Ülke dünyaya böyle duyurdu: Türkiye'yi örnek alarak yaptık

Fas yeni ekonomik kalkınma programını Türkiye'nin tecrübesini örnek alarak hazırladı. Fas Kalkınma Komitesi Başkanı Şekib Bensumi, ülkenin yeni ekonomik programı hazırlanırken Türkiye'nin tecrübelerinden de faydalanıldığını açıkladı.

Ülke dünyaya böyle duyurdu: Türkiye'yi örnek alarak yaptık
Ülke dünyaya böyle duyurdu: Türkiye'yi örnek alarak yaptık
GİRİŞ 28.05.2021 09:11 GÜNCELLEME 28.05.2021 09:59
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Fas'ta 2035'e kadar planlanan yeni ekonomik kalkınma programının detayları açıklandı.

Fas Kalkınma Komitesi Başkanı Şekib Bensumi başkent Rabat'ta düzenlediği basın toplantısında, ülkenin yeni ekonomik programı hazırlanırken Türkiye'nin tecrübelerinden de faydalanıldığını belirtti.

Bensumi açıklamasında, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde özel şirketlerin ekonominin gelişmesine katkısının büyük olduğunu ifade etti.

Bensumi, "Örneğin, özel bir şirket ülkenin (Türkiye) toplam ihracatının yüzde 10'una katkıda bulunuyor. 2 binden fazla patente sahip." dedi.

Fas'ta kamu ve özel sektör arasında ortak bir politikanın hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Bensumi, ülke ekonomisine verimli bir şekilde katkıda bulunmak için yurt dışına ihraç edilen ürünlerin üzerine 'Fas'ta üretilmiştir' ibaresinin yazılmasının gerektiğini belirtti.

Öte yandan Fas'ta enerji ücretleri konusuna da değinen Bensumi, ülkede elektrik fiyatının kilovatsaat başına 0,12 dolara ulaştığını, bu fiyatın Fransa ile aynı seviyede olduğunu ancak Türkiye'de 0,07 doları geçmediğini bildirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • uquraslan 3 ay önce Şikayet Et
  sen sedat pekeri nie bae ye verdiğini açıkla fas
  Cevapla
 • sami 3 ay önce Şikayet Et
  elektrik vs faturalarin pahaliligindan sikayet edenler iyi okusun ! turkiyede 0,7, fransada ise 0,12 o da onca nukleer santraline sahip olmasina ragmen.( fransa.elektrigin neredeyse 100 de 100 une yakini nukleerden elde ediyor ve ihracte ediyor.. )
  Cevapla
 • haluk 3 ay önce Şikayet Et
  cok dogru.!
  Cevapla
 • Sivasspor 3 ay önce Şikayet Et
  Dediği şirket koç holding.
  Cevapla