Yılda 5 bin 500 ton üretiliyor, yurt dışına gönderiliyor

Almus Baraj gölünde her yıl üretilen yaklaşık 5 bin 500 ton somon balığı yurt dışına ihraç ediliyor.

Yılda 5 bin 500 ton üretiliyor, yurt dışına gönderiliyor
Yılda 5 bin 500 ton üretiliyor, yurt dışına gönderiliyor
GİRİŞ 16.05.2021 15:47 GÜNCELLEME 16.05.2021 16:29
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Tokat’ta tarım arazilerini sulayan, elektrik üretilen ve bölge turizmine katkı sağlayan Almus Barajı'nda balıkçılık ön sıralarda yer alıyor. Kooperatifler aracılığı ile sazan ve yayın balığının tutularak iç piyasaya sunulduğu barajda balık çiftlikleri dikkat çekiyor. İrili ufaklı 30’a yakın tesisin bulunduğu gölde yılda yaklaşık 5 bin 500 ton balık üretiliyor.

Üretilen balıklar yurt içinde İstanbul, Ankara, Samsun gibi büyük şehirlerin yanı sıra başta Japonya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Tokat'tan büyük şehirlere gönderilen somon balıkları, işlendikten sonra yurt dışı piyasasına gönderiliyor. Üreticiler, pandemi dolayısıyla balığa talebin azalması nedeni ile sorun yaşıyor.

Balık üreticisi Salih Çarıkçıoğlu, irili ufaklı balık çiftliklerinde önemli oranda balık yetiştirildiğini belirterek, “Yaklaşık 30 tane tesis var. Yılda 5 bin 500 ton balık çıkıyor. Genellikle somon üretimi yapılıyor. Yurt içinin yanı sıra yurt dışına ihracatlar oluyor. Çin, Almanya, Japonya gibi ülkelere genellikle gönderiliyor” dedi.

Somon balığı üretiminde belirlenen üretimi yakaladıklarını ama fiyatların düşmesi nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirten Çarıkçıoğlu, “Genelde tonajı yakalıyoruz ama pandemiden dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Alabalığa talep azaldı. Bu nedenle geçen seneye göre fiyatlar çok düştü. Üretici ödemeler noktasında sıkıntı yaşıyor” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Almus Baraj Gölü
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  Parayı aracılar kazanıyor gerisi hammallık.
  Cevapla
 • Bora 1 ay önce Şikayet Et
  Öylede somonun kg ülkede yıl içinde 45 ila70 tl arası az ucuz verinde halkta alırım somona
  Cevapla
 • Uğur Ur 1 ay önce Şikayet Et
  Denizlerle çevriliyiz ama istiridye tarımında yokuz. Google'da "Oyster Culture" yazıp görseller aratırsanız, küçük ölçekli işletmelere ne kadar uygun olduğunu görürsünüz...tam ihraçlık..
  Cevapla
 • Faruk 1 ay önce Şikayet Et
  Sorun yaşıyorsa uyanıklığı bırakıp büyük şehirde maliyetine satsın halkta faydalansın kendide iflas etmesin.
  Cevapla
 • Bekir 1 ay önce Şikayet Et
  Bir işletme hayatta kalması için kar etmesi gerekir. Kamu işletmesi değilki bu zararı hazineden karşılansın. Maliyetini de kurtarsa o işletme yürümez. Çünkü hesaba katılmayan bir maliyet her an olabilir.
  Cevapla