Türkiye'de bulunan dev hazinenin ardından 100 tonluk hedef!

Ağrı'da bulunan 20 ton altın rezervi sonrası bölgede temeli atılan altın madeni tesisinin Türkiye'nin altın üretiminin yıllık 100 ton hedefine ulaşmasında çok önemli katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'de bulunan dev hazinenin ardından 100 tonluk hedef!
Türkiye'de bulunan dev hazinenin ardından 100 tonluk hedef!
GİRİŞ 14.06.2021 11:49 GÜNCELLEME 14.06.2021 11:54
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dış ticaret açığını azaltmak için altın potansiyelini ekonomiye kazandıracak yatırımların "stratejik" kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yüksek altın potansiyeline rağmen geçen yıl 25 milyar dolarlık ithalat yapıldığına dikkati çeken Yılmaz, "Altına ilgi fazla olunca ithalatı için ödenen para da dış ticaret açığını artırıyor. Uluslararası standartlarda altın üretimi yapan işletmelere ve altın rafinerilerine sahibiz. Borsa İstanbul'da altının alım-satım ve ithalatını yöneten Kıymetli Madenler Piyasamız ve çok güçlü bir mücevher sektörümüz var." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'ye 20 ton altın müjdesi! Bakan Varank açıkladıTürkiye'ye 20 ton altın müjdesi! Bakan Varank açıkladı

Yılmaz, mücevherat tasarımını, işçiliği, pazarlamayı uluslararası standartlarda yapabilecek yüzlerce uzman yetiştiğine işaret ederek, Türkiye'nin altın sektöründe ham maddeden nihai ürüne kadar üretim basamaklarının hepsini başarıyla tamamlayan ender ülkelerden olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'DEKİ ALTIN MADENCİLİĞİ ULUSLARARASI STANDARTLARDA

Geçen yıl gerçekleştirilen 42 ton altın üretimiyle ekonomiye 2,4 milyar dolar katkı sağlandığını vurgulayan Yılmaz, üretilen altının 11,5 tonunun devlete vergi ve izin bedelleri olarak ödendiğini kaydetti.

Türkiye'de 38 'altın' kuyusu! Milyar dolarlık yeni müjde gelebilirTürkiye'de 38 'altın' kuyusu! Milyar dolarlık yeni müjde gelebilir

ALTIN ÜRETİMİNDE 100 TON HEDEFİNE KATKI SAĞLAYACAK

Yılmaz, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Koza Altın İşletmeleri Ağrı Mollakara Tesisi Temel Atma Töreni'nde Ağrı'da piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın rezervi bulunduğu müjdesini verdiğini anımsatarak, "Türkiye'de üretilen madenlerin ekonomiye katkı sıralamasında altın ilk sırada yer alıyor. 6 bin 500 ton altın potansiyelimizin henüz 1500 tonunu üretilebilir altın rezervine dönüştürebildik. Ağrı'da temeli atılan altın madeni tesisi ülkemizin altın üretiminin yıllık 100 ton hedefine ulaşmasında çok önemli katkı sağlayacak." diye konuştu.

Türkiye'deki altın madenciliğinin Avrupa standartlarında yapıldığını aktaran Yılmaz, "Kanada, ABD, Avustralya, Finlandiya veya İsveç gibi gelişmiş ülkelerde altın nasıl aranıyor, nasıl çıkarılıyor, siyanürle nasıl ayrıştırılıyorsa ülkemizde de aynı teknoloji ve yöntemlerle yapılıyor. Hem çevreyi hem insan sağlığını koruyarak gelişmiş ülkelerde sürdürülebilir madencilik nasıl yapılıyorsa biz de aynı şekilde yapmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 17
 • cey cey 1 yıl önce Şikayet Et
  inanmıyorum hep bulunuyor hep bulunuyor ekonomi hep kötü
  Cevapla
 • Burak 1 yıl önce Şikayet Et
  Yine zam gelecek...
  Cevapla
 • Islamoglu 1 yıl önce Şikayet Et
  Altini siyanursuz mu cikarilacak ? her sey tartilip olculerek hareket etmeli . koronanin verdigi zarar daha baslangic ,sebebide az cok belli. bati cevreyi koruyamadi bari biz de mahvetmiyelim
  Cevapla
 • AZİM lazim 1 yıl önce Şikayet Et
  bugüne kadar sadece petrol aratmamakla kalmamışlar. madenciliği de önlemişler. durun daha yeni başladık. bu müjdeler çoğalacak inşaAllah..
  Cevapla
 • KERİM 1 yıl önce Şikayet Et
  Koza altının rezervi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle