Sabri Ülker Bilim Ödülü Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar’ın!

Sabri Ülker Bilim Ödülü, Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar’a verildi.

Sabri Ülker Bilim Ödülü Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar’ın!
Sabri Ülker Bilim Ödülü Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar’ın!
GİRİŞ 27.05.2021 09:45 GÜNCELLEME 27.05.2021 09:45

Sabri Ülker Bilim Ödülü Töreni, metabolizma alanında uzman bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşen Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nda gerçekleştirildi.

Harvard Üniversitesi bünyesinde genetik ve kompleks hastalıklar üzerine araştırmalar yapan Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi ile iki yılda bir gerçekleştirilen sempozyumda düzenlenen törende, Sabri Ülker Bilim Ödülü, Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar’a verildi.

ALİ ÜLKER: “BAĞIMSIZ BİLİMSEL ARAŞTIRMALARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Akademi, iş dünyası ve medyadan özel davetlilerin katılımıyla gerçekleşen dijital sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, “Bu ödülle, Türk bilim dünyasını ve genç Türk bilim öğrencilerini uluslararası alanda desteklemeye devam ettiğimiz için gurur duyuyoruz. Ülkemizde yapılacak mevzuat değişiklikleriyle bağımsız bilimsel araştırmaların gelişmesine imkan sağlamak ve ekosistemi desteklemek mümkün. Bu değişikliklerle, üniversitelerin yanı sıra bağımsız araştırmaların önü açılabilir böylelikle ülkemiz adına bilimsel verimlilik daha da arttırılabilir” dedi.

HOTAMIŞLIGİL: “GENÇ TÜRK BİLİM İNSANLARINI TEŞVİK ETMEK İSTİYORUZ”

Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil de, hayallerinin tüm dünyada geleceğin yıldızları olacak genç Türk bilim insanlarını teşvik etmek ve hem birbirleri hem de ülkemiz ile bağlantıları güçlü olan etkin bir bilim ağı oluşturmak olduğunu belirtti. Hotamışlıgil, “Geleceğimizin güvencesi ve insanlığın refahı için önemli yapı taşlarından biri bilimsel yetkinlik. Bilim Ödülü kazanan genç bilim insanlarının şimdiden müthiş başarılara imza attılar. Elif Nur Fırat Karalar’ın örnek bir bilim kadını ve rol model olarak bu seçkin gruba katılmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum ve kendisinin de katılımı ile güçlenerek, ortak düşlerimize bir adım daha yaklaştığımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞMALARIMIN GELECEĞE IŞIK TUTACAK ARAŞTIRMALARA İLHAM KAYNAĞI OLMASINI DİLİYORUM”

Törende konuşan 2021 yılı kazananı Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar ise, “Bu ödüle layık görüldüğüm için çok mutluyum. Çok değerli jüri üyeleri başta olmak üzere herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ödüle layık görülen çalışmalarımın geleceğin bilim insanlarına ışık tutacak araştırmalara ilham kaynağı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Bilimsel kariyerine Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında devam eden Doç. Dr. Karalar, yaptığı çalışmalarla hücre bölünmesi ve iletişiminde kritik rol oynayan sentrozom ve silyum olarak bilinen hücre yapılarının nasıl oluştuğuna ve görev yaptığına cevap aradıklarını bildirdi.

Ulaşacakları cevapların bu yapılarda oluşan bozuklukların tanı ve tedavileri için yeni metotlar geliştirilmesine imkan sağlayacağına inandıklarını belirten Karalar ve ekibi, aynı zamanda, ödüle layık görülen çalışmalarında böbrek bozuklukları, körlük, obezite ve diyabet gibi gelişimsel ve metabolik bozuklukların nedenlerini belirleyerek bu hastalıkların tanı ve tedavilerine yön vermeyi hedeflediklerini kaydettiler. Karalar aynı zamanda, ERC, EMBO Installation Grant ve Young Investigator Program, Royal Society Newton Advanced Fellowship ve TÜBİTAK’ın desteklediği çalışmalarını ‘Hücre İskeleti Araştırma’ laboratuvarında sürdürüyor.

METABOLİZMA VE YAŞAM SEMPOZYUMU

Bilim dünyasında yaşanan gelişmelere yer verilen sempozyumda, metabolik hastalıkların moleküler ayrıntılarının çözümü ve bu bulguların metabolik hastalıkların tedavisi ile önlenmesinde kullanılması konuları bilim insanlarınca tartışıldı. Sempozyumun konuşmacıları arasında kromozomlardaki DNA sarmalının temel birimi olan nükleozomu keşfeden ve çalışmalarıyla Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi olan Roger Kornberg’ın yanı sıra alanında uzman bilim insanları konuşmacı olarak yer aldı.