Müşteri bilgilerinin çalındığı iddialarına Akbank'tan cevap

Akbank yaşadığı kesinti sonrası müşteri bilgilerinin çalındığı iddialarına ilişkin açıklama yaparak, "Müşteri bilgilerine ulaşıldığı yönündeki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.

Müşteri bilgilerinin çalındığı iddialarına Akbank'tan cevap
Müşteri bilgilerinin çalındığı iddialarına Akbank'tan cevap
GİRİŞ 09.07.2021 10:21 GÜNCELLEME 09.07.2021 10:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Akbank dijital bankacılık sistemlerinde salı sabahı başlayan sorun nedeniyle 43 saat hiçbir bankacılık işlemleri yapılamamıştı.

İDDİALARI YALANLADILAR

Akbank, ana bilgisayarlarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintilerin, ilgili birimler ve teknoloji iş ortaklarının yaptığı çalışmalar neticesinde giderildiği açıklamasının ardından sosyal medyadan yeni bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Bazı sosyal medya hesaplarında bankamız müşteri bilgilerine ulaşıldığı yönündeki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Müşterilerimizin kişisel verileri her zaman olduğu gibi güvendedir. Söz konusu paylaşımlara karşı tüm yasal yollara başvurma hakkımız saklıdır" denildi.

BUGÜN VE YARIN KESİNTİSİZ HİZMET VERİLECEK

Bu sabah itibarıyla Akbank'tan yapılan yeni açıklama ise tüm şubelerin 8-9 Temmuz 2021 tarihlerinde müşterilere öğle saatleri de dahil olmak üzere 09.00-19.00 arasında kesintisiz hizmet vereceği aktarıldı.

ETİKETLER
çalışma saatleri
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Engin kaya 3 ay önce Şikayet Et
    yalan kişisel veriler çalındı 4.5 milyon dolar kayıptan sözediliyor
    Cevapla