Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adeta destan yazdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 'Suyun Gücü Milletle Buluşuyor Toplu Açılış Töreni'ne katıldı. Başkan Erdoğan, hedeflerimize daha hızlı ulaşabilmek için Meclis'te bir su kanunu hazırladıklarını duyurdu.

GİRİŞ 05.07.2021 15:22 GÜNCELLEME 05.07.2021 16:03
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Başkan Erdoğan "Toplam 277 milyar liralık yatırımla 600 barajı, 423 göleti, 590 hidroelektrik santralini, 1457 sulama tesisini, 262 içme suyu tesisini hizmete alarak adeta destan yazdık" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Yapımı tamamlanan sulama ve atıksu tesislerimizin açılış töreninde sizlerle bir arada olmanın memnuniyetini belirtmek istiyorum. Bugün 5 eseri resmen hizmete alıyoruz. 

1,2 milyar liralık yatırım rakamıyla Gerede sistemi bünyesinde Türkiye'nin en uzun dünyanın sayılı su iletim tünelini barındırmaktadır. Uzunluğu 31,5 km ve 4,5 metre çapı olan bu tünel 3 tünel delme makinesi kullanılarak inşa edilmiştir. 

ENERJİ MALİYETİ DÜŞECEK

Hiçbir enerji tüketmeden cazibeli olarak Çamlıdere Barajı'na iletilmektedir. İçme suyu sağlamanın yanında 2050'ye kadar olan içme suyu ihtiyacı da gideriliyor. Ankara'ya şu ana kadar projeyle 312 milyon metreküp su, ekonomik karşılığı 1 milyar lirayı buluyor. 

Gerede'nin yanı sıra atıksu tesislerimizi de hizmete alıyoruz. Komşu şehirleri de ihmal etmiyoruz. Hem topraklarımızın verimi artacak hem de çiftçilerimizin daha tasarruflu olduğundan enerji maliyetleri düşecek. 

YATIRIM TUTARI 1 MİLYAR 470 MİLYON LİRA

Şu an çalışan sulama tesisiyle yıllık 17 milyon lira gelir artışı ve 2300 kişiye istihdam oluşturacak. Enerji yükünü çiftçimizin hafifletmektedir. Toplam yatırım tutarı 1 milyar 470 milyon lira olan tüm tesislerin hayırlı olmasını diliyorum. 

SUYUMUZU KORUMAKLA VATANIMIZI KORUMAK ARASINDA FARK YOK

Su kirliliğinin önüne geçmeye çalışıyoruz. İklim değişikliği nedeniyle su kaynaklarımız azalıyor. Bundan sonraki süreçte açık karalat değil kapalı sistemle suyu kullanacağız. Buna göre yatırımlarımızı yapacağız. İçme ve kullanma suyu ihtiyacı artıyor. Sularımız her geçen gün kirleniyor. 

Dünya genelinde 2025'e kadar su kıtlığı yüzünde 700 milyon insanın göç etmek zorunda kalacağı ifade ediliyor. Su kaynaklarının azalması su stresi çeken bir ülke için ciddi riskler geçmektedir. 

Bu tablo karşısında Türkiye'nin gereken adımları şimdiden atması şarttır. Suyumuzu korumak ve vatanımızı korumak arasında fark görmüyoruz. Ülkemizin su ve gıda güvenliğini garanti altına alacak pek çok adım attık. 81 il içme suyu eylem planı hazırladık. 

İllerimizi 2040, 2050 ve 2070'e kadar içme suyu planını yapmış bulunuyoruz. İçme suyu sorunu en büyük sebebi kayıp kaçak oranıdır. Belediyelerimizin yüzde 38'den yüzde 25'e düşürülmesi için çalışmalar devam ediyor. 

ADETA DESTAN YAZDIK

277 milyar liralık yatırımla 600 barajı, 423 göleti, 590 hidroelektrik santralini, 1457 adet sulama tesisini ve 267 adet içme suyu tesissisini hizmete alarak destan yazdık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçtiğimiz 3 yılda 41 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. 

MECLİS'TE KANUN HAZIRLIYORUZ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne içme suyu götürdük. Elektrik üretim kapasitesini yükselttik. Depolama yapılarına alternatif olarak 26 yer altı barajı inşa ettik. Bunu 150'ye yükselteceğiz. Hedeflerimize daha hızlı ulaşabilmek ve su yönetimindeki çatışmaları önlemek amacıyla Meclis'te bir 'Su Kanunu' hazırlıyoruz.

 

YORUMLAR 37
 • Hakikat 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletimiz sağlam temeller atarak yoluna DEVAM Ediyor . Yapılan hizmetler DEVASA HİZMETLER yüce Allahım Azminizi arttırsın emeğinizin hakkını Ahirette mükafatlandırsın amin
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis nükleer’e ağırlık verelim, acilen nükleer silah üretelim..
  Cevapla
 • İrfan 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah sizlerden razı olsun, başımızdan eksik etmesin. Başka ne denir ki. Böyle projeler bu ülkede hayal bile edilemezdi.
  Cevapla
 • BOZO K 1 yıl önce Şikayet Et
  Hesap kitap bilmeyen "genel başkan" ve yanındaki proje ortağı gördünüz mü neler yapılmış bu ülkeye.
  Cevapla
 • Şanlıurfa 1 yıl önce Şikayet Et
  RABBİM yâr ve yardımcınız olsun Sayın Başkanım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle