Başkan Erdoğan müjdeyi vermişti! 40 tane daha açılacak...

Başkan Erdoğan'ın yakında yeni petrol ve gaz müjdesi gelebileceğine yönelik sinyali gözleri denizlere çevirdi.

Başkan Erdoğan müjdeyi vermişti! 40 tane daha açılacak...
Başkan Erdoğan müjdeyi vermişti! 40 tane daha açılacak...
GİRİŞ 21.05.2021 07:35 GÜNCELLEME 21.05.2021 15:40
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Başkan Erdoğan'ın yakında yeni petrol ve gaz müjdesi gelebileceğine yönelik sinyali gözleri denizlere çevirdi. Sondaj ve sismik araştırma yapılan Karadeniz’de 40 kuyu daha açılacak

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Doğu Akdeniz ve Karadeniz'de süren sondaj çalışmalarında yakında müjdeler alınabileceği sinyalini vermesinin ardından gözler bir kez daha denizlerdeki çalışmalara çevrildi.

Sondaj ve sismik araştırma gemileri bir yandan Karadeniz'de yeni kuyular açmayı sürdürürken, bir yandan da Doğu Akdeniz'de gemiler harıl harıl çalışıyor.

ÇALIŞMALAR TAM GAZ SÜRÜYOR

Gözlerin çevrildiği çalışmalar ise hem Karadeniz'de hem de Doğu Akdeniz'de tam gaz devam ediyor. Bu kapsamda Fatih'in 405 milyar metreküplük bir doğalgaz keşfine imza attığı Sakarya Gaz Sahası'nda, saha geliştirme ve üretim çalışmaları sürüyor.

Tuna-1'deki keşfin ardından bölgede Türkali-1, Türkali-2 ve Amasra-1 kuyuları açıldı. Fatih'in kazdığı kuyuların, kuyu testlerini ise Kanuni Sondaj Gemisi yapacak.

Kanuni, 5 Mayıs'ta Filyos Limanı'ndan demir aldıktan sonra ilk kuyu testini yapacağı Türkali-2 kuyusuna ulaşmıştı. Bölgede Fatih'in açacağı diğer kuyuların, tamamlama işlerini de Kanuni yapacak.

AMASRA-1'DE ÇALIŞILIYOR

Fatih Sondaj Gemisi'nin çalışmaları takvime uygun ilerlemeye devam ederken, Amasra-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına devam ediyor. Fatih burada son kuyu derinliğine ulaşırken, formasyon değerlendirme testleri ise devam ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bir yandan da Karadeniz gazının ilk fazını Cumhuriyetin 100. yılına yetiştirmeye çabalarken, Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in de daha önce ifade ettiği gibi bölgede 30-40 kuyu daha açılması planlanıyor.

Başkan Erdoğan, 19 Mayıs'ta gençlerle bir araya geldiği programda, 5 adet sondaj ve sismik araştırma gemisinin çalışmalarında yakında müjdeler gelebileceğini söylemişti.

ERTUĞRUL GAZİ TÜRKİYE'YE ULAŞTI
Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğini artıracak Ertuğrul Gazi Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma (FSRU) Gemisi de geçtiğimiz ay Türkiye'ye ulaştı ve Hatay/Dörtyol Limanı'na demirledi.

Ertuğrul Gazi FSRU gemisi 170 bin metreküp LNG depolama kapasitesine sahip. Gaz formundaki miktarı 102 milyon metreküpe eşit. Ertuğrul Gazi günde 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesiyle, dünyada gazlaştırma kapasitesi en yüksek gemilerin başında geliyor.

Gemi son teknoloji gazlaştırma altyapısına sahip.

YAVUZ GEMİSİ BAKIMDA

Yavuz Sondaj Gemisi'nin bir sonraki sondajı için Mersin Taşucu Limanı'nda periyodik bakımları ise devam ediyor.

Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi Karadeniz'de, MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi ise Doğu Akdeniz'de sismik tarama çalışmalarına devam ediyor.

