Ev ve araba alım satımında yeni dönem resmen başlıyor

Bakanlık konut ve araç alım satımında en önemli sorunlardan birini ortadan kaldırmak için düğmeye bastı.

Ev ve araba alım satımında yeni dönem resmen başlıyor
Ev ve araba alım satımında yeni dönem resmen başlıyor
GİRİŞ 18.05.2021 12:17 GÜNCELLEME 21.05.2021 16:27
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

TBMM’de milletvekillerine yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanı İzzet Başara, “Taşınmaz, motorlu taşıt değerleme ve muhasebe alanlarında tüzel kişi bilirkişilik uygulaması başlıyor. Kurumsal bir yapıda bu raporlamaların sağlanması mağduriyetleri giderecek, birbirinden tutarsız raporlamaların önüne geçilecektir” dedi. Tüzel bilirkişilikte Adalet Bakanlığı’nın Vakıf Gayrimenkul Değerleme AŞ’yle Ankara’da pilot uygulama başlattığını söyleyen Başara, “Çok güzel sonuçlar da alıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bunu ülke genelinde yaygınlaştırıp resmî listelere de, tüzel kişileri de özellikle başta bu üç alanda kazandıracağız” diye konuştu.

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye’de müstakil bir Bilirkişilik Kanunu’nun 24 Kasım 2016’da yürürlüğe girdiğini hatırlatan Başara, “2017 yılında ilk kez 7 bölgede bilirkişilik bölge kurullarımız kuruldu ve 2017-2020 yılları arasında toplam 2 bin 904 bilirkişi sistemden çıkarıldı. Kanunla, temel etik ilkelere aykırı, güven duygusunu sarsıcı tutum, davranışlar içerisinde bu faaliyeti yürüten... Rüşvettir, emniyeti suistimaldir, zimmettir, bu tarz suçlamalara maruz kalındığında buna ilişkin yaptırımlarla derhâl müdahale ediliyor” ifadelerini kullandı. Bilirkişilik için görevlendirme rehberi çalışmasına başladıklarını ifade eden İzzet Başara, “Bunu UYAP’a entegre edeceğiz” dedi.

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 17
 • mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Yapılan işlem değerleme işinin SPK lisanslı kişiler tarafından değil SPK lisanslı kişileri çalıştıran kurumlar tarafından yapılmasının önünü açmaktır. Bunun sağlayabileceği muhtemel fayda, raporun değerleme şirketi yetkililerince ön denetime sokulması ve farklı bir formata kavuşması olabilir. Ya da bu uygulamanın amacı bireysel uzmanları ekarte etmek isteyen ve kendilerine alan açmaya çalışan değerleme şirketleri de olabilir. Amaç her ne ise değerleme lisansı olan bilirkişilerin bu lisanslarını UYAP üzerinden işlemelerinin önü zaten pandemi vd gerekçelerle 2 yıldır kapanmış idi. Demek ki sebep yeni uygulamaymış.
  Cevapla
 • kayserili 4 ay önce Şikayet Et
  ben evimi hemen satıp nakde çevireceğim ucuza veremem bu nasıl bir iş mal benim değilmi? yoksa bilir kişininmi?
  Cevapla
 • Angaralı 4 ay önce Şikayet Et
  Kayserili yine memleketinin hakkını vermiş ucuza selam bile vermezsiniz biliyoruz
  Cevapla
 • Akl 4 ay önce Şikayet Et
  Bilir kişiyi bırakın ödemeyi banka üzerin den yapil sin
  Cevapla
 • Sinan KOÇ 4 ay önce Şikayet Et
  Bir taşınmaz alacaksın seni kandırmak istediler diyelim, gerçek değeri yüzbinlira iken sana burası bir milyon dediler, kandırmaya çalıştı veya kandırdı, bunun için değer ölçüm için yasa çıktı bulunduğun bölgexe ki bilirkişiye ölçüm için gerekli ücreti ödüyorsun oda taşınmazın gerçek değerini sana söylüyor ve kazıklanmıyorsun, fakat bak 2 bin 904 sahtekar bilirkişi varmış şikayet üstüne devlet onları fes etmiş, ALLAH cc sahtekara fırsat vermesin
  Cevapla
 • Yassıadalı. 4 ay önce Şikayet Et
  İşine gelmeyen anlamaz...!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle