Merakla bekleniyordu... Fed faiz kararını açıkladı!

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Merakla bekleniyordu... Fed faiz kararını açıkladı!
Merakla bekleniyordu... Fed faiz kararını açıkladı!
GİRİŞ 16.06.2021 22:30 GÜNCELLEME 17.06.2021 09:16
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) haziran ayı toplantısının ardından beklentilere paralel olarak politika faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, enflasyon beklentisini artırdı.

Fed’den yapılan açıklamada, bankanın 2021 yılına ilişkin mart ayındaki enflasyon beklentisini bir puan artırarak yüzde 3,4’e yükselttiği belirtilerek enflasyonda yukarı yönlü baskıların "geçici" olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, ABD’nin bu yıla ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) beklentisi de yüzde 6,5’ten yüzde 7 seviyesine yükseltilirken, işsizlik öngörüsü ise yüzde 4,5 seviyesinde sabit bırakıldı.

FAİZ ARTIŞINDA İLK ADIMLAR 2023'TE GELEBİLİR

FOMC tutanaklarında, olası faiz artırım adımlarının 2023'te başlayabileceğine işaret edildi.

Komite daha önce mart ayında 2024 yılına kadar herhangi bir faiz artışının beklenmediğini belirtmişti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı açıklamada, "Salgın, ABD ve dünya çapında muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden oldu." ifadesine yer verildi.

Salgın süresince hızlanan aşılamanın ekonomik aktivitenin ve istihdamın güçlenmesini sağladığı belirtilen açıklamada, salgında ağır darbe alan bazı sektörlerin halen zayıf olmasına rağmen toparlanma işaretleri gösterdiği kaydedildi.

Fed, politikaların odak noktasının salgından ziyade daha çok tamamen açık bir ekonomiye ağırlığını kaydırması için "dikkate değer ilerlemenin" bekleneceği sözünü yineledi.

FED BAŞKANI POWELL: "EKONOMİK GÖSTERGELER GÜÇLENMEYE DEVAM EDİYOR"

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında aşılamaların devam etmesi, mali teşviklerin etkisiyle ekonomik aktiviteye ve istidama ilişkin göstergelerin güçlenmeye devam ettiğini belirtti.

Powell, bankanın politika faiz kararının açıklanmasının ardından yaptığı basın toplantısında, bankanın, fiyat istikrarı ve azami istihdamın sağlanmasını içeren parasal politika hedeflerine ulaşılması konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Fed Başkanı Powell, bankanın, politika faizini ve varlık alımlarını sabit tutarak, ekonomik toparlanma tamamlanıncaya kadar ekonomiyi güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceğini gösterdiğini kaydetti.

Aşılamaların ve mali teşviklerin de ekonomiye destek verdiğini belirten Powell, "Ekonomik aktiviteye ve istihdama ilişkin göstergeler güçlenmeye devam ediyor." dedi.

Powell, bu yıl onlarca yıldır görülmeyen güçlü bir ekonomik büyümenin beklendiğinin altını çizerek, hane halkı harcamalarının ekonominin açılması, verilen teşvikler ve mali şartların da etkisiyle arttığını dile getirdi.

ABD’de son dönemde enflasyonun önemli şekilde arttığını vurgulayan Powell, "Projeksiyonlarımızın gösterdiğinin aksine enflasyonun inatçı olabileceği olasılığıyla beklentilerimizi yükselttik." ifadesini kullandı.

"DUYURMADAN ÖNCE BİLDİRİMDE BULUNACAĞIZ"

Powell, gelecek dönemde geçici etkilerin azalmasıyla enflasyonda düşüşün beklendiğini, ABD’de enflasyonun bu yıl yüzde 3,4, 2022'de yüzde 2,1 ve 2023'te yüzde 2,2 seviyesinde gerçekleşmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Bankanın varlık alım programını da değerlendiren Powell, "Önümüzdeki toplantılarda komite, ekonominin hedeflerimize yönelik ilerlemesini değerlendirmeye devam edecek. Daha önce de söylediğimiz gibi varlık alımlarımızda herhangi bir değişiklik yapma kararını duyurmadan önce bildirimde bulunacağız." diye konuştu.

Powell, gelecekte olası bir faiz artışı adımının ekonominin güçlü olduğu anlamına geleceğini belirterek, faiz artışından sonra parasal koşulların gevşek kalmaya devam edeceğini kaydetti.

 

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Ümmühan 1 ay önce Şikayet Et
  Bağkur da yayılanoırme ve faiz inderili vs var. dirimum iyi değil diye sigortalığımı kapattım bir sürü boş günüm var. Ara boşlik dolumu mümkün
  Cevapla
 • (S)26 1 ay önce Şikayet Et
  Biz amerikali değiliz. Ama amerikaya çalışıyoruz .ya bilerek yapıyoruz, yada safız. Çok üzülüyorum. Lütfen burasi Türkiye olduğunu bilelim...
  Cevapla
 • Savaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim piyasamızda şuan yangın havası var ve aşırı fiyat artışları yapılıyor. Bu yangının sönmesi ve ortamın durulması için faizlerin artırılması gerekiyor. Çünkü bizim paraya ihtiyacımız var. Çarkların oturması için insanların paralarını dövizden çekil bankaya faize yatırması lazım. Diğer türlü çarklar anlamsız döndüğü için insanların paraları buhar olup gidiyor. Ama bunu gören bir tek kişi yok.
  Cevapla
 • Zaza 1 ay önce Şikayet Et
  Sen git başka yerde yaşa rabbimin haram kıldığı faizi ülkemizde istemiyoruZ
  Cevapla
 • Kürd 1 ay önce Şikayet Et
  Faiz haramdır, tamamen kaldırılmalıdır faiz, aç kalma, ölüm pahasına dahil
  Cevapla
 • Ercan 58 1 ay önce Şikayet Et
  Tam fırsat dolar 10 tl olur Allahim bu ne zulümdür adamlar ne yapsa yükseliyor işsizlik rakamları düşük çıkar dolar artar işsizlik rakamları yüksek çıkar dolar artar mortgage krizi çıkar dolar artar Amerika batar dolar artar Amerika üzerinde kuş uçar dolar yine artar
  Cevapla
 • Adil 1 ay önce Şikayet Et
  Faiz ülke ve insanları sömürü düzenidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle