Türkiye adımlarını beş yıl önce attı: Stratejik ürünler artık ithal edilmiyor

Savunma sanayisi sektöründe Türkiye'nin de dikkat çekici bir oyuncu olacağını ifade eden Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, son olarak Avrupa Birliği ve NATO üyesi bir ülkeye SİHA satışı yapılmasının ise bu süreçte en önemli adımlardan biri olduğunu vurgularken, Türkiye'nin özellikle stratejik ürünleri ise artık ithal etmediğini ve bu yönde çalışmaların ise 5 yıl öncesinde bugünler öngörülerek başlandığını açıkladı.

Türkiye adımlarını beş yıl önce attı: Stratejik ürünler artık ithal edilmiyor
Türkiye adımlarını beş yıl önce attı: Stratejik ürünler artık ithal edilmiyor
GİRİŞ 30.05.2021 16:40 GÜNCELLEME 30.05.2021 16:40
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk savunma sanayisi ürünlerinin kalitesi ve operasyonel gücü konusunda artık hiçbir tereddüt olmadığını, saha başarılarının, satışlarında çok önemli rol oynadığını bildirdi.

Demir, yaptığı açıklamada, savunma sanayisinin sürdürülebilirliğinin büyük ölçüde ihracata bağlı olduğunu söyledi.

SİDA İLK ADIMI ATTI

Türkiye'nin savunma sanayisi ihracatında iddialı hedefleri olduğuna işaret eden Demir, "Hedeflerimizi hayata geçireceğimize inanıyoruz. En başarılı örneklerimizden birisi olan silahlı insansız deniz araçlarımız (SİDA) ilk adımı attı. Ürünlerimizin saha başarıları, satışlarında çok önemli rol oynuyor." dedi.

DÖRDÜNCÜ ÜLKEYE SATIŞ

Demir, Bayraktar TB2 SİHA'ların Ukrayna, Katar ve Azerbaycan'dan sonra Polonya semalarında da uçacak olmasına değinerek, Avrupa Birliği ve NATO üyesi bir ülkeye SİHA satışı yapmanın önemli bir durum olduğunu vurguladı.

Polonya'nın ön yargısız değerlendirme yaparak ve iki ülke arasındaki tarihi ilişkileri göz önünde bulundurarak bu alımı gerçekleştirdiğini aktaran Demir, şöyle devam etti:

DOSTANE VE İYİ NİYETE DAYALI

"Ürünlerimizin kalitesi ve operasyonel gücü konusunda artık hiçbir tereddüde mahal yok. Bu alım çok hızlı oldu. Temaslarımızın başlamasıyla alım arasındaki süre çok kısaydı. Bu da bizi ne kadar yakından izlediklerini, ürünlerle ilgili bilgi sahibi olduklarını ve ön yargısız hareket ettiklerini gösterdi. Bu anlamda kendilerine hem Türkiye'ye olan dostlukları hem de gösterdikleri irade açısından teşekkür ediyoruz. Bu attıkları adımın kendilerine çok büyük bir katkı sağladığını görecekler. Türkiye'nin savunma sanayisi konusundaki iş birliği modelleri başka hiçbir ülkenin öneremeyeceği kadar açık, dostane ve iyi niyete dayalı."

"Bize ambargo koydular ondan sonra aklımız başımıza geldi, yerlisini üretmeye başladık." düşüncesinin tam olarak doğru olmadığını dile getiren Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu iradeyle bugünlerin geleceğini beklediklerini ifade etti.

Demir, "İHA kamerasını vermediler biz de hemen başladık" diye bir durumun da söz konusu olmadığına dikkati çekerek, "İHA kameraları konusunda önümüze engel çıkabileceği düşüncesiyle 5-6 yıl öncesinden çalışmalara başladık. Diğer alanlarda da öyle. Bize engel koydukları herhangi bir ürünün yerine yerlisini koyabilmek zaten birkaç haftada olabilecek işler değil. Özellikle stratejik ve teknolojik alanlarda engeller olabileceğini öngörüyoruz." diye konuştu.

Demir, Türkiye'nin özellikle teknolojik ve stratejik alanlarda bağımsız olması gerektiğini kaydetti.

"ÖZELLİKLE STRATEJİK ÜRÜNLERİ ARTIK İTHAL ETMİYORUZ"

Bu alanlarda maliyetin ikinci üçüncü planlarda kaldığını, bağımsızlığın daha önemli olduğunu anlatan Demir, şöyle konuştu:

"Bu nedenle stratejik olarak gördüğümüz her konu üzerinde çalışıyoruz. Şu veya bu konuda çıkarılabilecek herhangi bir engeli bugün olmazsa yarın aşarız. Türkiye'nin bağımsız politika oluşturmasında en büyük gücü, savunma sanayisi, bağımsızlığı. Özellikle stratejik ürünleri artık ithal etmiyoruz. Ayrıca bu ürünlerin ihracatını artırarak maliyetlerini azaltmayı amaçlamamız gerekiyor çünkü sürdürülebilirliğin bir ayağı da ekonomiklik. Bazı konularda her türlü maliyeti göze alabilirsiniz ama bu çok geniş bir alanda sürdürülebilir değildir."

Demir, yıllardır bazı ülkeler tarafından domine edilen savunma sanayisi sektöründe Türkiye'nin de dikkat çekici bir oyuncu olacağını ifade etti.

Savunma Sanayii Başkanlığının teknolojiyi takip eden ve güvenlik güçlerine çözümler sunan bir yapıda olduğunu aktaran Demir, savunma sanayisi sektörünü destekleme ve canlı tutmanın yanı sıra geleceği inşa etmeye çalıştıklarını belirtti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 28
 • Cevdet 3 yıl önce Şikayet Et
  İdarecilik geleceği görebilmektir. Tebrikler. Türkiye size minnettar.
  Cevapla
 • Selam 3 yıl önce Şikayet Et
  İhracı da stratejik anlamda elden bırakmayalım...... elbette para kazanılacak; aselsan, Roketsan, vs. Araştırma geliştirme, yapımı bedava değil..... kendi teknolojik silahlarımızla vurulmayalım
  Cevapla
 • Oğuzhan58 3 yıl önce Şikayet Et
  Selçuk Bayraktar yaptığı uçağı paylaşıyor 20 bin kişi beğeniyor. Ekrem İmamoğlu yapmadığı metroyu paylaşıyor 150 bin kişi beğeniyor.
  Cevapla
 • İstanbullu 3 yıl önce Şikayet Et
  Muhalefet ama saman diyor. İktidar insansız teknoloji üretip ihraç ediyor. Birinin kafasında saman diğerinde teknoloji var. Eee bu durumda 2023 seçim sonuçları sizce ne olur?!
  Cevapla
 • zafer42 3 yıl önce Şikayet Et
  Sükür,bundan sonra disariya Gebe deyiliz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle