Çilingir ve teknik servislere muafiyet talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Çilingir esnafı, beyaz eşyalarda teknik servis hizmeti veren gibi esnaflarında muafiyet listesine eklenmeli" dedi.

Çilingir ve teknik servislere muafiyet talebi
Çilingir ve teknik servislere muafiyet talebi
GİRİŞ 11.05.2021 13:31 GÜNCELLEME 11.05.2021 13:45

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kısıtlama ve sokağa çıkma yasaklarında muaf olması gereken esnaf kolları olduğunu belirterek, "Kısıtlama boyunca ve tüm sokağa çıkma yasaklarında muaf olması gereken esnaf kollarımız var. Bunların içerisinde çilingir esnafı, beyaz eşyalarda teknik servis hizmeti veren esnafımız gibi acil hizmet durumu önemli olan esnafımız da muafiyet listesine eklenmeli" dedi.

Evlerde kalındığı dönemde daha çok elzem durumların yaşandığını hatırlatan Palandöken, "Tam kapanma ve sokağa çıkma yasaklarında herkesin evinde kaldığı dönemde, dış kapı ya da evin içerisindeki kapılarda kilitler ile ilgili sorunlar daha fazla artıyor. Tüm gün ev içerisinde küçük ev aletleri, beyaz eşyalar ve benzeri cihazların da kullanımının artmasından kaynaklı arızalar da artıyor. Bayram öncesi dönemde noter gibi bazı kurumlar açıkken fotoğrafçı esnafımız kapalı ve aynı şekilde herkesin saç, sakal gibi temel bakım ve temizlik davranışları da aksıyor" ifadelerini kullandı.

Palandöken, bu kollardaki esnafın kısıtlamadan muaf olması ve muafiyet listesine eklenmesi gerektiğini ifade ederek, "Aksi takdirde vatandaşlar açısından uzun bir süre olan tam kapanma boyunca ve sokağa çıkma yasaklarında evdeyken ya da belirlenen saate yetişemeyenler açısından büyük mağduriyetler yaşanıyor. Vatandaşlarımız da internetten rastgele telefonla çilingir, berber, kuaför, teknik servis gibi hizmetler aldığında muhakkak gelenlerin odaya kayıtlı olup olmadığına dikkat etmeli" diye konuştu.