Konya'ya dev yatırım! Türkiye'ye örnek olacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Konya genelinde devam eden altyapı yatırımları, temeli atılacak yatırımlar ve projelendirilen yatırımlarla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

GİRİŞ 17.06.2021 13:30 GÜNCELLEME 17.06.2021 13:33
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Devam eden, bugün temelini atacağımız ve bu sene yapacağımız toplam 53 altyapı yatırımımızın toplam maliyeti 507 milyon 666 bin TL’yi buluyor. Bu yatırımlarla Konya’mızın altyapısını güçlendiriyoruz. Çünkü güçlü şehirler altyapısı güçlü olan şehirlerdir. Yerel yönetimler anlamında Türkiye’ye örnek olan Konya’mız bu anlamda da öncü olmaya devam edecektir.” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, şehrin üstüne olduğu kadar altına da yatırımın şart olduğunu ifade ederek, “Bunu yapmak zorundayız. Bu, hem dünyaya hem çevremize ve bize emanet edilen doğaya karşı bir borcumuz.” diye konuştu.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, üzerinde yaşadığımız dünyanın insanlık için çok değerli bir hazine olduğunu belirerek, bu hazineyi özenle koruyup yeni nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakılmasının herkesin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

ŞEHRİMİZİ PLANLARKEN İNSANIMIZIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak üzerlerine düşen büyük sorumluluğun bilinciyle çevreye katkı sağlayan projeler ürettiklerini kaydeden Başkan Altay, “Şehrimizi planlarken hemşerilerimizin yaşam kalitesini artırmaya gayret ediyoruz. Altyapı ve ulaşımda yeni yatırımlarla birlikte iyileştirmeler yapıyor, Konya’mızı diğer şehirlerden ayıran özellikleriyle ön plana çıkarıyoruz. Teknolojinin her türlü imkânını hemşerilerimizin istifadesine sunuyoruz.” dedi.

ŞEHİR GENELİNDEKİ SUYUN YÜZDE 83’ÜNÜ ARITIYORUZ

KOSKİ’nin Konya’daki atık suyun yüzde 83’ünü arıtmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Altay, “Bununla yetinmiyoruz. İnşallah bu konudaki hedefimiz yüzde 95’in üzerine çıkmak. Konya Atık Su Arıtma Tesislerimizde biyogazdan elektrik enerjisi elde ederek tesislerimizde kullanıyoruz. Böylece Atık Su Arıtma Tesisimizin işletme maliyetini yarıya düşürmüş oluyoruz.” diye konuştu.

53 ALTYAPI YATIRIMIN MALİYETİ 500 MİLYON TL’Yİ GEÇİYOR

Programda KOSKİ’nin yapımı devam eden, temeli atılacak ve bu yıl başlanacak altyapı projelerini sunum eşliğinde tanıtan Başkan Altay, yapımı devam eden 26 altyapı yatırımının toplam maliyetinin 173 milyon 817 bin TL olduğu bilgisini paylaşarak, “Bugün temelini atacağımız 14 altyapı tesisimiz mevcut. Bunların maliyeti de 182 milyon 234 bin TL. Ayrıca bu sene yapımına başlayacağımız 13 adet altyapı yatırımız daha bulunuyor. Bunların maliyeti de 151 milyon 614 bin TL. Sonuç olarak; devam eden, bugün temelini atacağımız ve bu sene yapacağımız 53 altyapı yatırımımızın toplam maliyeti 507 milyon 666 bin TL’yi buluyor. Bu yatırımlarla Konya’mızın altyapısını güçlendiriyoruz. Şehrimize değer katacak, hemşehrilerimizin yaşam kalitesini yükseltecek yatırımlarımızın şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

BİZİM BİR DAMLA SUYUMUZ DAHİ ÇOK DEĞERLİDİR

Başkan Altay sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya bizim evimiz ve onu korumak zorundayız. Malumunuz, tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de küresel iklim değişikliği ve kuraklıkla karşı karşıyadır. Bize düşen bu olumsuzluğu en aza indirmek ve hemşehrilerimizi daha çok bilinçlendirmek. Bizim bir damla suyumuz dahi çok değerlidir. Bugünden önlem alırsak, yarınlarda ülkemiz bu konudan daha az etkilenecektir. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin su tasarruf bilinciyle yetişmesi, hemşehrilerimizin suyu israf etmemesi bu konudaki başarımızı artıracaktır. Bizler üzerimize düşeni yerine getirmek için gayretimizi sürdüreceğiz.”

GÜÇLÜ ŞEHİRLER ALTYAPISI GÜÇLÜ OLAN ŞEHİRLERDİR

Su tasarrufu ile birlikte Konya’nın yeşil dokusunu korumak için azami gayret gösterdiklerinin de altını çizen Başkan Altay, Meram bölgesinde sulama suyu abonelerine tonu 1 kuruştan su sağladıklarını, amaçlarının hem suyu tasarruflu kullanmak hem de şehrin yeşil dokusunu korumak olduğunu söyledi. Başkan Altay, “Bugün ele aldığımız bu yatırımlar, 31 ilçemizin topyekûn kalkınmasına büyük katkı sağlayacak inşallah. Çünkü güçlü şehirler altyapısı güçlü olan şehirlerdir. Yerel yönetimler anlamında Türkiye’ye örnek olan Konya’mız bu anlamda da öncü olmaya devam edecektir. Tüm bu hizmetlerde emeği geçen çalışma arkadaşlarıma ve bizleri her zaman destekleyen kıymetli hemşehrilerime teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, “500 milyon lirayı aşan bir proje demeti ile şehrin altyapısı olarak geleceğe çok daha umutla bakacağımız işlerin yapıldığını hep birlikte görüyoruz. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm ekibine şehrimiz adına teşekkür ediyoruz. Şehrimizin geleceğe hazırlanmasındaki bu gayretlerin de artarak devam etmesini cenabı Allahtan diliyorum.” dedi.

ŞEHRİN ÜSTÜNE OLDUĞU KADAR ALTINA DA YATIRIM ŞART

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, şehrin üstüne olduğu kadar altına da yatırımın şart olduğunu ifade ederek, “Bunu yapmak zorundayız. Bu, hem dünyaya hem çevremize bize emanet edilen doğaya karşı bir borcumuz. Gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmayı arzu ediyorsak, bunu hedefliyorsak bu yatırımı yapmamız gerekiyor. Şehrimiz kazılacak, birçok gittiğimiz yerlerde kazılar göreceğiz. Biraz zahmetini çekeceğiz ama yapılan yatırımın 3 sene sonra, 5 sene sonra ne kadar kıymetli olduğunu bizden sonraki nesillere güzel bir çevre, güzel bir Konya ve su bırakarak hissettireceğiz inşallah.” dedi.

BU YATIRIMLARA DESTEK VERİLMESİ GEREKİYOR

İnsanın suyla hayat bulduğunu, tıpkı insanın susuz yaşayamayacağı gibi şehirlerin de suyla yaşadığını, suyla var olduğunu bilmek ve buna göre bir vizyon sahibi olmak zorunda olduklarını anlatan Şahin, şunları söyledi:

“20 yıllık iktidarımızda hep insanı yaşat ki devlet yaşasın mantığıyla hareket ettik. Bunu hedefledik. Eğitimden sağlığa, çevreye, doğaya, sanayimize, şehirlere yaptığımız her yatırımımızın aslında temel dönüşümünün insanın daha iyi yaşayabilmesi, çevrenin daha iyi korunabilmesi ve daha büyük Türkiye’nin olduğunu anlayarak bu yatırımlara destek verilmesi gerekiyor. İnsanımıza hizmet için ne yapılması gerekiyorsa biz iktidar olarak, bakanlıklarımız olarak hiçbir yeri ayırt etmeksizin elimizden gelen desteği ve gücü veriyoruz. O yüzden Çevre Bakanımıza bir Konyalı hemşehrisi olarak gerek Konya’ya, gerekse bütün Türkiye’de vermiş olduğu bu altyapı ve çevreyi koruma destekleri için bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

İNSANLARIMIZI KALİTELİ SUYLA BULUŞTURMA ÇABALARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, “Hem sağlık altyapısının iyileştirilmesi hem de mahalli idarelerimizin, belediyelerimizin toplumun yaşam kalitesini artırma yönündeki performansını hep beraber müşahede etmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Hayat denince su akla gelir. Hayatın olmazsa olmazıdır. Yeterli ve kaliteli suya erişim yönünde Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere bütün ilçe belediyelerimiz ve KOSKİ’miz Konya’mızda insanlarımıza yeterli ve kaliteli suyla buluşturması yönündeki çabalarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” açıklamalarını yaptı.

Programın sonunda protokol üyelerinin butona basmasıyla KOSKİ’nin altyapı yatırımlarının temeli atıldı.

YORUMLAR 11
 • CELAL 1 yıl önce Şikayet Et
  Kaldırımlara harcanan paralarla şimdiye kadar kanalizasyon sorunları 20 yıl için bitecek şekilde yapılabilirdi. Bunu Ankara da Altınsoy yaptı. Adana da Aytaç Durak yapmıştı. 40 yıldır sorun çıkmıyor.
  Cevapla
 • KONYA'YA PROJE 1 yıl önce Şikayet Et
  1-Zamantı Irmağı üzerine Süleymanfakılı Köy’ü yakınında bir bent yapın. Burada biriken suyu 1400m’den emip Süleymanfakılı Köyü’nün üzerinden 1530m’deki tepeden aşırtıp 1100m’ye, Ağcaşar Barajı’na akmasını sağlayın. (Sonrasında pompaya bile gerek yok) 2-Hirfanlı Barajı’nın Acıkuyu Köyü kıyısına bir pompalama istasyonu kurun. Pompa istasyonundan Tuz Gölü’ne doğru, 140m yukarıdaki tepeyi aşana kadar yaklaşık 7 km uzunluğunda boru döşeyin. Hirfanlı Barajı’ndan emeceğiniz suyu pompalarla Tuz gölüne basın. Böylece hiçbir ırmak tarafından beslenmeyen Konya, Karaman, Niğde, Aksaray Havzasını, Zamantı ve Kızılırmak ile beslemiş olursunuz. Konya Havzası zamanla suya doyar, yeraltı suları yükselir.
  Cevapla
 • misafirim ben 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye de şehir planlamacılığı tam bir facia rezil bir şehir plancılığı
  Cevapla
 • bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  bunları olması gereken şeyler yatırım bile sayılmaz. vestelin istediği 4 milyar doları sağlayında vestel çip üretimine başlasın asıl yatırım odu .
  Cevapla
 • Ali. 1 yıl önce Şikayet Et
  Konyayi .protokolden gorenler cok begenir ...konyaya gelenlere tavsiyem mahallelere bir girinde gorun .ozaman bunlarin yalanlari i gorursunuz
  Cevapla
 • Hikmet abi 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen müfterisin,yalancısın Ali.Sen Konya lı değlsin.Vallahi değilsin.Sen yalancısın.
  Cevapla
 • HASAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Eger sen konyalıysan nankörsün hiç birşey bilmiyorsun. Sadece sana provokatör DİYORUM
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle