Emekli için hayat boyu güvence oldu: Yeni sistemle emeklilere daha fazla pay!

Yeni emekli zam oranı Temmuz ayında belli olacak. 2002 yılından bu yana işçi, memur, esnaf emeklisinin mali ve sosyal hakları, aylık artışlarında sıçrama yaşanırken, 'Gösterge esaslı sistem'den, 'Gelişme hızından pay alınan sistem'e geçildi ve emekli için intibak düzenlendi. Bunlarla beraber emekli aylıkları enflasyon artışlarının da üzerinde yükseldi.

Emekli için hayat boyu güvence oldu: Yeni sistemle emeklilere daha fazla pay!
Emekli için hayat boyu güvence oldu: Yeni sistemle emeklilere daha fazla pay!
GİRİŞ 12.06.2021 09:04 GÜNCELLEME 12.06.2021 09:49
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Milyonlarca emeklinin gözü Temmuz zammına çevrilirken, 2002'den bu yana işçi, memur, esnaf emeklisinin mali ve sosyal hakları, aylık artışlarında sıçrama yaşandı. Gösterge esaslı sistemden gelişme hızından pay alınan sisteme geçti. Gelişme hızından pay alamayan 2 milyonun üzerinde emeklinin intibakı düzenlendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, emeklilerin aylıklarında yapılan artışların enflasyon oranın oldukça üzerinde olduğunu belirterek, "Emekli Sandığı'nda en düşük aylık 377 liradan 3020 liraya çıktı, en düşük SSK emekli aylığı nominal yüzde 841 yükseldi, en düşük esnaf aylığı yüzde 1357 arttı 2167 lira oldu. Genel artış dışında seyyanen zamlarla iyileştirme yapıldı" dedi.

EMEKLİNİN GELİRİ ARTTI

Hükümet 13.5 milyon emeklinin refah seviyesini yükseltmek için tüm olanakları seferber ediyor. Sosyal güvenlikte iyileşme, destek priminin kaldırılması, promosyon ödemeleri, intibak düzenlemeleriyle emeklinin geliri artırılırken "ileri yaşta uygun istihdam, tamamlayıcı emekliliğin geliştirilmesi" için de bir dizi yeni uygulama yaşama geçiriliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2002'den bu yana emeklileri korumaya yönelik düzenlemeler, aylıklarda yapılan iyileşmelere ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Elvan, memur, işçi, esnaf emeklilerinin aylıklarında yapılan artışların aynı döneme ilişken Tüketici Fiyat Endeksi artış oranının oldukça üzerinde olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

İNTİBAKLA AYLIKLAR YÜKSELTİLDİ

Sosyal güvenlik mevzuatının öngördüğü genel artış oranlarının yanı sıra seyyanen zamlar verildi, 2006 yılından itibaren emekli aylıklarına ilave olarak et ödeme verilmeye başladı. SSK, Bağ-Kur ve diğer bağımsız çalışanlar arasında aynı prim ödeme gün sayısına sahip olup aynı tutarda prim ödeyenlerden aylıklarının bağlandığı tarihin farklı olması nedeniyle düşük aylık bağlananlar için intibak yapılarak aylıklarının yükseltilmesi sağlandı. Önceki yıl yasayla dosya bazında ödenecek aylıkların bin liradan az olmayacağı hüküm altına alındı ve söz konusu tutar geçen yıl Mart ayı itibariyle bin 500 liraya yükseltildi.

EMEKLİ SANDIĞÎ EMEKLİSİ

Emekli Sandığı Kanunu kapsamında bağlanan en düşük emekli aylığı nominal bazda yüzde 702, reel yüzde 33 artırılarak 377 liradan 3 bin 20 liraya çıkarıldı.

EN DÜŞÜK SSK EMEKLİSİNE 2420TL

Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında bağlanan en düşük emekli aylığı nominal bazda yüzde 841, reel bazda yüzde 56 artırılarak 257 liradan 2 bin 420 liraya yükseldi.vvv

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 38
 • GAZANFER AY-YILDIZ 1 ay önce Şikayet Et
  4/A EMEKLİLER 1742 : TL ÇOK DÜŞÜK MAAŞ ALAN EMEKLİLER İÇİN 350 TL SEYYAN ZAM MÜJDEMİZİ BEKLİYORUZ YAPARSA CUMHURBAŞKANIMIZ YAPAR İYİLEŞTİRME BEKLİYORUZ MÜMKÜNSE REİSİM 2200 TL OLSUN 4/A 1742 TL DÜŞÜK MAAŞ İLE GEÇİNEMİYORUZ EN AZINDAN 2200.TL OLMALIDIR TEMMUZ AYI İÇİNDE ZAM MÜJDEMİZİ BEKLİYORUZ UMUTLUYUZ EMEĞİNİZE SAĞLIK ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER Teşekkürler..
  Cevapla
 • Muzaffer EREN 1 ay önce Şikayet Et
  Emekli maaşı artışından bahsederken sanki emeklinin giderlerinin fiyatı aynı kalmış gibi anlatılıyor giderlerdeki artışıda lütfen bir hesaplayaverseniz...
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Kardesim emeklinin durumu dünyanin her yerinde zor, Ben almanyadan emekliyim aldigim para 1300 Euro, Inan geçim çok zor bu parayla avrupada,
  Cevapla
 • Vedat 1 ay önce Şikayet Et
  Otomobil, telefon, et, süt, internet vs fiyatları ne kadar almanyada
  Cevapla
 • Esra 1 ay önce Şikayet Et
  Dogru söylüyorsun, Ama bizdeki uyaniklar birazdan hrmen başlar ,matematiksel hesaplara, 1300 × 10 = 13.000. TL gibi. Bizim insanimiz hayatinda gitmedigi yaşamin ne kadar ucuz veya pahali oldugunu bilmedigi ülke hakkinda hesap yapmayi çok sever.
  Cevapla
 • M.i 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar emekli olunca yine Türkiyede yaşıyor yani hayatın içinde hayat devam ediyor yahu Allah aşkına bir piyasaya fiyat artışına bak birde emekliye verilen maaş artışına ayaklarımızı yere basalım konuşulan rakamların kağıt üstüne çizilen hayal resim gibi değeri var bence pazara girelim gezip inceleyelim alım gücü ne halde Allah bereket versin sizin vereceğiniz ancak bereketini alıyor
  Cevapla
 • Emekli 1 ay önce Şikayet Et
  Beğenmeyen iade etsin. Nankörlük çok kötü.
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  asgari ücretin 2800 TL olduğu yerde emekli 1800 tl maaş alıyor bu insanlar nasıl geçinsin.
  Cevapla
 • Hamsi kafali 1 ay önce Şikayet Et
  Beğenmiyorsan chp ye ver oda imf den borç alıp fazla fazla ödesin trabzonli
  Cevapla
 • Trabzonli 1 ay önce Şikayet Et
  1640 Ocak ayı emekli maaşı çok komik bir rakam, devlet baba nereyesun!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle