Son dakika haberi: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! İşte dolar ve altının ilk tepkisi

Son dakika haberi.... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. TCMB piyasa beklentilerine paralel biçimde politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit tuttu.

GİRİŞ 17.06.2021 14:07 GÜNCELLEME 17.06.2021 14:28
Bu Habere 102 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası'ndan son dakika faiz kararı...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) PPK toplantısı sonrası faiz kararını açıkladı.

MERKEZ BANKASI FAİZİ YÜZDE 19'DA SABİT TUTTU

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

FAİZ KARARI SONRASI DOLAR VE ALTINDA SON DURUM 

Merkez'in faiz kararı öncesi 8,65 TL seviyesinde olan dolar kararı sonrası 8,61 TL seviyesine kadar 502 TL seviyesinde olan gram altın ise 498 TL seviyesine kadar geriledikten sonra bir miktar yükseldi.

Salgına bağlı olarak 2020 yılında sert daralan küresel ekonomi, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. Salgın kısıtlamalarına bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. İmalât sanayi faaliyeti kuvvetli bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerinde her iki yönde riskler bulunmaktadır. Ticari kredilerin yanı sıra bireysel kredilerde de daha ılımlı bir seyir gözlenmekle birlikte, bu gelişmenin kalıcılığı makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle kredilerde gözlenen yavaşlama cari işlemler dengesinde öngörülen iyileşmeyi desteklemektedir.

Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmeye başlamıştır. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

ELDEKİ TÜM ARAÇLAR KARARLILIKLA KULLANILACAK

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

FED FAİZİ SABİT TUTTU

Dün akşam ise ABD Merkez Bankası Fed faiz kararını sabit tuttu ancak 2023'e kadar faiz artırımının sinyalini vermişti.

YAZDIR
YORUMLAR 102
 • yorumcu 1 ay önce Şikayet Et
  merkez dolar toplamasın yeter.
  Cevapla
 • M.i 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim dolar euro değerini koruyacak değerli bir para birimi icat edeceksin yabancı parayı ithalat ihracatta kullanacaksın faizli sistemden kaçan tasarrufçular dolar euro Altına gidiyor diğerleri de faiz yüksek deyip faize gidiyor piyasada üreticiye nakit para yok satışlar durgun üretim kısıtlı maliyet zaten yükseliyor çözüm altenatif yüksek değerli bir para belli sınırda para birimi olması lazım lira günlük hayatta bu değerde piyasada kullanılmalı
  Cevapla
 • Tuğrul 1 ay önce Şikayet Et
  Dolar çıkarken altın hiç iner mi? Elbette inmez, bu ekonomiye ters, kuramlara ters, dünyaya ters, akla ters... Onun için, bu sanal bir iniş...Üç beş çabulcunun işi...Bir iki güne Allahın izniyle 525 ler gelecektir ve gelmelidir. Gelmesi için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız
  Cevapla
 • A. Gönültaş 1 ay önce Şikayet Et
  Altındaki düşüşün nedeni doların güçlenmesi. abd 10 yıllık tahvil faizleri yükseldikçe dolar endeksi ve dolarda güçleniyor. ons fiyarı en azından 1850 lilere tekrar çıkar bence
  Cevapla
 • terazi 1 ay önce Şikayet Et
  türkiyedeki tüm altını satsanda alsanda altında 1 lira oynar ne kadar altının varki derde düştün eminim 40 bin anca çünki yorumun çok cahilce ve boş olmuş
  Cevapla
 • Yurttaş 1 ay önce Şikayet Et
  Altin aldin galiba.Tamamda altınin yükselmesinin ekonomiye ne katkisı var.Ne alaka..Yatirim yerine parayi dolara altina yatirmani bi farki yok.ikiside ithal ve ticaret dısı islem.Uyanik!!!
  Cevapla
 • Mert 1 ay önce Şikayet Et
  Merkez bankası bankalarda tutulan döviz ve altın , kripto para hesaplarına vergi ve stopaj kesintisi uygulaması gerek...
  Cevapla
 • beratberkgenc 1 ay önce Şikayet Et
  ilk önce beşli devletten ihale alan iş insanlarının vergilerini alsınlar
  Cevapla
 • Boşver 1 ay önce Şikayet Et
  Hükümet inşaatla büyümeye çalıştı.Üretimi özellikle yüksek teknoloji geri tuttu.Ya benim anlamadığım ithal arabadanda ,ülkede üretilen yerli arabadan da aynı ÖTV uygulanıyor.O zaman ülkemde üreten markalar keriz .Ne oldu Honda Türkiye’de üretimi durdu.Yabancı sermayenin ülkede üretimini istiyorsak aynı ÖTV uygulamak akla zarar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle