13 ünlü şirkete soruşturma! Rekabet Kurumu harekete geçti

Rekabet Kurulunca, hızlı tüketim malları sektöründe üretici/tedarikçi olarak faaliyet gösteren 13 teşebbüs hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

13 ünlü şirkete soruşturma! Rekabet Kurumu harekete geçti
13 ünlü şirkete soruşturma! Rekabet Kurumu harekete geçti
GİRİŞ 03.06.2021 14:02 GÜNCELLEME 03.06.2021 14:46
Bu Habere 109 Yorum Yapılmış

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kurulun 7 Mayıs, 21 Mayıs ve 28 Mayıs tarihli kararları uyarınca yürütülen soruşturma kapsamında yapılan inceleme ve tespitler doğrultusunda, soruşturmanın tarafı olmayan çeşitli üretici/tedarikçi niteliğindeki teşebbüslerce alt pazarda yer alan önde gelen perakende süpermarket zincirleri arasında geleceğe dönük fiyatlar, fiyat geçiş tarihleri, dönemsel aktiviteler ve kampanyalar gibi rekabete hassas bilgilerin dolaylı yoldan değişimine aracılık edildiği, söz konusu süpermarket zincirlerinin fiyatlarının, fiyat geçişlerinin koordinasyonunun sağlandığı veya söz konusu perakendecilerin yeniden satış fiyatlarının belirlenmesine dönük davranışlarda bulunulduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşması üzerine resen yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak, "Beypazarı Karakoca Doğal Maden Suyu, Doğanay Gıda, Düzey Tüketim Malları Sanayi, Eti Gıda, Frito Lay, Glaxosmithkline Tüketici Sağlığı, Haribo Şekerleme, Horizon Hızlı Tüketim, Kent Gıda, Pasifik Tüketim Ürünleri, Pepsi Cola Servis ve Dağıtım, Red Bull Gıda ve Şölen Çikolata hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

YAZDIR
YORUMLAR 109
 • Kadir 3 ay önce Şikayet Et
  Bir soruştutmada ÇAYKUR yapsa devlet millete çay tozu içiriyor lar Avrupaya lıya yaprağı gidiyor bizlerede tozunu içiyorlar
  Cevapla
 • Yunus 3 ay önce Şikayet Et
  Metrogrosmarket te elektronik etiket yazılım sistemi sayesinde anında fiyatlar değiştiriliyor. Sizin 4.60 görerek aldığınız ürün mağazada gezerken yada kasaya gelmeden 5.50 veya herhangi bir rakam tek tuşla değişiyor. Hem etiket hemde kasa fiyatı. Soyguncu hırsızlar
  Cevapla
 • Yalçın 3 ay önce Şikayet Et
  sadece bu 13 firma mı?, halkı resmen soyuyorlar....Ayıp
  Cevapla
 • MUSTAFA 3 ay önce Şikayet Et
  Rekabet Kurulunun yazabileceği maksimum cezayı bahsi geçen market zincirleri 20-30 parça ürüne % 10 zam yaparak 2 saat içinde amorti ederler.
  Cevapla
 • TÜRK 3 ay önce Şikayet Et
  Ne cok bilen var arkadas.Rekabet kurumu kartel olusumu gibi durumlarda yillik cironun %10 una kadar ceza kesebiliyor.Oyle 3-5 urune zamla kapatilacak sey degil bunlar.Sirketlerin 3-4 senesine mal olabiliyor.
  Cevapla
 • ŞENGÜL 3 ay önce Şikayet Et
  GİMSA .torku.Tarım kredi kooperatifleri elktro tartıları yüksek tartıyor.Yunus market.A101.Bim.Dimes gıda.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle