Bitcoin fiyatlarını bekleyen büyük tehdit: Kaçınılmaz olacak

Bitcoin’de haftalardır süren düşüş trendi uğursuz bir piyasa modeline işaret ediyor. 50 günlük fiyat ortalamasının 200 günlük ortalamanın altında olması anlamına gelen 'ölüm haçı' Bitcoin için kaçınılmaz görünüyor

Bitcoin fiyatlarını bekleyen büyük tehdit: Kaçınılmaz olacak
Bitcoin fiyatlarını bekleyen büyük tehdit: Kaçınılmaz olacak
GİRİŞ 10.06.2021 10:31 GÜNCELLEME 10.06.2021 13:14
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kripto para birimi Bitcoin’de sert düşüşler görülmeye devam ediyor. Bloomberg’in haberinde analistler oldukça karamsar bir teknik modelin oluşabileceği konusunda uyardı. Bitcoin ölüm haçı olarak bilinen piyasa modeline yaklaşıyor olabilir.

Dünyanın en büyük kripto para birimi düşüşe geçerek son 50 gündeki ortalama fiyatını 200 günlük hareketli ortalamasına yaklaştı. Habere göre Bitcoin’in kısa vadeli hareketi eğer uzun vadeli hareketinin aşağısında inerse dev kripto para birimi uğursuz olarak gösterilen modelin içerisine girebilir. Ölüm haçı modeli genellikle daha sert düşüşlerin geleceğine dair ipucu veren bir teknik gösterge olarak biliniyor.

Ancak Bitcoin borsalara ilişkin teknik göstergelere uyum sağlayan bir piyasa varlığı olmayabilir. Dünyanın en büyük kripto para birimi en son Mart 2020'de ölüm haçını işaret ettiğinde, kripto para birimi sert bir biçimde yükselişe geçmiş ve iki ay sonrasında da altın bir haç oluşturmuştu. Modeli tersine çeviren Bitcoin’de ölüm haçı kazanç serisine engel olamamıştı. Ancak, dev kripto para birimi Kasım 2019'da oluşturduğu bir ölüm haçının ardından bir ay sonra yaklaşık %5’lik bir düşüş göstermişti.

Quantum Economics'in Kurucusu Mati Greenspan, henüz ölüm haçına gelinmese de "çarpışma bu noktada kaçınılmaz görünüyor" diye yazdı. Greenspan "Bir ölüm haçı, fiyatların bir süre daha düşük kalabileceğinin bir göstergesi olabilir" ifadelerine yer verdi.

Bitcoin son haftalarda düşüş trendi sarmalında kaldı ve rekor seviyeye ulaştığı Nisan ortasından bu yana yaklaşık %45 değer kaybetti. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre son satış dalgası, milyarder Elon Musk'ın kripto para birimini madenlerinin kullandığı enerji miktarını kamuoyu önünde azarlamasıyla daha da şiddetlenmişti. Kripto madenciliği faaliyetlerinin yoğun olduğu Çin’de piyasa düzenleyicilerinin tedbirleri de piyasalardaki havanın sertleşmesine neden oldu.

Bitcoin, Salı günü ABD yetkililerinin enerji boru hattı şirketi Colonial Pipeline'ın ödediği fidyeyi geri almasının ardından düşüş göstermişti. Geçtiğimiz haftalarda bilgisayar korsanları fidye yazılım üzerinden ABD’nin en büyük boru hattını yöneten şirketin sistemlerini ele geçirmiş ve fidye ödemesini de Bitcoin üzerinden almıştı. ABD'li yetkililerin Bitcoin’le yapılan ödemeyi geri kazanılması devletlerin kripto paraların üzerinde olduğunu işaret etti. ABD kolluk kuvvetleri ülke sınırlarında yasadışı faaliyet gösterilse bile internet üzerinden suçluları takip edebilecek kapasitede olduğunu kanıtladı.

Bu arada kripto para analistleri 30 bin dolar seviyesinin Bitcoin için kritik seviye olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz ay gerçekleşen sert satış dalgası sırasında kısa bir süre bu seviyeye inen Bitcoin’in yeniden 30 bin dolara inmesi büyük bir sorun oluşturabilir. Zira analistlere göre yeni bir satış dalgasında 30 bin dolar ile 20 bin dolar arasında bir destek seviyesi bulunmuyor.

Greenspan ölüm haçı öngörüleri konusunda bir uyarıyı da eklemeyi unutmuyor. Genellikle altın haç tarafından takip edilen ölüm haçı Bitcoin için boğa piyasası anlamına da gelebilir. Greenspan, “Fiyatlar bu seviyede dibe vurduysa, piyasa hazır olduğunda güçlü bir rallinin takip etmesini bekleyebiliriz” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • ankara 1 ay önce Şikayet Et
  Sistem kurdu, yazılım yazdı. Dijital örtüyü kaldıran kumar masasını görür. Dijital para, sanal para, kripto kavramları farklı olgular. Dijitalleşirken harama meyletmeyelim
  Cevapla
 • ankara 1 ay önce Şikayet Et
  Zira yazılmış algoritmaların karşılığı sisteme dahil olanların parası.Değer yükseldiğinde havuzdaki para son yükselen değeri karşılayamaz ve sistem çöker. Büyük bir panik satışı da yeterli olacaktır.
  Cevapla
 • ankara 1 ay önce Şikayet Et
  Kripto yazılım para, devletlerde tanısa, ben resmi kurumum desedez blokchain teknolojisiyle müşterek hesap tutulup korunması ve madencilik ismi verilmesi sadece algı. Sisteme destek olan blockchain kazımıyor. Sistem destek nispetinde hediye kazanmış oluyor. Bu kısım caiz. Bitcoin şuan 18 milyon adet üretilmiş olup, 2140 yılında 21 milyon adette sınırlanacak. 18 milyona kadar madencilik yapılarak üretilmişse her geçen gün blokchaine dahil olan makine sayısı arttığı halde neden geri kalanı 120 senede üretilebiliyor ?
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  İnşAllah tedavülden kalkar.Kripto para peşinde koşanları Allah ıslah etsin.
  Cevapla
 • avsar beyi 1 ay önce Şikayet Et
  vallahi para yine bitcoine kayacak. kazanc guzel oralarda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle