Bakanlık açıkladı: 100 bin liralık hibe desteği verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, "Uzman Eller Projesi" kapsamındaki üreticilerin hayvansal ve bitkisel üretim, su ürünleri ve yöresel ürünler ile tıbbi aromatik bitki üretimine yönelik projelerine 100 bin liraya kadar hibe desteği verecek.

Bakanlık açıkladı: 100 bin liralık hibe desteği verilecek
Bakanlık açıkladı: 100 bin liralık hibe desteği verilecek
GİRİŞ 02.06.2021 09:54 GÜNCELLEME 02.06.2021 09:54
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 2022-2024 yıllarında kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden ve meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun olanların mahallinde uygulayacağı projeler hibe ödemesinden yararlanabilecek.

Kararla, ilgili bölümlerden mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak, bu sektörlerde girişimciliği destekleyerek söz konusu faaliyetlerin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini artırmak ve sürdürülebilir yatırımları desteklemek amaçlanıyor.

100 BİN LİRAYA KADAR HİBE ÖDEMESİ

Hayvansal ve bitkisel üretim, su ürünleri ve yöresel ürünler ile tıbbi aromatik bitki üretimine yönelik projeler ve bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler destekten yararlanabilecek.

Uygulanacak projelere 100 bin liraya kadar hibe ödemesi yapılacak. Proje bütçesi katma değer vergisi hariç hazırlanacak. Hibe ödemesi yapılabilmesi için hibe sözleşmesi imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması şartı aranacak.

Karar kapsamında uygulanacak projelere yapılacak ödemeler için gerekli kaynak Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'ndan karşılanacak ve Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek.

DESTEKLEMEDEN YARARLANAMAYACAKLAR

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmayan kişiler desteklerden yararlanamayacak. Hak sahipleri, verilen hibe desteklemesinden sadece bir kez faydalanabilecek.

Aynı proje konusunda Tarım ve Orman Bakanlığının diğer hibe programlarından yararlanan kişiler de bu desteklemeden yararlanamayacak.

Kara esasların uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Tarım ve Orman Bakanlığınca çıkarılacak tebliğle belirlenecek.

Bakanlık, destek ödemeleriyle ilgili hususların denetimini sağlayacak tedbirleri almaya da yetkili olacak.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • izmir-doğru söyler 2 yıl önce Şikayet Et
  kendi ülkemizde zincir marketler alışveriş merkezleri internet satışlar: trendyol-getir-vs çoğu yabancı ingiliz-israil-amerikalı iş adamları satın alıp pasta dilimini bunlar paylaşıyor.ülkenin kendi adamları esnaf satışlarını her geçen gün kaybediyor.kuşadası alışveriş merkezi israil ortaklı a 101 ingiliz ortaklı ilerde bütün tarım ürünleri fabrikalaşıp yabancılaşacak adamlar tarlada ürünü 1 yıl önceden alıp parasını verecek sadece satıcı çifçi önceden para etmeyen ürünü 2 katına satacak sonra bütün millet ürünleri 2 katına yiyecek her şey yabancıların eline geçecek
  Cevapla
 • Ükeci 2 yıl önce Şikayet Et
  2022-2024 Neden bu tarihler?
  Cevapla
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  2025-2026 sizin için uygun mu. Tuhaf tuhaf yazmayın.
  Cevapla
 • said 2 yıl önce Şikayet Et
  Demekki birileri bu alana yönlendiriliyor. Yanlış işi ehline vermek lazım! Bu arada Ak partiliyim.
  Cevapla
 • Salih 2 yıl önce Şikayet Et
  Oylar icin olabilir
  Cevapla