Açıklamalar peş peşe geldi! Altının kafası karıştı

Haziran ayı toplantısında para politikası açısından daha şahin bir Fed sonrasında ons altın yönünü aşağı çevirerek 1.767 dolara indi. Altın nisanda başladığı atakta geldiği zirveden yaklaşık 150 dolar sildi.

Açıklamalar peş peşe geldi! Altının kafası karıştı
Açıklamalar peş peşe geldi! Altının kafası karıştı
GİRİŞ 18.06.2021 15:19 GÜNCELLEME 18.06.2021 15:19
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Piyasaların bu hafta kilitlendiği ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısındaki ifadeler altını vurdu. Bu ay 1.918 dolar kadar tırmanan ons altın, Fed yetkilerinin nokta tahminlerinde faiz artırımı için beklentilerini 2023'e çekmeleriyle darbe aldı. Spot altın fiyatı dün sabah 6 Mayıs'tan bu yana görülen en düşük seviye olan 1.767 dolar/ons sevilesine kadar geriledi. Fiyatların yeniden ivme kazanması için 1.830 dolar bariyerini geçmesi gerektiği, psikolojik 1.800 doların altında kaldıkça satışları yoğunlaşacağı belirtiliyor.

ALTINDA AŞAĞI YÖNLÜ BASKI OLUŞTU

Toplantının detaylarına bakılacak olursa, Fed faizlerde değişiklik yapmadı fakat ortaya konan ileriye yönelik faiz artırım beklentilerinde zamanın biraz erkene çekilerek 2023 yılı sonuna kadar artışın oluştuğu ortaya çıktı. Fed yetkililerinin oluşturduğu noktasal tahmin grafiğine göre 2023 yılına kadar iki faiz artırımı bekleyenlerin sayısı 13’e yükseldi. ‘Şahin’ olarak nitelenen bu tutum, sarı metalin fiyatlamalarında etkili oldu. Dolar Endreksi'nin son 2 ayın en yüksek seviyesine çıkması, ABD'nin kısa ve uzun vadeli tahvillerinin getirilerinin yükselmesi altın fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı yaratan faktörler oldular.

YUKARI YÖNLÜ HAREKET İÇİN 1.831 DOLARIN ÜZERİNDE KALMALI

Analistlere göre altında teknik görünüm bozuldu. 1.800 üzerindeki seyirlerde 50 günlük ortalamaya denk gelen 1.831 seviyesi direnç olarak izleniyor. Bu seviyenin altında görünümün zayıf olduğu vurgulanıyor. Tekrar yukarı yönlü ivmelenme için 50 günlük hareket ortalamasına denk gelen 1.831 üzerinde kalıcı seyre ihtiyaç var. Bu seviyenin üzerine çıkması halinde görünümün yeniden pozitif hale gelebileceği belirtiliyor. Uzmanlara göre bu seviyelerin test edilmesiyle yukarı yönlü denemelerde önce 1.850 dolar ve ardından 1.869 dolar hedeflenebilir. Spot altın için ilk destek en son 6 Mayıs'ta görülen 1.803,79 dolar/ons seviyesi olarak ifade ediliyor 1.800 dolar seviyesi güçlü psikolojik seviye olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviye altına sarkmalarda satışlar hız kazanabilir. Buranın altında 1.797 dolar/ ons seviyesi bulunuyor. Altın burada tutunamazsa 1.750 dolara kadar satışlar görülebileceği tahmini yapılıyor.

FİYAT BEKLENTİSİNDE İKİ CEPHE OLUŞTU

Altın fiyatları 5 ayın en sert düşüşünden sonra Asya’da 1.820 doların üzerine doğru toparlandı. Oanda kıdemli analisti Jeffrey Halley, bunun spekülatif dipten alımlar olabileceğini ve altına güven oyu anlamına gelmediğine dikkat çekti. Piyasaların Fed’e tepkisi netleşmeden altında tam olarak canlanmadan bahsedilemeyeceğini de ekledi.

2.000 DOLARI AŞAR

Uzun vadede ise altında sert yükseliş ve sert düşüş bekleyen iki ayrı cephe oluşmaya başladı. Commerzbank Kıdemli FICC Teknik Analisti Axel Rudolph, altının genel olarak yükselişini sürdürürken, mevcut düzeltmedeki düşüşe rağmen 1.808 üzerinde kaldığı sürece rallinin devam edeceğini düşünüyor. Analist, “Uzun vadede, Kasım 2020’nin en yüksek seviyesi 1.965 ve 2021'in en yüksek seviyesini hedefliyoruz. Bunlar, 1.989 ve ardından 2020’nin zirvesi 2.072 doların önünü açabilir” diyor.

1.800 DOLARLA YILI KAPATIR

Altının güç kaybettiğini savunan taraftaki Singapur merkezli OCBC Bank stratejistleri ise altının 1900 dolarda zirveye ulaştığını düşündükleri için, altının yılı 1.800 dolarlarda kapatacağını öngörüyor. “Reel faiz oranları yükselmeye devam ettikçe, bu muhtemelen sarı metale baskı yapacaktır” diyen banka, sonuç olarak altın fiyatlarının 2022 sonuna doğru 1500 dolar seviyesine ineceği tahmininde bulunuyor.

KAYNAK: DÜNYA.COM/EVRİM KÜÇÜK
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  21. Yüzyıldayız hala altın gerçek para diyorsunuz yahu 10 milyar insanı altınla nasıl ticarete sevk edeceksin mevcut tüm altın 1 milyara ticaret sağlamaz üretim sağlamaz aklınız başınızda değil,altın yüksek sanayide neye lazımsada gramı 20 30 teleden öteye geçemez,bu fahiş fiyatı insanların çarpık algısı oluşturuyor tilkilerde bu algıyı iyi bilip kullanıyor.bu arada altının üretilmesi artık zor değil ve işe yaramaz
  Cevapla
 • A. Gönültaş 3 ay önce Şikayet Et
  Amerikan 10 yıllık faizleri 1,70 den 1,45 e kadar düştüğü için altın onsu yükselmişti şimdi de tam tersi oluyor. amerikan tahvil faizi yükseldiği için altın onsu değer kaybediyor.
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Bir aşağı bir yukarı her ne hikmetse hep ters köşe bir hafta önce yükseliş bekleniyordu düştü.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  doların son debelenişi satarak altınlarınızdan olmayın
  Cevapla
 • Yanmaz kağıt.. 3 ay önce Şikayet Et
  Bu kur oyunlarına hangi ülke dayanabilir yada hangi ekonomi dayanabilir..el insaf be...bi altın.bi dolar.bi yuro mu .bi indiriyle bi kaldırıyle olmuyo imf bi kapı açamadılar.. iyice şaşirdila Rabbim oyunlarinizi boşa cikarsin.bu aziz milletimiz bu yurt dışı oyunlarına gelmez..Biz ıyi biliyoruz bu oyunun kaynağını.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle