Yeni dönem eylülde başlıyor! Şimdiden yüzde 30 zam geldi

Üniversitelerin 13 Eylül’de açılacağının açıklanmasının ardından, aşılamanın hızlanmasıyla yüz yüze eğitimin kesintisiz devam edeceği beklentisi öğrencileri hemen yurt arayışına soktu. Devlet yurtları için henüz başvuru alınmazken, özel yurtlarda fiyatlar netleşti. Ücretler bir eğitim dönemi için en düşük 7 bin liradan başlarken, büyükşehirlerde 60 bin liraları aşıyor. Fiyatlar geçen yıla göre yüzde 20-30 zamlı...

GİRİŞ 17.06.2021 12:39 GÜNCELLEME 17.06.2021 13:25
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Mart 2020’den itibaren yüz yüze eğitime ara verilmesi, en çok yaşadıkları şehrin dışında okuyan üniversite öğrencilerini zorladı. Ailelerinin yanına dönen öğrenciler, sözleşme gereği kalmadıkları dönem için yurtlarına ödeme yapmaya devam etti. Bu yıl ise uzaktan eğitim nedeniyle yurtlara kayıt olan öğrenci yok denecek kadar azdı. 2021-22 eğitim dönemi için üniversitelerin 13 Eylül’de açılacağının açıklanmasının ardından öğrenciler hemen yurt arayışına girdi.

İNDİRİM İMKANI BULUNUYOR

Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre; Devlet yurtlarını tercih edecek olanların başvurusu için henüz erken. Ancak özel yurtta kalmak isteyenler harekete geçti. Yurtlarfiyatlar.com Kurucusu Tuğrul Arslan, “13 Eylül’de üniversitelerin yüz yüze eğitime geçeceği açıklandıktan sonra geçen yıl üniversiteyi kazanan öğrenciler yurt aramaya başladı. Bu öğrencilere ağustosta üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler eklendiğinde özel yurtlar hızlı bir şekilde dolacaktır. Ayrıca 15 Ağustos’a kadar yüzde 10 erken kayıt indirimi uygulanıyor” dedi.

YÜZDE 20-30 ZAM GELDİ

Geçen yıl uzaktan eğitim nedeniyle yurtların kapasitelerinin yalnızca yüzde 10’unu doldurabildiklerini anlatan Arslan, şunları söyledi: “Bu yıl fiyatlarında yüzde 10 civarında artış yapan yurtlar olmakla beraber ortalama yüzde 20-30 civarında bir artış yapıldı. Tek kişilik odalar pandemi sebebiyle daha fazla rağbet gördüğü için fiyatları yüzde 25-30 oranında artış gösterdi. 2 kişilik oda fiyatları yüzde 20-25 yükselirken, 3 kişi ve üzeri oda fiyatları yüzde 15-20 oranında arttı.”

ARADA 650 LİRA FARK VAR

Yurt ücretlerinin oda sayısına, öğrenci yoğunluğuna, kampüse yakınlığına, verilen hizmetin niteliğine ve niceliğine göre değiştiğini ifade eden Arslan, şu bilgileri verdi:

“Özel yurtlar ve vakıf yurtları arasında aylık ortalama 650 TL gibi bir fiyat farkı olduğu görülüyor. Yurtlarda kahvaltı ücretleri genel olarak yurt ücretlerine dahil edilmekle birlikte kahvaltı ücretini haricen hesaplayan yurtlarda 12 ile 30 lira arasında ücretlendiriliyor.”

DEVLET DAHA AÇIKLAMADI

Yurtta kalmayı tercih edecek öğrenciler ilk etapta Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) seçeneklerine yöneliyor. Ancak devlet yurtlarına başvuru süreci henüz başlamadı. Yurt başvuruları yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra ‘yurtkur.gsb.gov.tr’ sitesi üzerinden duyuruluyor. Duyuru yapıldıktan sonra başvurular e-Devlet üzerinden alınıyor. Devlet yurtlarında aylık ücret 2020-2021 dönemi için 230 liraydı. Standardı yüksek, özel nitelikli yurtların aylık ücreti 250 lira ile 390 lira arasında değişiyordu. KKTC’de bulunan yurtların aylık ücreti ise 500 liraydı.

TEK KİŞİLİK ODAYA TALEP

Her yıl 1.5 milyon öğrenciye detaylı yurt arama altyapısı ile ücretsiz oda rezervasyonu sağlayan yurtlarfiyatlar.com verilerine göre 2021 yılı için tek kişilik oda başvurularında geçmiş yıllara oranla yüzde 55 artış olduğunu söyleyen Arslan, “Tek kişilik odalara ciddi bir rağbet olan bu süreçte, öğrenci yurtları talebi dengelemek için çok kişilik odalarını tek kişilik olarak düzenledi ve tek kişilik oda fiyatlarında nispeten daha yüksek oranda artış yaptı” diye konuştu.

EĞİTİME ARA VERİLSE YÜZDE 30 ZORUNLU

Koronavirüs sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ‘Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre öğrenciler kalmadıkları dönemde de yüzde 30 ödeme yaptı. Örneğin aylık 1.000 lira yurt taksidi ödeyen öğrenci, kalmasa bile 300 lira ödemeye devam etti. 2021-2022 döneminde de eğitime ara verilmesi durumunda yönetmelikteki şartlar geçerli olacak ve yıllık sözleşme imzalayan öğrenciler sözleşmede aksi belirtilmedikçe yüzde 30 ödeme yapmaya devam edecek.

KORONA TEDBİRLERİNE DİKKAT!

Tuğrul Arslan, öğrencilerin yurt seçiminde dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıraladı: Sözleşmeyi imzalamadan önce yurdu mutlaka ziyaret edin. Pandemi tedbirlerinin ne derece uygulandığını kontrol edin.

Odaların genişliği ve  havalandırılabilir olmasına dikkat edin. Yurdun genel temizlik kalitesini gözlemleyin.

Yemekhane, kütüphane, spor salonu, çamaşırhane, ütü odası gibi ortak alanları görün. Yurdun konumunun üniversite kampüsüne yakınlığına bakın. Güvenlik için 7/24 kamera kayıt sisteminin ve gece görevlisinin olması gerekiyor. Odada geçirilecek verimli zaman için fiber hızlı internet altyapısının olması gerekiyor. Rahat bir şekilde yemek yiyebilmek için kahvaltı ve akşam yemeği saat aralıklarının geniş olması dikkat edilmesi önemli noktalardır.

YORUMLAR 21
 • Fırsatçı 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu yıl boş kaldı dolacak diye zam ayıptır yine açılmazsa ne olacak şu fırsatçılık illetinden kurtulmak lazım
  Cevapla
 • k.orenli 2 yıl önce Şikayet Et
  En iyisi KYK yurtları.
  Cevapla
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Zamanında köydeydik herkes sehire herkes okuyacak yattığı yerden maas alacak dediler köylerde bir tane çocuk genç kalmadı köyler bosaldı yaşlılar kaldı ne hayvancılık kaldı ne tarım gençler hep sehırde memur olma pesinde sehirler nufusla şişti köyler boşaldı üretim olmayınca ekonomi bitti
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Katılırım, birde diğer taraftan bakmak lazım, köydede geçinemiyordu, şehirdede. Peki neden köyde kalsın, şehirde en azından bir torpil bulup yerleşme şansı varken. Hata yanlış yerde, mesela memurlar işçi arasındaki fark nedir sizce, neden afaki fark vardır. Böyle devam ederse çalışacak insanda kalmayacak ki, zaten de yok, her yer suriyeli işçi. Sonucunda ne olacak anarşi.
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Evladını o yurtlara veren velilerin maaşlarına da %30 zam yapılacaksa tamam onlarda yapsın.Bu ülkede sistem orta ve dar gelirlinin sırtına bindirme sistemi...
  Cevapla
 • hayrettin 2 yıl önce Şikayet Et
  okuyup ne olacak ki kyk borcu öde, iş kaygısı yaşanacak ,üniversite mezunuyum her işte çalışmam tripleri, en son geçen hafta pazarda biri ile tanıştım adam sebze satıyor iibf mezunu diplomalı sebzeciyim diyordu.yani okumak eşit the end...okuyuo en iyi memur olacak oda zam almayacak enflasyona yenik düşecek ..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle