Almanya'dan olay WhatsApp kararı! Meclis'ten geçti!

Almanya'da istihbarat kurumlarına WhatsApp ve benzeri uygulamalardan yapılan şifreli yazışmaları okuma imkanı veren yasa tasarısı Federal Meclis’ten geçti.

Almanya'dan olay WhatsApp kararı! Meclis'ten geçti!
Almanya'dan olay WhatsApp kararı! Meclis'ten geçti!
GİRİŞ 11.06.2021 00:38 GÜNCELLEME 11.06.2021 00:38
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Almanya'da hükümetin hazırladığı ve daha önce Bakanlar Kurulu'ndan geçen tasarı 280'e karşı 355 oyla kabul edildi, 4 milletvekili çekimser kaldı.

Böylelikle özellikle ülkenin iç istihbarat servisi Alman Anayasayı Koruma Teşkilatına (BfV) WhatsApp ve benzeri uygulamaları izleme imkanı verilecek ve BfV’nin kişileri takip etmesinin önündeki engeller kalkacak.

'TERÖRİSTLER ARTIK TELEFONDA KONUŞMUYOR'

Alman hükümeti bu yasayla özellikle aşırı sağla mücadelede BfV ile Askeri İstihbarat Servisi (MAD) arasındaki iletişimi iyileştirmeyi de hedefliyor.

Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Uli Grötsch, Federal Meclis'te yaptığı konuşmada yasayı savunarak, "Teröristler ve aşırılık yanlıları artık birbirleriyle telefonda konuşmuyor, kısa mesajları da yazmıyorlar. Bunların yerine mesajlaşma servisleri aracılığıyla şifreli biçimde iletişim kuruyorlar" dedi.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Michael Brand da saldırıya uğrayan bir hukuk devletinin uygun şekilde ve kararlılıkla kendini savunması gerektiğini vurguladı.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Muhalefet partileri ise yasayı vatandaşların haklarına müdahale olarak değerlendirdi.

Sol Parti Milletvekili Andre Hahn, yasanın Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtirken, Yeşillerden Konstantin von Notz, bu şekilde hiçbir saldırının engellenmeyeceğini savundu.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • AdaletsizAvrupa 2 gün önce Şikayet Et
  Onu bunu bilmem bunu bilin KI avrupada karakolda bi polis telefonunuzu sadece bir dakikalik sizden alirsa bilin KI telefonunuzu hic acmadan tüm bilgileri Kopyalamistir resimlere varinca hatta ornegin telefonunuzun icerigi almanca dilinde siz fransizca Google de arama yapiyorsunuz bunlari dahin biliyorlar sonra BIrde demokrasi avrupada diyorlar Avrupa bunu yapiyorsa
  Cevapla
 • yusuf2727 3 gün önce Şikayet Et
  Almanya yapmaz
  Cevapla
 • Aslan 3 gün önce Şikayet Et
  Almanya'nın kararını endişe ile izliyoruz. Tarafları itidalli olmaya davet ediyoruz.
  Cevapla
 • ASABİ TÜRK 3 gün önce Şikayet Et
  SİLMİŞİM WhatsApp' ı
  Cevapla
 • Sıradan Türk 3 gün önce Şikayet Et
  bylocktan haberleri yok herhalde :D
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle