Çalışanlar dikkat! Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz...

Emeklilik için gereken gün sayısını tamamlamış olan ve çalışmaya devam eden kişiler istedikleri zaman işten ayrılıp kıdem tazminatını alabiliyor.

Çalışanlar dikkat! Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz...
Çalışanlar dikkat! Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz...
GİRİŞ 18.05.2021 09:34 GÜNCELLEME 18.05.2021 09:34
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Yaş dışında emeklilik için gerekli olan prim gün süresi ile sigortalılık süresini tamamlayanların kıdem tazminatını alabilmeleri için üç farklı şart söz konusu.

Öncelikle 8 Eylül 1999’dan önce ilk kez sigortalı olup da 15 yıl 3600 gün sigortalılık süresini dolduran yani yaş dışındaki emeklilik şartlarını yerine getiren işçiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını temin ederek işverene verip, istifa ederse kıdem tazminatı alabiliyor.

8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olanların önünde ise iki seçenek var. Birincisi, 25 yıl sigortalılık süresi ve 4.500 gün prim. Bu şartı tamamlayan kadın 58, erkek 60 yaşında emekli olur.

İkincisi ise 7.000 gün prim ödeme süresi. 7.000 günü tamamlayan kadınsa 58, erkekse 60 yaşını tamamlamak koşuluyla emekli olabiliyor. Dolayısıyla burada sigortalılık süresi aranmıyor. 19 yıl 5 ay 10 gün prim ödeyenler SGK’dan yazı alıp çalıştığı yerden istifa ederek kıdem tazminatını yasal olarak alabilir.

YAZILI TALEPLE İŞİ GARANTİYE ALIN

7000 günle kıdem konusu çok fazla bilinmediği için bazen başvuru yapılan kurumlarda ‘25 yıl sigortalılık süresi gerekir’ şartının öne sürüldüğünü ifade ediliyor. İşi şansa bırakmamak için yazılı talepte bulunup yazılı cevap almakta fayda var. Özetle 25 yıl 4500 gün veya 7000 gün prim şartlarından hangisi önce tamamlanırsa ona göre kıdem hakkı doğar. İşten çıkarma yasağını olduğu dönemde de bu haklar kullanılabiliyor.

YORUMLAR 10
 • Millet 2 yıl önce Şikayet Et
  Devletin kendiside isveren oldugu icin her turlu yasalari kendilerine cikarirlar olan garibana olur her sekilde kilifina uydururlar isci ezilmeye mahkum bana isveren olmadik birtane milletvekili gosterin o yuzden..
  Cevapla
 • Vatandaş 07 2 yıl önce Şikayet Et
  Beden işçisi 25 yıl nasıl dayanıp ta çalışacak demirden olsa dayanmaz mezarda mı emekli olacaz
  Cevapla
 • Ahmed 2 yıl önce Şikayet Et
  35 yaşında emekli olanlara ve onlara bu yolu açan Demirel’e soracaktınız bunun hesabını...
  Cevapla
 • 7777 2 yıl önce Şikayet Et
  İşyeri tazminatı vermiyor ki alalım
  Cevapla
 • Faruk 2 yıl önce Şikayet Et
  Yoksa canını mı alacak
  Cevapla
 • beta 2 yıl önce Şikayet Et
  Çalışma bakanlığına bildir kuruşuna kadar alırsın
  Cevapla
 • uquraslan 2 yıl önce Şikayet Et
  bu yeni bişey değilki biliyoruz zaten
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Stajyer girişi 98 yılı olanlar nasıl Yapacak
  Cevapla
 • Hakan123 2 yıl önce Şikayet Et
  Stajerlik emeklilik içinde sayılmıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle