Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan milli aşı müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Ekonomi Forumu’na video mesaj gönderdi. Başkan Erdoğan "Türkiye’nin geliştirdiği COVID-19 aşısının milletimizle birlikte tüm insanlığın da aşısı olacağının müjdesini buradan paylaşmak istiyorum.' dedi.

GİRİŞ 22.06.2021 15:04 GÜNCELLEME 22.06.2021 15:37
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yıl toplam ihracatta 200 milyar dolara ulaşarak yeni bir rekora imza atmayı bekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Katar Ekonomik Forumu'nun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Koronavirüs salgını sebebiyle son 1.5 yıldır küresel ekonomi belirsizliklerle dolu meşakkatli bir süreçten geçiyor. Aşı konusundaki onca ilerlemeye rağmen varyantlarla ülkemizi etkilemeyi sürdürüyor.

Küresel borç toplamı 282 trilyon dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesini gördü. Gıda ve metal fiyatları dünya çapında son 10 yılın rekorunu kırdı.

Dünyanın 100'e ülkesinin halen ilk doz aşıya dahi ulaşamadığı vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Aşı ve ilaç, tüm ülkelerin kullanımına açılmadıkça küresel canlanmanın sağlanamayacağını da biliyoruz. 158 ülkeye tıbbi malzeme desteğinde bulunduk. aşıları vatandaşlarımıza uygularken henüz aşıya ulaşamamış dost ve kardeş ülkelere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

YERLİ AŞI MÜJDESİ

Katıldığımız tüm programlarda aşı meselesinin yeni adaletsizliklere yol açmaması gerektiğinin altını çiziyoruz. Yıl sonuna doğru kullanıma hazır hale getirmeyi planladığımız milli aşı çalışmalarımızı da bu hassasiyetle yürütüyoruz. Türkiye’nin geliştirdiği COVID-19 aşısının inşallah milletimizle birlikte tüm insanlığın da aşısı olacağının müjdesini buradan paylaşmak istiyorum.

Burada giderek küresel boyut kazanan ırkçılık virüsüne de değinmekte fayda görüyorum. Salgın sadece ekonomik adaletsizlikleri derinleştirmekle kalmamış, aynı zamanda İslam düşmanlığı ve göçmen karşıtlığını da alevlendirmiştir. Bugün birçok batılı ülkede kültürel ırkçılık, farklı dinden, inançtan, renkten olana tahammülsüzlük koronavirüsten daha tehlikeli hal almıştır. İstatistikler buz dağının sadece görünen kısmı olsa dahi sorunun ulaştığı boyutları ortaya koymaktadır.

IRKÇI VE İSLAM DÜŞMANI SALDIRILAR 5 YIL İÇİNDE YÜZDE 250 ARTMIŞTIR

Batıda ırkçı ve İslam düşmanı saldırılar, son 5 yıl içinde yüzde 250, bu saldırılarda hayatını kaybedenlerin oranı ise yüzde 700 artmıştır. Camilere, derneklere, Müslümanlara ait iş yerlerine, Müslüman kadın ve gençlere yönelik ırkçı eylemlerin de tırmandığını görüyoruz. 2019 yılında Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde 51 kardeşimizi bizden koparan vahşi saldırının yaraları henüz kapanmamışken, 2 hafta önce Kanada’da gerçekleşen benzer bir terör eyleminin haberini aldık. Sokakta yürüyen Müslüman bir aile, İslam ve insanlık düşmanı bir terörist tarafından alçakça katledildi.

Irkçı terör saldırıları sadece Müslümanları değil, Musevileri, Afrikalıları, Asya kökenlileri, Romanları da hedef alıyor. Ancak uluslararası medya ve insan hakları örgütleri bu tür eylemler karşısında bırakınız tepki göstermeyi, derin bir sessizliğe bürünüyor.

DEAŞ'la mücadelede sergilenen küresel dayanışmanın, terör parantezine alınarak Müslüman düşmanı akımlara da gösterilmesi şarttır. Diğer türlü insanlık-medeniyetler çatışması denilen senaryolarından kendini kurtaramayacaktır.

TÜRKİYE OLARAK HAZIRLIKLARIMIZI UZUN VADELİ BİR VİZYONLA YÜRÜTÜYORUZ

Salgın sonrasında dünyamızın ekonomik, sosyal ve siyasi bakımdan büyük değişimlere sahne olacağını şimdiden görebiliyoruz. Türkiye olarak hazırlıklarımızı, içinde bulunduğumuz asra ve geleceğe damgasını vuracak uzun vadeli bir vizyonla yürütüyoruz. Salgın her ne kadar ülkelerimiz ve ekonomilerimiz için riskler oluştursa da aynı zamanda pek çok fırsat penceresi açıyor. Salgın döneminde sadece sağlıkta değil, üretim, lojistik, kamu güvenliği, istihdam, sosyal destekler alanında da ülkemiz pozitif yönde ayrıştı.

G20 İÇERİSİNDE EN YÜKSEK BÜYÜMEYİ KAYDEDEN İKİNCİ ÜLKE OLDUK

Asya merkezli üretim ağına alternatif arayışlarında, üç kıtayı birleştiren stratejik konumuyla Türkiye daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Olumsuz ekonomik iklime, tedarik ve lojistik zincirlerindeki aksaklıklara ve artan korumacılığa rağmen 2020 yılını büyümeyle kapattık. Yüzde 1,8’lik oranla G20 içerisinde en yüksek büyümeyi kaydeden ikinci ülke olduk. Yine bu dönemde G20’de sanayi üretimi en çok artan devletler arasında yer aldık. 2021 yılının ilk çeyreğinde yakaladığımız yüzde 7’lik büyüme oranı, yılın geri kalanı için beklentilerimizi artırdı.

OECD tarafından yayınlanan son raporlarda Türk ekonomisi için 2021 yılında yüzde 5,7 ve 2022 yılında yüzde 3,4 büyüme öngörülüyor. Bu OECD üyeleri arasında öngörülen en güçlü toparlanmalardan biridir. İnşallah bu tahminlerin de ötesine geçeceğimize inanıyorum.

YENİ BİR REKORA İMZA ATACAĞIZ

Bu yıl toplam ihracatta 200 milyar dolara ulaşarak yeni bir rekora imza atmayı bekliyoruz. Tüm bu gelişmelere paralel olarak son 19 yıldır aralıksız sürdürdüğümüz reform gündeminden de kopmuyoruz. Kısa süre önce İnsan Hakları Eylem Planımız ile Ekonomi Reform Paketimizi milletimizle paylaştık. Ülkemizi daha sivil, daha demokratik ve özgürlükçü bir Anayasaya kavuşturmak hedefiyle başlatmış olduğumuz çalışmaları da sürdürüyoruz.

BÖLGE ÜLKELERİYLE İŞBİRLİĞİMİZİ İLERLETMEKTE KARARLIYIZ

Bölgemizdeki sorunları çözmek, küresel istikrar ve barışa katkıda bulunmak için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyoruz. Karşılıklı saygı ve eşit ortaklık temelinde komşularımızdan başlayarak bölge ülkeleriyle işbirliğimizi ilerletmekte kararlıyız. Türkiye'nin Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz'de attığı adımların ne kadar isabetli ve yerinde olduğu son günlerde daha iyi anlaşılmıştır.

Ülkemiz bu coğrafyaların tamamında üstlendiği sorumlulukla, teröre set çekmiş, demokrasiyi korumuş, diyalog ve uzlaşının önünü açmıştır. Katar’a yönelik uygulanan haksız abluka ve yaptırımların kaldırılmasına ve kardeş körfez halklarının yeniden kucaklaşmasına imkan tanıyan Körfez İşbirliği Konseyi kararlarından duyduğumuz memnuniyeti de buradan tekraren ifade ediyorum.

YAZDIR
YORUMLAR 78
 • Emin 1 ay önce Şikayet Et
  Çok sevindim.inşaallah
  Cevapla
 • Anlayana 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah yerli aşımız gecikmeden çıkar.Emeği geçenlerden Allah Razı Olsun.
  Cevapla
 • Nefer 1 ay önce Şikayet Et
  Turkiyenin dostu da düşmanı da yoktur. Bugün esed le bile oturup konuşmak gerekir. Diplomasi yi en güzel şekilde kullanmalıdır. Tarım reformu şarttır. Hatta tarım güçlü şirketler marifeti ile yapılmalıdır. Turkiyenin su politikası yoktur. Bu konuda acil bir plan gerekir. Hukuk da ABD normlarını oturup tartismaliyiyiz. Adaletin yargıçlar marifeti ile verildiği savcıların içişleri bakanlığının avukat i olduğu yeni bir sistemi tartışmalıyız...
  Cevapla
 • Yahu 1 ay önce Şikayet Et
  Türkün Düşmanı Çoktur Türke Düşmandan çok hiç bir şey yoktur bu topraklarda herkezin gözü vardır o yüzden dostumuzuda düşmanımızıda bileceğiz düşmanlarla birlikte muhalefetinde haddi bildirilmeli
  Cevapla
 • Ali ünlüer 1 ay önce Şikayet Et
  Bazı konularda bencede haklı, ülkeler arası ilişkilere duygusallık karıştırılması gerekir, karışsa da fazla uzatılmamalı. Mısır olayında toparladım neyseki
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Tabi sana göre siyonistler , haçlılar dost sana ama bize değil git dostlarınla ülkende koyun koyuna yaşayın
  Cevapla
 • halıcı 1 ay önce Şikayet Et
  hayırdır kardeş kılıçdaroğlu ile kahve içerken mi yazdın boş boş sallamışsın
  Cevapla
 • (ClO2) ARAŞTIRIN 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm dünyada son iki yıldır ekonomi ve üretim gerilerken, Çin bunu fırsata çevirip iki yıldır tüm dünyadan, eski fiyattan metal ve hammadde ithal edip stoklayarak, dünya hammadde ve metal fiyatlarında tekel oluşturdu. Kendine üretim konusunda rakip olabilecek Hindistan, ABD, AB ve gelişmekte olan diğer ülkeleri çok zor durumda bıraktı ve böylece büyümede ve üretimde bu ülkelere çok büyük fark attı. Yıllık yüzde 20 büyümeyle adeta dünyada büyüyen tek dev haline geldi.
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Akıllı adamlar,
  Cevapla
 • ihsan kastamonu 1 ay önce Şikayet Et
  bende kendi aşımızı bekliyorum inşaALLAH ertelenmez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle