Türk Lirası ile yapılan ihracat 25 milyar TL'yi geçti

Türk ihracatçısının, 200 ülke ve bölgeye Türk Lirası ile yaptığı ihracat 25 milyar TL'yi geçti. Yılın ilk 5 ayında ilk kez ihracat yapan firma sayısı ise 7 bin 577'ye ulaştı.

Türk Lirası ile yapılan ihracat 25 milyar TL'yi geçti
Türk Lirası ile yapılan ihracat 25 milyar TL'yi geçti
GİRİŞ 10.06.2021 12:04 GÜNCELLEME 10.06.2021 12:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ikili ticarette Türk Lirası'nın (TL) kullanılmasını desteklemeye devam etmesi TL ile yapılan ihracatı da, ülke sayısını da artırdı. Bu yılın ilk 5 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre TL ile yapılan ihracat yüzde 58 artarak 25,5 milyar TL'ye ulaştı. TL ile ihracat, dünyanın farklı coğrafyalarındaki 200 ülke ve bölgeye yapıldı. TL ile yapılan ihracattaki artış yüzde 74'e ulaştı.

Bu yılın ilk 5 ayında ve mayısta TL ile yapılan ihracattaki artışa vurgu yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, "İhracat ailemiz; ocak-mayıs döneminde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 38,3 artışla 85 milyar 220 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Böylece, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ilk beş aylık ihracatı yapma başarısı gösterdik. Son 12 ayda ise 193 milyar 267 milyon dolar ihracat yaparak yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar doların üzerinde bir seviyeye eriştik. İnşallah, emin adımlarla yürüdüğümüz 200 milyar dolara hep birlikte ulaşacağız" dedi.

Gülle, 5 aylık dönemde TL ile yapılan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58 artışla 25,5 milyar TL'ye ulaştığını belirterek, Burada binlerce firmamızın TL'yi tercih ettiğini görüyoruz. Burada binlerce firmamızın TL'yi tercih ettiğini görüyoruz. Bu yılın ilk 5 aylık verilerine göre 200 ülke ve bölgeye TL ile ihracat gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

TL İLE İHRACATTA IRAK İLK SIRADA

İkili ticarette yerli para birimlerinin kullanılmasını desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Gülle, "TL ile yapılan ihracatta ocak-mayıs döneminde ise ilk 5 ülke sırasıyla; 4,4 milyar TL ile Irak, 1,75 milyar TL ile KKTC, 1,72 milyar TL ile Almanya, 1,36 milyar TL ile Suriye ve 1,32 milyar TL ile İtalya oldu. Mayıs ayında da TL ile geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 74 artışla 4,75 milyar TL'lik ihracat yapıldı. Ocakta 6 bin 235, şubatta 6 bin 159, martta 7 bin 175, nisanda 7 bin 628 ve mayısta ise 6 bin 335 firma ihracat işlemlerinde TL'yi tercih etti." şeklinde konuştu.

"KÜRESEL PAZARDA ARTIK DAHA GÜÇLÜ DURUMDAYIZ"

Küresel pazarda artık daha güçlü durumda olduklarına dikkat çeken Gülle, "Küresel değer zincirleri tarafından, pandeminin de etkisiyle kritik sanayilerde üretim altyapısının terk edilmesi ve sadece düşük fiyat politikasıyla tek bir ülkede üretim yapılarak dünyaya dağıtımı stratejisinin dezavantajları bire bir tecrübe edildi. Her durum ve şartta üreterek ve ihraç ederek uluslararası alanda yükümlülüklerini yerine getiren ihracatçılarımızın, ülkemizin güvenilir tedarikçi liman özelliğini sağlam bir temele oturttukları görüldü. Küresel tedarik zincirlerinde pandemi ile hızlanan yeniden yapılanma sürecinin faydalarını görüyoruz. Her bir sektörümüzde, ihraç mallarımıza talep artarken, Türkiye markası daha da güçlendi" ifadelerini kullandı.

İLK KEZ İHRACAT YAPAN FİRMA SAYISI 7 BİNİ AŞTI

İhracat ailesine yeni katılanların sayısında da artış olduğunu aktaran Gülle, "Bu yılın ilk 5 ayında pandemi sebebiyle küresel ticarette yaşanan talep daralmasına ve dünya ekonomilerindeki küçülmeye rağmen ilk kez ihracat yapan firma sayımız ise toplamda 7 bin 577'ye ulaştı. Bu yıl ihracata ilk kez 'merhaba' diyen tüm firmalarımızın toplam ihracat rakamı ise 773 milyon dolar oldu. Bu firmalarımızın başarısı emin adımlarla 200 milyar dolarlık ihracat hedefimize ilerlediğimizi de gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

"HER AY 1500 FİRMA İHRACATA BAŞLIYOR"

İhracatı teşvik etmek ve firmaları ihracata başlatmak adına "TİM KOBİ İhracat Seferberliği" programı düzenlediklerini hatırlatan Gülle, şöyle devam etti: İhracatı teşvik etmek ve firmalarımızı ihracata başlatmak adına, dünyada uygulanan pek çok modeli detaylı bir şekilde inceledik. Çalışmalarımızın sonucunda, kendi alanında ilkleri barındıran "TİM KOBİ İhracat Seferberliği" ortaya çıktı. İlk eğitim programımız üzerinden yaklaşık iki yıl geçti. Eğitimlerimiz neticesinde, her ay ortalama 1500 firma ihracata başlıyor."

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • kayseri38 4 ay önce Şikayet Et
    peki zeki müren de bizi görecek mi?
    Cevapla
  • poyrazi 4 ay önce Şikayet Et
    25,5 milyar tl 3 milyar dolar demektir darısı 250-300 milyar tl çıkmak olsun
    Cevapla