Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan faiz mesajı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamada, "Dezenflasyon süreci boyunca politika faizini enflasyonun üzerinde tutma kararlılığımız devam edecek." dedi.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan faiz mesajı
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan faiz mesajı
GİRİŞ 02.06.2021 14:51 GÜNCELLEME 02.06.2021 15:11
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Kavcıoğlu, yatırımcılarla gerçekleştirdiği çevrimiçi konferansta, erken gevşeme beklentilerinin kalkması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla bir videokonferans gerçekleştirdi.

Başkanın Yatırımcı toplantısında yaptığı açıklamalarda öne çıkan mesajlar şöyle:

2021 yılının ilk çeyreğindeki büyüme ve büyümenin bileşenleri Nisan Enflasyon Raporumuzdaki görünümle uyumlu gerçekleşti. İktisadi  faaliyet güçlü ve trendinin üzerindeki seyrini sürdürdü.

Halihazırda ihracattaki güçlü artış eğiliminin, altın ithalatındaki  belirgin gerilemenin ve bireysel kredilerdeki yavaşlamanın dış dengede beklenen iyileşmeyi desteklemesini bekliyoruz.

Son dönemde aşılamaya dair olumlu gelişmeler, turizm başta olmak üzere salgından olumsuz etkilenen sektörlerde iktisadi faaliyetin normale dönmesine ve cari dengedeki süregelen iyileşmeye önemli ölçüde  katkıda bulunacaktır.

Merkez Bankası'ndan kripto para tespiti! Süreç başladıMerkez Bankası'ndan kripto para tespiti! Süreç başladı

 

SIKI PARA POLİTİKASI DURUŞU GEREKİYOR

Ekonominin yeniden dengelenmesini sağlayacak ılımlı bir iç talep ve kredi büyümesi sağlanması için sıkı para politikası duruşu gerekiyor.

Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve 2023 yılında orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika  faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde,  gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde  oluşturulmaya devam edeceğiz.

Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüşün üçüncü  çeyreğin sonunda, dördüncü çeyreğin başı gibi olacağı düşünülüyor. Bu görünüm, bizim dezenflasyon süreci boyunca politika faizini enflasyonun üzerinde tutma kararlılığımızla birlikte yorumlanmalıdır.

PARA VE KUR POLİTİKASI METNİ YOL HARİTASI OLACAK

"Para ve Kur Politikası" Metnini 2021 yılında uygulayacağımız  politikalar ve iletişim stratejisi açısından bir yol haritası olarak  görüyoruz. Yılın ilk iki çeyreğinde olduğu gibi bundan sonra söz  konusu yol haritasına sıkı sıkıya bağlı kalacağız. Önümüzdeki dönemde  para ve kur politikaları, bu metinde belirtilen esaslara göre uygulanacaktır.

Sadeleştirilmiş operasyonel para politikası çerçevesini  koruyacağız. Bu çerçevenin, aktarım mekanizmasını güçlendirdiğine ve  para politikası duruşu iletişiminin daha sade ve net şekilde kurulmasına  imkân verdiğine inanıyoruz. Bu bağlamda, bir hafta vadeli repo faiz oranı, temel politika aracımız olmaya devam edecektir.

Erdoğan'dan faiz açıklaması: Maliyet ve yatırımlardan faiz yükünü düşürmemiz lazımErdoğan'dan faiz açıklaması: Maliyet ve yatırımlardan faiz yükünü düşürmemiz lazım

 

ERKEN GEVŞEME BEKLENTİSİ KALKMALI

Kararlarımızı veri odaklı bir yaklaşım içinde, enflasyon başta olmak üzere tüm makroekonomik veri akışını göz önünde bulundurarak, şeffaf ve öngörülebilir bir şekilde almaya devam edeceğiz.

Piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme  beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerekiyor. Merkez Bankası  kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlıdır.

YORUMLAR 65
 • isimsiz 3 ay önce Şikayet Et
  bunun adi ekonomik kriz
  Cevapla
 • yorumcu 3 ay önce Şikayet Et
  Güven sıfır, Güven bittiyse her şey bitmiştir.
  Cevapla
 • Cobra 3 ay önce Şikayet Et
  Yüzde 20 faiz şuan Kurlar adeta kudurmuş gibi yerinde durmuyor. Acaba bunun yarısı olsa halimiz nice olur demek geliyor. TL adeta yerler baygın halde yatıyor. Narkozlu galiba. Ameliyata alınacak herhalde..
  Cevapla
 • konuk 3 ay önce Şikayet Et
  200 baz faizi atandığını takip eden ilk toplantıda indirse hem anlamlı olurdu hemde görevde kalması uzun olurdu .Zayıf el açmazı olunca piyasa kurtlarının dediği olur.Zararıda 80 milyon öder.
  Cevapla
 • Bozok yaylası 3 ay önce Şikayet Et
  3 4 maaş alanlar mutsuzmuş, şükretmeyi kendinden daha zor şartlarda yaşayanlara bakmadığı için olabilir mi. Elhamdülillah diyelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle