. 81 ilimizde, sosyal donatılarıyla beraber 1 milyon bağımsız bölüm ürettik. Toplamda 10 milyon vatandaşımız, bu sağlıklı konutlarda, güven içinde oturuyor. Şimdi ’Türkiye'nin her yerinde kentsel dönüşüm’ diyoruz. An itibarıyla ülke genelinde, yatırım değeri 100 milyar lira olan 300 bin sosyal konut ve kentsel dönüşüm konutumuzun inşası için harıl harıl çalışıyoruz. Biz; geçmişle geleceği aynı potada buluşturan, yeşil ile yapıyı kaynaştıran, insan ile şehri bütünleştiren bir şehircilik anlayışına sahibiz. İşte bu anlayışla projelerimizin hepsini yatay mimariye uygun ve Karadeniz yöresinin renklerine uyumlu olarak tasarladık ve uyguladık" dedi.

’UZUNGÖL’DE 2’NCİ ETAP EKİMDE BAŞLIYOR’

Bakanlığın Trabzon’daki yatırımlarını anlatan Murat Kurum, Uzungöl Turizm Merkezi’nde iki etap halinde çalışma yürüttüklerini belirterek, "1’inci etap çalışmalarımızı titizlikle tamamladık. 2’nci etap çalışmalarımıza ekim ayında başlıyoruz. Başkanımızın Uzungöl 2’nci etaptaki sokak düzenlemesi için 25 milyon hibe talebi var. Bu talebi de İlbankımız kanalıyla yapacağız. Uzungöl ve Barma Yaylamız'a dair detayları ve müjdelerimizi Uzungöl ziyaretimizde vatandaşlarımızla paylaşacağız" diye konuştu.

Sadece dört duvar, betondan, tuğladan ibaret binalar yapmadıklarını kaydeden Bakan Kurum, "Biz, insanımıza huzurla yaşayacağı yuvalar kazandırıyoruz. Bu yuvaların çevresini yeşil alanlarla parklarla bisiklet ve yürüyüş yollarıyla donatıyoruz. Ne yapıyoruz? ’81 ilde 81 milyon metrekare’ hedefiyle millet bahçelerimizi ilk fidanlarıyla buluşturuyoruz. Ülkemizin her yerinde tam 340 millet bahçesi yapıyoruz. Bugüne kadar 76 millet bahçemizi tamamladık. 264 millet bahçesine yönelik çalışmalarımıza gece demeden, gündüz demeden devam ediyoruz" dedi.

Bakan Kurum, Trabzon için her alanda hizmetleri ve çalışmaları titizlikle kararlılıkla devam ettireceklerini, ’Marka şehir Trabzon’ sloganıyla atılması gereken tüm adımları hızlıca atacaklarını belirterek, konuşmasını tamamladı.

Bakan Kurum ve beraberindekiler, daha sonra ’Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temelini attı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Fatih 6 ay önce Şikayet Et
  Savunma alanında yaptığımız ASELSAN gibi tusas vb şirketlerden onlar gibi büyük gıda ,ilaç yazılım enerji elektrik elektronik vb şirketler ihtiyacı var ülkenin büyük sermaye ve teknolojili olması küresel çapta marka olmasını sağlamada unculuk eder iç ve dış piyasada marka ürünler oluşturup satılır kimse muhtaç olunmaz devlet insaallah bunu yapar 10 şirket 200 milyarlık yatırım 10 dünya devi marka dünya piyasasından gerekli kazanım elde edilir her sene bir şirket 10 yılda tamam olur inşallah
  Cevapla
 • musyag 6 ay önce Şikayet Et
  İzmir'e neden millet bahçesi yapılmıyor? Ayrica %70 i gecekondu ve riskli alan ilan edilen İzmir de kentsel dönüşüm 15 yıldır neden başlamıyor. Sayın bakanım İzmiri kokuşmuş zihniyete teslim etmeyin artık Aksi halde depremde hepimiz enkaz altında kalacağız Allah rızası için bizi kurtarın
  Cevapla
 • yemez 6 ay önce Şikayet Et
  Ya ya ya şa şa şa bakan kurum çok yaşa
  Cevapla
 • Ceylan 6 ay önce Şikayet Et
  Uzungöl artık beton göl halini aldi
  Cevapla