Emeklilerden 'asgari ücret' talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Emeklilerden 'asgari ücret' talebi
Emeklilerden 'asgari ücret' talebi
GİRİŞ 29.06.2021 13:20 GÜNCELLEME 29.06.2021 13:20
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emekli olduğu gün olan 30 Haziran'ın hem bir anma hem de emeklilerin sorun ve taleplerinin gündeme getirildiği Emekliler Günü olarak kutlandığını belirtti.

Emeklilerin geçmişte işçi, memur, çiftçi ve esnaf olarak ülke için fedakarca ter akıttığını ve akıtmaya da devam ettiğini vurgulayan Ergün, emeklilerin ülkenin büyümesi kalkınması ve refah seviyesinin artmasında emeği bulunan başlıca kesim olduğunu dile getirdi.

13 milyon civarında emekli ve hak sahibinin ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturduğuna dikkati çeken Ergün şöyle konuştu:

"TÜED olarak tüm emekli ve hak sahiplerimizin hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmek için büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız neticesinde bayram ikramiyesi, banka promosyonu, düşük emekli aylıklarının yükseltilmesinin de aralarında olduğu birçok talebimiz karşılık buldu. Bu uygulamalarda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz."

'ARTIŞTAN PAY VERİLMELİ'

Ergün karşılanan taleplerine rağmen milyonlarca emeklinin hala çözüm bekleyen sorunlarının bulunduğunu ifade etti. Kazım Ergün emeklilerin temel taleplerinin gelirlerinin artması yönünde olduğunu söyledi.

Mutlu ve refah içerisinde bir yaşam sürmenin tüm emeklilerin en doğal hakkı olduğunu belirten Ergün şunları kaydetti:

"Ülkemizin büyüyüp kalkınıp bugünlere gelmesinde alın teri bulunan emeklilere ne kadar imkan ve hak verilse yeridir. Emeklilere insanca yaşamaya yetecek bir aylığın ödenmesi, sosyal devlet olmanın da bir gereğidir. Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılmalı, en düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine yükseltilmeli, aylıklara yapılan yüzdeli zamlar aylığı düşük olanların aleyhine bir uygulamaya dönüştüğü için seyyanen zamlar yapılmalı ve milli gelir artışından emeklilere pay verilmeli."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • Ayse 3 yıl önce Şikayet Et
  Ya kardeşim en gelişmiş ülkelerde bile emekli parasi ,asgari ücretin daima altinda olur, Sizlerin aradigi toz pembe dünya nerdeymiş. Asgari ücretli bile gecinemezken dogal olarak emeklide aldigi parayla gecinmesi mümkün degil, O halde üzerini çalişarak takviye yapacak
  Cevapla
 • Meltem 3 yıl önce Şikayet Et
  Adı üzerinde emekli maaşı, insanlar artık calisamayacak yaşa geldikleri için bu maaşa bağlaniıyorlar. Asgari ücrette olması kadar doğal bu hakki almaları niye rahatsız ediyor
  Cevapla
 • açık sözlü 3 yıl önce Şikayet Et
  benim aylığım 1875 TL asgari ücret 2825tl haydi bakalım asgarî ücretin yükselmesi iyi fakat e mm emekli ayligimiz çok düşük lütfen yetkililer den bunu düzeltmesini bekliyoruz.
  Cevapla
 • Kayserili 3 yıl önce Şikayet Et
  Yetmedigi yerde git calis ,
  Cevapla
 • Ayarcı 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence de asgari ücretin altında emekli maaşı olmamalıdır...
  Cevapla
 • gokhan 3 yıl önce Şikayet Et
  aynen asgari ücret 3 lirayken emeklı maası nasıl 2 lira olur zaten anlamıs değilim.yani emeklıye sen asgarininde altında yaşa denıyo.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle