21 faizsiz konut satış şirketine tasfiye!

BDDK, 8 faizsiz finansman şirketinin intibak sürecinin devam ettirilmesine karar verdiğini duyurdu. 8 şirketten dördünün birleşme yoluyla intibak sürecinin devam ettirilmesine karar verilirken Eminevim, Fuzul, Sinpaş ve İmece Yatırım ise kendi tüzel kişiliklerinde sürece devam edecek. İntibak planlarını yeterli bulmadığı için 21 şirketin tasfiye edilmesine karar veren BDDK, 8 ilave şirketi de iradi tasfiyeye yönlendirdi.

21 faizsiz konut satış şirketine tasfiye!
21 faizsiz konut satış şirketine tasfiye!
GİRİŞ 02.07.2021 10:19 GÜNCELLEME 02.07.2021 14:34
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

BDDK, tasarruf finansman faaliyeti yürüten ancak şartları sağlamayan 21 şirketin intibak taleplerinin reddine ve tasfiyelerine karar verdi.

BDDK'nın konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu (Kanun) hükümlerine intibak etmek  üzere Kuruma başvuruda bulunan listedeki şirketler tarafından tevdi edilen bilgi ve belgeler, söz konusu şirketlere ilişkin Kurum denetim  personeli tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen raporlarda yer alan tespitler ile ilgili mevzuat hükümlerinin birlikte  değerlendirilmesi sonucunda  intibak planı yeterli görülmeyen ekli  listedeki şirketlerin Kanunun Geçici 7'nci maddesinin dördüncü fıkrası  kapsamında tasfiyelerine, karar verildi.

BDDK'NIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Bilindiği üzere, 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu’nda (Kanun) 7292 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik ile tasarruf finansman şirketlerinin denetim ve gözetiminin Kurumumuz tarafından yapılacağı düzenlenmiştir.

Bu bağlamda Kurumumuzun,

-12.03.2021 tarihli Basın Açıklamasında, hâlihazırda tasarruf finansman faaliyeti yürüten şirketlerin 07.04.2021 tarihine kadar Kurumumuza başvuruda bulunmalarının zorunlu olduğu ifade edilerek, Kurumumuza başvuruda bulunmayanlar hakkında “İzinsiz faaliyette bulunmak” suçundan işlem tesis edileceği,

-08.04.2021 tarihli Basın Açıklamasında ise, Kanunun Geçici 7 nci maddesi ile belirlenen başvuru süresinin 07.04.2021 tarihinde sona erdiği ifade edilerek söz konusu sürenin dolmasından önce Kurumumuza intibak talebiyle başvuruda bulunan ve intibak talebi onaylanarak faaliyetlerine devamı uygun görülen şirketlerin sektörde faaliyetlerine devam edeceği, buna karşılık intibak talebi reddedilen şirketlerin ise ret kararından itibaren yeni bir yükümlülük altına giremeyeceği ve bu şirketlere yapılan ödemelerin kamusal bir güvence altında bulunmadığı hususları kamuoyuna duyurulmuştur.

Bu çerçevede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (Kurul) tarafından yapılan değerlendirmede, ekli listede yer alan şirketlerin intibak şartlarını sağlayamamaları sebebiyle “intibak taleplerinin reddine ve tasfiyelerine” karar verilmiş olup, söz konusu 01.07.2021 tarihli 9647 sayılı Kurul Kararı ve 02.07.2021 tarihli ve 31529 Mükerrer sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştır.

Bu bağlamda, ekli listede yer alan şirketler Kanunun 50/A maddesi uyarınca Kurul tarafından atanan tasfiye komisyonu tarafından genel hükümlere göre tasfiye edilecek olup, bahsi geçen şirketlerin 01.07.2021 tarihi itibarıyla tasarruf finansman faaliyetinde bulunma yetkileri bulunmamaktadır.

Diğer taraftan, süresi içerisinde intibak talebinde bulunan ve Kurumumuzun 08.04.2021 tarihli Basın Açıklaması ekindeki listede yer alan diğer şirketlerin intibak taleplerine ilişkin değerlendirme süreci devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TASFİYESİNE KARAR VERİLEN ŞİRKETLER

1)    İKTİSATEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.

2)    VİZYON EVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM PAZARLAMA SANAYİ TİCARET A.Ş

3)    DOĞRUEVİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON A.Ş.

4)    FİNANSEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

5)    BİRİKİMEVİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON A.Ş.

6)    FİNALEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV ORGANİZASYON A.Ş.

7)    YAŞAMEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.

8)    HH AYDIN YATIRIM HOLDİNG A.Ş.

9)    İHTİYAÇEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

10)    VARLIKEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.

11)    İSTEK EVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA VE TİCARET A.Ş.

12)    İKİZLEREVİM YATIRIM GAYRİMENKUL A.Ş.

13)    DESTEKEVİM GAYRİMENKUL İNŞAAT TAAHHÜT OTOMOTİV ORGANİZASYON SANAYİ TİCARET A.Ş.

14)    GERÇEKEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

15)    DEĞER TASARRUF GAYRİMENKUL A.Ş.

16)    ÖNCEEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA SANAYİ TİCARET A.Ş.

17)    MOREVİM TASARRUF GAYRİMENKUL OTOMOTİV ENERJİ ORGANİZASYON VE PAZARLAMA TİCARET A.Ş.

18)    HEDEFEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV VE TİCARET A.Ş.

19)    GELECEK TASARRUF GAYRİMENKUL OTOMOTİV VE ORGANİZASYON A.Ş.

20)    BİRLİKBİRİKİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON İLETİŞİM OTOMOTİV PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

21)    TASARRUF ORGANİZASYON VE GAYRİMENKUL PAZARLAMA A.Ş.

BDDK, 8 faizsiz finansman şirketinin intibak sürecinin devam ettirilmesine karar verildi. 8 şirketten dördünün birleşme yoluyla intibak sürecinin devam ettirilmesine karar verilirken Eminevim, Fuzul, Sinpaş ve İmece Yatırım ise kendi tüzel kişiliklerinde sürece devam edecek.

İNTİBAK SÜRECİ DEVAM EDEN ŞİRKETLER

BDDK'nın intibak sürecinin devam ettirilmesine karar verdiği şirketler şöyle:

- Emin Evim Emin Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama San. ve Tic. A.Ş.

- Fuzul Gayrimenkul Yatırım A.Ş.

- Sinpaş Yapı Endüstrisi A.Ş.

- İmece Yatırım ve Organizasyon A.Ş.

- Katılımevim Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama San. Tic. A.Ş. ve Meskenfinans Gayrimenkul Yatırım Organizasyon San. ve Tic. A.Ş. (Birleşme Yoluyla İntibak)

- Birevim Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. Çözüm Tasarruf Organizasyon Pazarlama ve Ticaret A.Ş (Birleşme Yoluyla İntibak)

8 ŞİRKET İÇİN İRADİ TASFİYE

Bununla birlikte, bugün sabah intibak planlarını yeterli bulmadığı için 21 şirketin tasfiye edilmesine karar veren BDDK, 8 ilave şirketi de iradi tasfiyeye yönlendirdi. Bu şirketler ise şöyle sıralandı:

- Güvence Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv Organizasyon Pazarlama Ticaret A.Ş.

- Benimevim Gayrimenkul ve Menkul Değerler Alım Satım Organizasyonlar A.Ş.

- Yenievim Tasarrufu Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi Ticaret. A.Ş.

- Narevim Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama ve Ticaret A.Ş

- Kumbaraevim Organisyon ve Gayrimenkul Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş

- Umutevim Yatırım Organizasyon A.Ş.

- Ezogelin Tasarruf Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş

- Pamuk Evim Organizasyon Gayrimenkul Oto. İnş. Müh. Mimarlık Turz. Katılım İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

BDDK'dan yapılan açıklamada, "Söz konusu kararlar titizlikle yapılan intibak incelemesi kapsamında Kurumumuzca ulaşılan tespitler ışığında alınmış olup devam eden süreçte tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması için gerekli tüm işlemler ilgisine göre tasfiye komisyonu ve Kurumumuzca ivedilikle alınacaktır. Bu çerçevede, intibak incelemesi süren şirketler bakımından Kurumumuz değerlendirmeleri devam etmekte olup söz konusu şirketlerin faaliyetleri noktasında bir kısıtlama bulunmamaktadır." denildi.

YORUMLAR 45
 • Yandık 2 ay önce Şikayet Et
  Gitti paramız ne yapıcaz şimdi. Bir umut buna bağlamıştık o da gitti rabbim yardım et. :(
  Cevapla
 • Sedat 2 ay önce Şikayet Et
  Paranız gitmedi kardeşim ama geri ödemesi zaman alabilir keşke bu alanda en eski olanlardan seçseydiniz hatta BDDK ya tasfiyesi hayırlı bile olmuştur
  Cevapla
 • Abdullah 2 ay önce Şikayet Et
  Kimseye tavsiye etmeyin hepsi aynı ... ben mağduruyum fuzul evin
  Cevapla
 • irfan 2 ay önce Şikayet Et
  kapanan kapanmayan bunların hepisi sahtekar dolandırıcı fakir fukaranın kanını emiyorlar faizcininde kralı bunların eline faizcilikte bankalar su dökemez
  Cevapla
 • Sedat 2 ay önce Şikayet Et
  Bu firmalardan devlete teminat göstermeleri istendi teminat gösteremeyenler kapatıldı devlete teminat veremeyen olası bir durumda sizin paranızı nasıl ödesin yılanın başı küçükken ezilmiş mantar gibi cogalmıslardı zaten iki durak arası 5 tane dükkan görüyordum bunlar gibi kimsenin parasının yandığını da düşünmüyorum sırayla size ödeme yapılacaktır inşallah herkes ev sahibi olur
  Cevapla
 • Ramazan kardeşim 2 ay önce Şikayet Et
  Ramazan kardeşim durumun için üzüldüm gerçekten zararının karşılığı belki gelemez ben sadece yarın bu dükkanın kapısı bitcoin mağdurları gibi bir anda kapatılsa ne olacaktı dedim ya para yatırdığı şey bir serap olsaydı bir yalan olsaydı ne olurdu devlet buna müdahale etti sadece dedi ki yarın bir gün sistemden herkes çıksa siz müşterilerinize ne ödeyeceksiniz
  Cevapla
 • RAMAZAN 2 ay önce Şikayet Et
  İki yıldır ödeme yapıyorum, bu ay kurda ben çıktım, parayı alamadan tasfiye kararı alındı. Parayı alamadığım gibi yatırmış olduğum parayıda almak için en az 2 yıl sonrayı beklemek lazım. BDDK ve TMSFnın işlemleri tamamlayabilmesi için en az 6 ay Gerek. Yani paramız pul olacağı gibi ev hayalimizdeki bitti. Bundan daha iyi mağduriyet olurum sen söyle
  Cevapla
 • selim 2 ay önce Şikayet Et
  Guzel evim, oz evim, oz Hakiki Evim. Peki bunca zamandir nerde benim Canim Devletim.Uzun zamandir Iktisatevimi takip ediyordum ve patlayacagi gunu bekliyordum bir bankaci olarak. Ve yine Magduriyet yasanacak yada gec olarak hakkin teslimi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle