Türkiye'de en büyük, Avrupa'da ikinci! Yapımı başladı

TUSAŞ bünyesinde hava araçlarının rüzgâr tüneli testlerinin yerli ve milli imkânlarla gerçekleştirilmesine yönelik olarak Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 2’inci büyük ses altı rüzgar tüneli tesisinin inşaatı devam ediyor.

GİRİŞ 18.06.2021 13:49 GÜNCELLEME 18.06.2021 13:49
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Daha önce tesisin yapımı için imzalar atılmıştı. Şimdi ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii(TUSAŞ) bünyesinde yer alan hava araçlarının rüzgar tüneli testlerinin gerçekleşmesi için 'rüzgar tüneli tesisi' kuruluyor. 

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 2’inci büyük ses altı rüzgar tüneli tesisinin inşaatı devam ediyor. Rüzgâr tünelinin başta Milli Muharip Uçak olmak üzere özgün, sabit kanat ve döner kanat hava araçlarının geliştirilmesinde ve kritik sektörlerde kullanılması amaçlanıyor.

İLERİ TEKNOLOJİ EKİPMANLAR OLACAK

TUSAŞ tarafından işletilecek olan tesiste, TUSAŞ’ın geliştirdiği özgün hava araçları başta olmak üzere savunma sanayii ve diğer sektörlerde geliştirilen ürünlerin testleri gerçekleştirilecek. Bunun akabinde tasarım ve test verilerinin ülkemizde kalması sağlanmış olacak.

Tünelde büyük, küçük ve açık olmak üzere üç farklı test kesiti olacak ve tünel ölçme-değerlendirme için ileri teknoloji ekipmanlar ile donatılacak. Entegre hareketli yer bant sistemi ile hava araçları için iniş kalkış testleri Türkiye’de sadece bu tünelde yapılabilecek. Kazanılacak olan bu test kabiliyetlerine ek olarak test edilecek modellerin üretimi, bütünlenmesi, enstrümantasyonu da bu tesiste gerçekleştiriebilecek ve ürün geliştirme sürecine önemli katkılar sağlanacak.

PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR SEVİYEYE ULAŞIYORUZ

Rüzgar tüneli inşaatı ile ilgili konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Avrupa’nın en büyük 2’inci ses altı rüzgar tüneli tesisini yapıyoruz. Ülkemizin beka projesi MMU için parmakla gösterilen bir seviyeye ulaşıyoruz. Tesisimiz, aeroakustik test yapmaya olanak sağlayacak kabiliyeti ile Türkiye’nin bu alandaki tek tesisi olacak.”

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 51
 • afra 1 ay önce Şikayet Et
  inşallah ses üstü de yapılır ileride
  Cevapla
 • Mustilip 1 ay önce Şikayet Et
  Maşallah...
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  chp gelirse hepsini toprakla gömer.Üstünede garip bir heykel yerleştirir.Türkiye o aman muassır medeniyetler seviyesine de çıkar.
  Cevapla
 • Kaya 1 ay önce Şikayet Et
  Dersimli kemal duymaz sevinmez
  Cevapla
 • Aziz 1 ay önce Şikayet Et
  Şu sıkıntılı günlerde okuduğum en güzel haber diyebilirim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle