ABD onay verdi! Türkiye'den Filipinler'e yeni ATAK satışı!

ABD, Türkiye’nin Filipinler’e T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatı gerçekleştirmesi için gerekli ihracat izinlerini onayladı.

GİRİŞ 17.05.2021 15:50 GÜNCELLEME 17.05.2021 19:21
Bu Habere 303 Yorum Yapılmış

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, 07 Aralık 2018 tarihinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Filipinler Hava Kuvvetlerinin (PAF) Taarruz Helikopter ihtiyacı için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini ve ilk etapta 6-8 adetlik alım yapılacağını bildirmişti.

Buna müteakiben ise yine 2018 yılının Aralık ayında, Türkiye ile Filipinler arasında, T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin satışına yönelik bir mutabakat muhtırası (MoU) imzalanmıştı.

Türk SİHA'larını almak için harekete geçtiler

Ancak söz konusu satış, T129 ATAK helikopterinde bulunan motor gibi ABD üretimi parçalarla ilgili ihracat izninin beklenmesi sebebiyle bir süre hayata geçememişti. Hatta ABD, arada geçen süre zarfında Filipinler’e AH-64 Apache ve AH-1Z Viper tipi helikopterlerin satışını önermiş ancak Filipinler tarafından bu teklif kabul görmemişti.

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir; Savunma’nın Yıldızı Parlıyor etkinliği esnasında ABD’nin, Filipinler’e ATAK ihracatı gerçekleştirilmesi için gerekli ihracat izinlerini verdiğini açıkladı. Filipinler ilk etapta 10 adetten az T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedariki gerçekleştirecek olsa da program kapsamında opsiyonlar da bulunmakta.

Öte yandan Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan ve 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin satışını içeren 1.5 milyar ABD Doları değerindeki sözleşme de ABD’nin ihraç iznini beklemekte.

TUSAŞ tarafından şu ana kadar Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 60 adetten fazla T129 ATAK helikopteri teslim edildi.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST
YAZDIR
YORUMLAR 303
 • Hikmet güçlü 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim bir an önce kendi yerli ve milli turbo fan ve jet motorlarımızı yapmamız lazım. Kimsenin onayına okeyine ihtiyaç duymamamız lazım
  Cevapla
 • Ben 1 ay önce Şikayet Et
  Yapıldı zate .. bunlar ilk model ATAK lar için elimizde önceden alınmış motorlar var onlarıda kullandıktan sonra ATAK FAZ 2 ler YERLİ MOTOR olacak...Takmayın fazla kafayı....
  Cevapla
 • Karagöz 1 ay önce Şikayet Et
  Abd bu rezilde eder vezirde eder o yüzden aman sözünü dinleyelim bizi bu batma durumundan ancak biden kurtaror gerisi yalan
  Cevapla
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Abd güdümünde ne pahasina olursa olsun cikilmali gerekirse bagimsizlik icin savas yapilmali askerin mi yok seferberlik ilan edin dünyanin her tarafindan milyonlarca asker gelecektir
  Cevapla
 • Şükrü Bahçe 1 ay önce Şikayet Et
  Bu konu bizi aşıyor ise bir yetkili açıklama yapsa daha iyi olur.
  Cevapla
 • Narenciye33 1 ay önce Şikayet Et
  Satış iznini abd veriyorsa senin üretmiş olmanın bir anlamı var mi
  Cevapla
 • sert adam 1 ay önce Şikayet Et
  Okumadan, anlamadan ezbere yorum yapmayın kardeşim... Birde 40 kişi beğenmiş ...öyle yada böyle satmadığımızı farzederzek... kendimiz kullanmıyormuyuz,sahada işe yararmıyormu? atakjlar olmadan bu ülken sadırı helikopteri olarak 6 adet vardı 1 adet sürekli bakımda 1 adet her zaman parça beklerdi...sadece 4 helikopterle sahaya iniyordun... bunlardan da haberiniz varmıydı...Bu arada ATAK FAZ 2 ler YAKIN BİR ZAMANDA İNŞAALLAH... SERİ ÜRETİME YERLİ MOTORLA GECECEK...Varmıymış bir anlamı...? (DÜNYADA %100 YERLİ HİÇ BİR ÜRÜN YOKTUR..)
  Cevapla
 • Ayhan 1 ay önce Şikayet Et
  Motor yüzünden. Ama bu problem cözüldü. Biraz daha zamana ihtiyaci var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle