İTO Başkanı Avdagiç: Adeta ilaç gibi geliyor

Normalleşmenin ekonomiye adeta ilaç gibi geldiğini belirten İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "1 Haziran; halkımıza da, işletmelerimize de yeni bir milat olsun" ifadelerini kullandı.

İTO Başkanı Avdagiç: Adeta ilaç gibi geliyor
İTO Başkanı Avdagiç: Adeta ilaç gibi geliyor
GİRİŞ 01.06.2021 12:06 GÜNCELLEME 01.06.2021 12:14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan haziran ayı kademeli normalleşme adımlarını değerlendiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, söz konusu adımların özellikle hizmetler sektörü için dört gözle beklenen bir gelişme olduğunu aktardı.

İş dünyası olarak haziran ayı normalleşme kurallarına göre açılmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Avdagiç, şunları kaydetti: "Normalleşme ekonomiye adeta ilaç gibi geliyor. Kapalı kaldıkça kaybediyoruz, açıldıkça ekonominin çarkları da açılıyor. 1 Haziran; halkımıza da, işletmelerimize de yeni bir milat olsun. Bir daha kapanmamak için işletmelerimizin COVID-19'la açık açık mücadele dönemi başladı. Yeme-içme yerleri 07.00 ila 21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek. Bu karar işletmelerimize pandemide soluk aldıracak. Haziran ayı boyunca sokağa çıkma saatlerinin uzatılmasını ve cumartesi ile ilgili gündüz sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılmasını son derece olumlu buluyoruz."

KARTLI HARCAMALAR 18 MİLYAR LİRAYA GERİLEDİ

Kısıtlamaların işletmeler üzerinde olumsuz etkileri olduğunu aktaran Avdagiç, geçen ay uygulanan kapanmada kartlı harcamaların 18 milyar liraya kadar indiğini, açıldıkları ilk hafta ise bu tutarın 29 milyar lirayı aştığını bildirdi.

Avdagiç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı haziran ayı normalleşme adımlarının, eş zamanlı gerçekleştirileceği bildirilen aşı seferberliği ile çok daha anlamlı hale geldiğini belirterek "Haziran ayında işletmelerimizin hedefi, hızlı bir ilk doz aşılama eşliğinde COVID-19 öncesi döneme yaklaşmak." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Şekip Avdagiç
YAZDIR