Esnafın tüm borçları yıl sonuna kadar ertelensin çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın tüm borçlarının yıl sonuna kadar ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Esnafın tüm borçları yıl sonuna kadar ertelensin çağrısı
Esnafın tüm borçları yıl sonuna kadar ertelensin çağrısı
GİRİŞ 16.05.2021 13:38 GÜNCELLEME 16.05.2021 13:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Palandöken, İçişleri Bakanlığının genelgeyle duyurduğu kademeli normalleşme sürecine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, salgınla ilgili faturanın "yine esnaf ve sanatkara çıkarıldığını" savundu.

Esnafın kapanmaya değil açılmaya ihtiyacı olduğunu ve insanların işlerinin başına geçmesi gerektiğini belirten Palandöken, "14-15 aydır uygulanmakta olan tam ve kontrollü kapanmalarda fatura esnafımıza çıkarıldı. Verilen destekler yetersiz kaldı. Borçlar hep faizli ertelendi. Esnafın yarasına merhem olacak karşılıksız hibe desteği verilmeli ve tüm borçları faizsiz yıl sonuna kadar ertelenmeli. Bu yükü esnafımız artık kaldıracak durumda değil." değerlendirmesinde bulundu.

Ulaştırma sektörüne yönelik kısıtlamalara da değinen Palandöken, şunları kaydetti:

"Hava yoluna hiçbir kısıtlama getirilmezken şehir içi ve şehirler arası toplu ulaştırma araçlarına yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıma kısıtlaması getirilmesi esnafımızın artık taşıyacağı bir yük değildir. Bu kesimde hizmet veren esnafımıza KDV ve ÖTV'den arındırılmış ticari akaryakıt verilmeli ve özel olarak desteklenmelidir."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Doğan 1 yıl önce Şikayet Et
    Borçlar ertelensin aynı zamanda dün bankalar vasıtasıyla KGF kredileri tekrar açılsın. İstihdam sağlayan tüm sektörler sıkıntılı. Hükümet bu konularda gecikiyor
    Cevapla