Altın arar gibi arıyorlar! Avrupa ve Arap ülkeleri sıraya girdi

Yağmurlardan sonra ortaya çıkan domalan mantarı, vatandaşlar tarafından demir çubuklar ve sopalarla, toprak altında define arar gibi aranıyor.

Altın arar gibi arıyorlar! Avrupa ve Arap ülkeleri sıraya girdi
Altın arar gibi arıyorlar! Avrupa ve Arap ülkeleri sıraya girdi
GİRİŞ 12.05.2021 14:11 GÜNCELLEME 12.05.2021 17:01
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde, bahar yağmurlarından sonra çıkan, bazı yörelerde keme olarak da adlandırılan ve yüksek fiyatlardan alıcı bulan domalan mantarı, yöre halkının geçim kaynaklarından biri haline geldi.

İlçede farklı mevkilerdeki arazilere çıkan domalan mantarları, yöre halkı tarafından demir çubuklar ve sopalarla, toprak altında define arar gibi aranıyor.

Patates yumrusuna benzeyen domalan mantarı, kilogram fiyatının etten daha yüksek olmasıyla da dikkati çekiyor.

Afyonkarahisar'da belirli bir süre suda ıslatıldıktan sonra kabukları ince bir şekilde soyulup dilimlenen, sade veya mevsim sebzeleriyle pişirilerek tüketilen domalanlar, bazı yörelerde ise kebap yapımında kullanılıyor.

Yöre halkından, domalan toplayıcısı Özay Öz, bu mantarın Emirdağ'da geniş bir coğrafyada, bahar aylarında kendiliğinden yetiştiğini söyledi.

Nisan ve mayıs aylarındaki yağışlardan sonra arazide domalan mantarı aradıklarını dile getiren Öz,  "Görüntüsü aynı patatese benziyor. İnsan sağlığına da çok faydalı ve protein oranı yüksek bir besin. Hatta kolesterole de iyi geldiği söyleniyor. Bunu arazide her insan bulamaz. Domalan, toprakta hafif kabarır ve görünen bir otu vardır. Bunları bilen, arazide mantarı bulabilir" dedi.

Domalan için ilçelerine gelen bir toptancı olduğunu aktaran Öz, "Toptancı, yöre halkının topladığı domalan mantarlarının kilosunu 80-100 lira arasında satın alıyor. Etten de pahalı aslında. Kendisinin de 200 ila 300 liradan sattığını duyduk. Bazı arkadaşlardan, Avrupa ve Arap ülkelerine de gönderenler oluyor." dedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • kirşehirli 2 ay önce Şikayet Et
  Kirsehirde cok olur yemekden bikiyoruz kilosunu 150 tl den gaziantebe gönderiyoruz
  Cevapla
 • Alinci 2 ay önce Şikayet Et
  Safranbolu’da da olur bu mantarlardan. Çiğ de yerdik vaktiyle.
  Cevapla
 • konya 42 2 ay önce Şikayet Et
  Aaah ah bu sene yok Konya da nasip değilmiş
  Cevapla