Erdoğan müjdeyi vermişti! İki günde yüz binlerce vatandaş başvurdu

Esnafa yönelik hibe desteğine iki günde 565 bin kişi başvurdu. 455 bin esnaf 3 bin TL için, 110 bin esnaf ise 5 bin TL için müracaat etti. Toplam 1.4 milyon esnafa 4.6 milyar lira destek verilecek.

Erdoğan müjdeyi vermişti! İki günde yüz binlerce vatandaş başvurdu
Erdoğan müjdeyi vermişti! İki günde yüz binlerce vatandaş başvurdu
GİRİŞ 29.05.2021 09:46 GÜNCELLEME 29.05.2021 09:47
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın salgın nedeniyle ekonomik zarar gören esnafa yönelik açıkladığı hibe desteğine iki günde 565 bin başvuru geldi. Bu listedeki 455 bin esnaf 3 bin lira, 110 bin esnaf da 5 bin lira hibe alacak.

Yapılan başvuruların parasal değeri 1.9 milyar liraya ulaştı. Hibe desteğine başvuruları 23 Haziran akşamına kadar sürecek, bugün kimlik numarasının son rakamı 8 olanlar başvurusunu yapabilecek.

4.6 MİLYAR LİRA SAĞLANACAK 

Ticaret Bakanlığı tarafından iki ayrı grup halinde 1 milyon 384 bin esnafa 4.6 milyar lira destek sağlanacak.

Daha önce 3 ay biner lira gelir kaybı desteği alanlar dördüncü ay için de bin lira aldıktan sonra hibe desteğine başvurabiliyor.

İki grup halindeki destekten 235 bin esnafın 5 bin lira, 1 milyon 150 bin civarında esnafın da 3 bin lira alması bekleniyor. Hibe desteğinden 340 ekonomik faaliyet, meslek grubu yararlanacak.

Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda "www.turkiye.gov.tr" internet adresi üzerinden yapılabiliyor. Başvurunun uygun bulunması durumunda banka hesabına destek ödemesi gerçekleştirilecek. Bankaya aktarılamayan bedeller serbest ödeme yöntemiyle verilecek.

KESİNTİSİZ DESTEK 

Esnafa salgın döneminde verilen destekler gelecek dönemde de devam edecek. Bu kapsamda, lokanta, restoran, kafe, kıraathane ve spor salonu gibi birçok alana yönelik 1.500 lira sigorta prim desteği bu ay sonuna kadar sürdürülecek.

Gelir kaybı, kira ve ciro kaybı desteklerinde başvurular halen alınıyor. Söz konusu destekler için son başvuru tarihi 31 Mayıs olarak belirlenmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı son verilere göre, 400 bin firmanın, 8 milyon vatandaşın, 848 bin esnafın yararlandığı uygun maliyetli kredilerin toplamı 315 milyar lirayı geçti.

Esnafın, mükelleflerin, kredi kooperatiflerinin vergi ve sigorta primi ödemeleri ile ertelenen borç tutarı bu yılın sonunda 219 milyar lirayı bulacak. Gelir kaybı desteğinden 1 milyon 35 bin 265 kişi yararlandı.

YURT DIŞINDAKİ ÖĞRENCİLER DE YARARLANABİLECEK 

Meclis'te görüşülen yapılandırma paketinin kapsamı genişletilerek yurt dışında öğrenim görenlerin borçları da kapsama alındı. Hesaplanan borç, ilgilinin durumu ve ödenmesi gereken meblağ dikkate alınarak azami 5 yıla kadar taksitlendirilebilecek.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yasa teklifi ile üniversite mezunu 5 milyon kişinin öğrenim kredisi borcuyla ilgili önemli kolaylıklar sağlandı.

Öğrencilik zamanlarında kullanılan öğrenim kredisinin borçları yeni yapılandırma ile küçük taksitlerle ödenebilecek. Mezunlar, yıllardır faizle biriken borçlarından küçük bir farkla kurtulabilecek.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 11
 • van 2 yıl önce Şikayet Et
  Seyyar satcıyım. Şimdiye kadar hiç bir yardım almadım. Çünkü adıma kaldığım toprak evin tapusu varmış.
  Cevapla
 • Kazım 2 yıl önce Şikayet Et
  Başvuranların bir an önce degerlendirilip ödemelerinin yapılmasını rica ediyorum. Çünkü borçlar büyüyor. Hemen alabilirsek borcumuz artmamıs olur sayın cumhurbaskanim.
  Cevapla
 • Emre can 2 yıl önce Şikayet Et
  ekranlarda söylenenle uygulama cok farklı bende almıyorum bir esnaf olarak kafe sahibi olarak ekranlarda davulcu zurnacı herkese verilecek dendi seyyar satıcıya kadar sayıldı uygulamaya gelince bir cok insan mağdur bir cok esnaf Bağkur stopoj SGK vergi bir sürü fatura Allah tüm kardeşlerimizin yardımcısı olur.
  Cevapla
 • Ahmet Yılmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir caddede 8 tane cafe var. 5'i limited olduğu olduğu için alamıyor, diğer 3'ü şahıs olduğu için alabiliyor. Ama pandemi şartlarından hepsi aynı şekilde etkilendi. Bu hak mı şimdi? Adamların suçu limited olmak mı? Onlar vergi vermiyor mu? Onların aileleri yok mu? Bu düpedüz haksızlık hem de en alasından.
  Cevapla
 • Urfa 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynı sektörde birkaç farklı faaliyet kodu var.kimisi alıyor kimide muaf.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle