Ordu'da tarımsal ürün çeşitliliği artıyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarım ve hayvancılığa verdiği destek her geçen gün büyüyor.

Ordu'da tarımsal ürün çeşitliliği artıyor
Ordu'da tarımsal ürün çeşitliliği artıyor
GİRİŞ 16.06.2021 12:09 GÜNCELLEME 16.06.2021 12:09

Yeni tarım ürünleriyle tanışan kentte, salep, mavi yemiş, aronia, siyez buğdayının ardından enginar üretimi de başladı.

Ordu’da, üreticilerin gelir kaynaklarını çeşitlendirmek için yapılan çalışmalar meyvelerini veriyor. Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde başlatılan salep, mavi yemiş, aronia, siyez buğdayı gibi tarım ürünleri yetiştiriciliğinin ardından enginar üretimi de başarıyla sonuçlandı.

2020 yılında tarım arazilerindeki deneme amaçlı enginar dikimlerin olumlu sonuç vermesiyle birlikte, 2021 yılında yeniden toprakla buluşan enginarlarda hasat sezonuna yaklaşıldı.

BÖLGEYE UYUM SAĞLADI

Türkiye'de en çok Marmara ve Ege bölgesinde yetişen enginarın kentin iklim yapısına da oldukça uygun olduğu, önemli bir hastalık ve zararlı sorunu yaşanmadığı gözlemlendi.  Ordu’nun iklim şartları nedeniyle, sahil kesiminden 400 metre rakıma kadar olan yerlerde nisan ayından eylül ayına kadar ürün alınabilecek.

ENGİNARIN FAYDALARI

Karaciğer dostu olan enginar, bağışıklık sistemini güçlendirmede, kolesterolü düşürmede, kalp krizi ve felç gibi hastalıklara karşı korumada önemli bir doğal destektir. İçerdiği mineraller kemik sağlığını ve yoğunluğunu artırmaktadır. Enginar, antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengin olmasından dolayı dolaşım ve sindirim sistemi düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Enginar ayrıca, kanı temizler, kötü kolesterolü (LDL) düşürüp iyi kolesterolü dengeler.