ETİKETLER
Ege
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • izmir-doğru söyler 2 ay önce Şikayet Et
  40 tane petrol kuyusu değil 400 tane kuyuda petrol bulsak 1 tl ye çıkarma maliyeti olsa vergiler ötv-kdv.özel tüketim vergisi artı kar 5 tl den aşağı asla düşmez
  Cevapla
 • Ramazan 2 ay önce Şikayet Et
  Yüksek rezervi ve kalitesi olan bir kuyu yeterli. 40 kuyuya gerek yok. Öyle olursa maliyet 1 TL nin çok altında olur ve ÖTV ye de gerek kalmaz. Elinde satacak bolca malın olsa ÖTV alıp fiyatı yüksek tutmazsın. Yeter ki bulup çıkaralım.
  Cevapla
 • Metin 2 ay önce Şikayet Et
  Hayatınız bedava olsun istersiniz izmirli. Devlet size yaranamaz mahallenin akıllısı hazırı yiyip tüketin mantık bu. Bak enerji ülkenin ekonomik gücünü arttırır insanların alır gücünü arttırır 5lira olsa ne ifade eder paran olduktan sonra arapları işineze geldiği zaman kötülersiniz işinize gelmediği zaman araplar gibi bedava petrol kullanmak istersiniz. Üreten ülke olmak istihdam yaratmak isteyen devletler enerji şart onuda size bedavamı istersin ey izmirli
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 2 ay önce Şikayet Et
  petrolun varili 130 dolar iken 5.5 tl idi 130 dan 60 dolara düştü benzin 5 tl civarıydı petrolun varili 30 dolara düştü yine benzin 4.5. tl idi yüzde 50 indirim olduğunda bile yüzde 5 indiriyorlardı.petrol ülkeye yetecek kadar bulsak maliyeti 1 tl olsa vergi ötv-özel tüketim vergisi alsana 3 tl kdv pompada kar ekle al sana 5 tl olur bunun altında benzin satamayız millet alıştı 5 tl nin altında satmamız ayıp olur
  Cevapla
 • abdurrahman 2 ay önce Şikayet Et
  Vu dünyanin her yerinde ayni Türkiye ile ilgili değil Almanyada da durum Aynidi
  Cevapla
 • Mülayim 2 ay önce Şikayet Et
  Birincisi varilini 60 dolara aldığın petrolü memleket anca 70 dolara üretir, onun için petrolün ucuzlamasi için bir 30 sene lazım, çoğu insan göremez zaten...
  Cevapla
 • petrolcü 2 ay önce Şikayet Et
  chp olaydı benzin, mazot beleş olurdu değilmi? hatta vc de poponu bile onunla yıkardın...
  Cevapla
 • yıldırım 2 ay önce Şikayet Et
  Tam bir mandacı bakış açısı.
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Norvec kendi ürettigi mazotu 16 krondan satiyor, ciftciler zararli gubre ata ata topraga zarar veriyor
  Cevapla
 • Baki 2 ay önce Şikayet Et
  Ben bir çiftçiyim mazota yapılan zamlar kemiklerinizi çatırdatıyor son zam bardağı taşırdı artık tahammül edemiyoruz bir karış toprağı boş bırakmayın diyorsunuz biz otomobil kullanmıyoruz bir depoyla Ardahan'dan Ankara'ya gidebilir insanlar biz bir depoyla tarlayı zor sürüm yapıyoruz Tarım bakanı Cumhurbaşkanını yanlış bilgilendiriyor sayın Cumhurbaşkanımız çiftçileri bizzat dinlemesi lazım mazot gübre desteği yerine ucuz mazot uygulaması olması lazım
  Cevapla
 • Metehan 2 ay önce Şikayet Et
  Çiftçi ucuz aldığı mazotu başkalarına satar toplum eski toplum değil malesef.
  Cevapla
 • Klavye kahramanlari 2 ay önce Şikayet Et
  Çiftçiler 7 /24 çalışmazlar her insan gibi boş vakitleri vardır dinlenebilirler. Haberlerin altına yorum yapabilirler. Sizler gibi klavye başında vakit gecirmezler.:))
  Cevapla
 • Qwx 2 ay önce Şikayet Et
  Sen ağlama yatıyorsun destek kalkıyorsun destek ineğin doğuyor destek ölüyor destek seninki nankörlüğe alası sus...
  Cevapla
 • Metin 2 ay önce Şikayet Et
  Mahallenin akıllısı! Çakma çifci birde seni beğenmiş o beleşci kesime sesleniyorum ben çifciyim ve çok rahatım. Siz muhalef mantığı CHP kafa siz ne anlarsınız çifcilikten sizin çifciliğe benzer yanınız 3dönüm bostan yan gel yat Osman siz bu sunuz beleşci kafa
  Cevapla
 • sezayi 2 ay önce Şikayet Et
  mazot desteğini alınca zaten ucuzlamış olmuyormu acaba....burda laf olsun diye konuşuyon .....klavye başında çiftçinin ne işi var....sen çiftçi bile değilsin....NOKTA....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle