Yargıtay'dan emsal nafaka kararı! 'Sabit gelir' vurgusu

Boşanan çiftler arasında yaşanan en büyük sorun olan nafaka ile ilgili Yargıtay'dan emsal bir karar çıktı. Bursa'da boşanan bir çiftin nafaka davası Yargıtay'a taşındı. Yargıtay dosyayı inceledi, 'Sabit gelir' vurgusu yaptı.

Yargıtay'dan emsal nafaka kararı! 'Sabit gelir' vurgusu
Yargıtay'dan emsal nafaka kararı! 'Sabit gelir' vurgusu
GİRİŞ 05.07.2021 10:25 GÜNCELLEME 05.07.2021 11:37
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, öğretmen kadın lehine verilen yoksulluk nafakası kararını bozdu. Yüksek Mahkeme; davalı-karşı davacı kadının öğretmen olduğu, sürekli ve yeterli gelirinin bulunduğu, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşmeyeceğine hükmetti.

Bir süredir şiddetli geçimsizlik yaşayan çift Aile Mahkemesi’ne müracaat ederek karşılıklı boşanma davası açtı. Mahkeme, davalı karşı davacı kadının davasını kabul ederek tarafların boşanmasına karar verdi. Mahkeme, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle kadının maddi manevi tazminat talebini de hüküm altına aldı. Kararı kadın tazminat miktarı, erkek ise davanın reddi yönünden kararı temyiz etti.

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, öğretmen olan kadına verilen yoksulluk nafakası kararını yasaya aykırı buldu.

Kararda şöyle denildi:

“Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumları, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, paranın alım gücü, kişilik haklarına yapılan saldırı ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen menfaat dikkate alındığında davalı-karşı davacı kadın yararına takdir edilen maddi ve manevi tazminat azdır. Bu yön gözetilmeden hüküm tesisi doğru bulunmamış, bozmayı gerektirmiştir. Toplanan delillerden davalı-karşı davacı kadının öğretmen olduğu, sürekli ve yeterli gelirinin bulunduğu, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşmeyeceği anlaşılmaktadır. Türk Medeni Kanunu'nun 175. maddesi koşulları oluşmamıştır. Yoksulluk nafakası isteminin reddi gerekirken, yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir.

Tarafların gerçekleşen sosyal ve ekonomik durumlarına, nafakanın niteliğine, günün ekonomik koşullarına göre 2010 doğumlu ortak çocuk R.K. yararına takdir edilen iştirak nafakası çoktur. Mahkemece Türk Medeni Kanunu'nun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak daha uygun nafakaya hükmedilmesi gerekir. Bu yön gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • zafer gülten 11 ay önce Şikayet Et
    günümüzde bu nafaka denen şey bana hukuka ve adalete uygun,adil gelmiyor,çünkü bilhassa erkek kadına nafaka ödüyor,ama velakin günümüzde kadının iş bulması erkekten daha kolay,bakıyorum iş ilanlarına hep kadın arıyorlar,temizliğe,hasta bakmaya,bebek bakmaya,bilhassa tekstil atelyelerinin iş ilanları hep kadın aranıyorla dolu,yani bu durumda erkeğin değil,kadının nafaka ödemesi icabeder bence,erkeklerden çok kazanıyorlar ve daha çabuk iş buluyorlar.
    Cevapla
  • Tuğlu... 11 ay önce Şikayet Et
    afferim mahkemeye be, ara sıra doğru kararlar da veriyor hakimler...
    Cevapla