“Diyarbakır Türkiye'nin en önemli petrol üretim yeri olacak”

Diyarbakır Valisi/Büyükşehir Belediye Başkanvekili Münir Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği ve petrol keşfedilen 3 kuyudan biri olan Kocaköy ilçesindeki Yenişehir-1 petrol kuyusunda incelemelerde bulundu.

“Diyarbakır Türkiye'nin en önemli petrol üretim yeri olacak”
“Diyarbakır Türkiye'nin en önemli petrol üretim yeri olacak”
GİRİŞ 03.06.2021 12:00 GÜNCELLEME 03.06.2021 12:06
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Diyarbakır Valisi/Büyükşehir Belediye Başkanvekili Münir Karaloğlu, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği ve petrol keşfedilen Yenişehir-1 petrol kuyusundan 1870 metre derinlikte günde 3000 varillik bir üretimin gerçekleştirileceğini söyledi.

Kuyudan en düşük 4,5 milyon varillik üretim beklediklerini ifade eden Karaloğlu, kentte 2017'de günlük üretim 6 bin 500 varil iken yeni keşfedilen kuyularla 14 bin 700 varile çıktığını belirtti. Karaloğlu, özel sektörle birlikte kentte günlük üretimin 22 bin 800 varil olduğunu aktararak, şöyle konuştu:

"Bugünkü petrol, ham petrol varil fiyatına baktığınızda 65 dolarlar civarında. Bir buçuk milyon dolarlık günlük Diyarbakır sınırlar içerisinde petrol üretimi var. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Diyarbakır ili sınırları içerisinde 7 aktif sondaj kulesi ile arama faaliyetlerine devam ediyor. İnşallah temenni ediyoruz ki önümüzdeki günlerde yapılan aramalardan da yine Cumhurbaşkanımızın vasıtasıyla Türkiye kamuoyuna yeni müjdeler verelim diye temenni ediyoruz."

Cumhurbaşkanının liderliğinde Türkiye'de yer üstü ve yeraltı kaynaklarını halkın hizmetine sunmak için kamu, yerel yönetimler ve özel sektörle elbirliğiyle çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Karaloğlu, "Diyarbakır önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde bu yapılan çalışmalarla Türkiye'nin en önemli petrol üretim merkezlerinden birisi olacak. Şu anda Türkiye'de önemli Petrol şehirlerimiz var ama Diyarbakır bu çalışmalarla Türkiye'nin en önemli petrol üretim şehirlerinden birisi olacak" ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  700 bin varilin 15 bin varili iyidir. İnşaallah gün gelir hem ihtiyaçlarımızı karşılarız. Hemde dışarıya satarız.
  Cevapla
 • Ferdi 7 ay önce Şikayet Et
  20 yıldır Shell Firması D.Bakır Bismil ilçesi ve Batman ilimizin sınırlarında Petrol zaten çıkarıyor .Herhalde bunlar bizim izinsiz açtığımız kuyulardan olmalı
  Cevapla
 • 2003_2023 7 ay önce Şikayet Et
  bu guzel haber , aslina biraz da urkutuyor.. acab diyorum lehame i kubrada bahsedilen firat nehrinde buyuk bir dag altini cikacak dedikleri.. buyuk bir petrol yada gaz rezervi mi? herseyin hayirlisi..
  Cevapla