Diyarbakır'da petrol sevinci! Yeni müjdeler yolda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, petrol keşfedilen 3 kuyudan biri olan Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesindeki Yenişehir-1 kuyusunun bulunduğu sahada, günlük 3 bin varil petrol üretimi gerçekleştiriliyor.

Diyarbakır'da petrol sevinci! Yeni müjdeler yolda
Diyarbakır'da petrol sevinci! Yeni müjdeler yolda
GİRİŞ 03.06.2021 12:00 GÜNCELLEME 03.06.2021 12:04
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "son bir ayda üç yeni kuyuda petrol keşfedildiğini ve Diyarbakır'da bulunan Akoba-1 ve Yenişehir-1 kuyularıyla Kırklareli'ndeki Misinli-2 kuyularında, günlük üretime 6 bin 800 varil ilave sağlandığını" açıklamasının ardından söz konusu kuyuların bulunduğu sahalarda üretim hareketliliği yaşanıyor.

Diyarbakır Bingöl kara yolunun 50. kilometresinde, günlük 3 bin varil petrol üretilen Yenişehir-1 kuyusundan çıkarılan petrol tankerlere aktarılıyor.

Vali Münir Karaloğlu, petrol üretimi yapılan sahada incelemelerde bulundu, Kocaköy Kaymakamı Abdulkadir Umut Kasman, TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir ve diğer yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Karaloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da tüm sahalarda hem TPAO'nun hem de özel sektörün petrol üretimi ve arama faaliyeti olduğunu belirtti.

Yenişehir-1 kuyusunun 1870 metre derinlikte olduğunu dile getiren Karaloğlu, "2017'de TPAO'nun Diyarbakır'daki günlük üretimi 6 bin 500 varil iken şu anda bu kuyuyla 14 bin 700 varile çıkmış durumda. Özel sektör ile baktığımızda Diyarbakır'da günlük petrol üretimi 22 bin 800 varil seviyesinde. Diyarbakır sınırları içerisinde günlük 1,5 milyon dolarlık petrol üretimi var." dedi.

TPAO'nun Diyarbakır sınırları içerisinde 7 aktif sondaj kulesi ile arama faaliyetine devam ettiğini aktaran Karaloğlu, "Temenni ediyoruz ki önümüzdeki günlerde yapılan aramalarda da yine Cumhurbaşkanımız vasıtasıyla Türkiye kamuoyuna yeni müjdeler verelim." diye konuştu.

Diyarbakır'da önemli çalışmaların bulunduğunu dile getiren Karaloğlu, bu çalışmalar sonuçlandığında herkesin yüzünü güldürecek müjdeler vermeyi temenni ettiklerini bildirdi.

Karaloğlu, Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hem yer üstü hem de yer altı kaynakları ve zenginliklerini milletin hizmetine sunmaya devam edeceklerini ifade ederek, Diyarbakır'ın önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde yapılan çalışmalarla Türkiye'nin en önemli petrol üretim merkezlerinden biri olacağını kaydetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • ist34 1 yıl önce Şikayet Et
  ve ne yazık ki jeoloji, maden,petrol ve doğalgaz mühendisleri işsiz işsiz dolanıyor
  Cevapla
 • Şeyhmus 1 yıl önce Şikayet Et
  Petrol madem buldular bir indim yapın sevinelim
  Cevapla
 • Hakikat 1 yıl önce Şikayet Et
  Insanlar zannediyor ki elektrikli otomobillere geçince petrol ihtiyaci bitecek. Ağır makineler iş makineleri gemiler uçaklar yine petrol bazlı yakıt kullanmaya devam edecek. Ayrica sanayinin her alanında petrol yan ürünleri kullanılıyor ve petrol bitene kadarda kullanılmaya devam edecek. Ambalaj sanayini unutmayalım. tekstil de bile petrol olmazsa olmaz. Daha çok aramalı ve daha çok bulmalıyız.
  Cevapla